Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přenosové problémy

Chci se zeptat, jaké mohou být problémy přenosu internetu vzduchem. Jde o to, že jsem ve velkém městě přešel na Internet vzduchem a oproti předpokladu, že tu bude lítat jako blázen, je to pravidelně o třetinu horší a často to nejede vůbec. Rád bych tomu problému trochu rozuměl.

njn, tak jak říkám níže - ono v centru Prahy není moc na výběr. Řekl bych, že daleko lépe se mají sídliště, kde je třeba optika. Tak ta nabídka byla ještě horší, protože v záložce rychlost stálo "každý zákazník si může ověřit rychlost na rychlost.cz".

Agregaci nevím, dá se to nějak změřit nebo vypočíst?

Ono jako zrovna od těhle není vůbec problém odejít, problém je, jestli je tu vůbec nějaký pořádný internet dostupný. Třeba telefoní signál T-mobilu tu jede nějak blbě a nevím, jestli to spraví u LTE i ta jejich dobře prostupná frekvence.

Si rob zarty vies z koho...kokos mesto s milionom obyvatelov a mas tam trapnu wifinu v centre? Samozrejme... :D

U akejkolvek wifi vo vacsich mestach hocikde necakaj maximalne slubovane rychlosti. preco, to ti tu uz napisali. agregaciu zistis u svojho ISP.

A taktiez, rychlo ti to vo velkom meste nepojde, pretoze rusenie, milion wifin sa deli o jeden kmit. rozsah a podobne.

A samozrejme ked husto snezi alebo je hmla, cakaj dalsie spomalenia, lagy a problemy. lebo wifi.

Ten signal sa z anteny nesiri len po tu druhu antenu na druhej strane (ako ze point-to-point). Zasiahne antenu a ide aj za antenu a to dost daleko. Okrem toho smerova antena prijima aj zozadu nielen zpredu. Zozadu ma signaly utlmene zhruba o 25dB oproti prednemu smeru. Ak vysiela niekto za antenou, tak v pohode moze zarusit moje wifi. Najhorsie je pasmo 2.4GHz, ale 5GHz nieje o moc lepsie. Zacinaju sa pouzivat 11ac Gbit bezdratove jednotky, ktore rusia starsie 11a/n jednotky a to zvlast ak pouzivaju 80MHz, alebo este horsie 160MHz sirku kanalu.

Sláva, konečně profundovaná odpověď. Takže suma sumárum chytat net ve středu města přes wifi značí, že bude vždy problém. Tzn. lepší by bylo na kabel. Teď se nám tu staví optika (UPC), žel bohu náš dům objeli. To abych se přestěhoval kvůli tomu na sídliště, kde jsou levné, kvalitní optické sítě snad!

Zalezi aky silny mas signal a ake specialne parametre dokaze tvoje wifi nastavovat. Vsetko sa toci okolo paramtra SNR. Pre minimalnu rychlost staci SNR okolo 3-5dB, pre maximalnu 11n rychlost (150Mbps) je potrenych aspon 26-30dB. Existuje jedno specialne nastavenie, ktorym sa da podstatne vylepsit schopnost fungovania wifi aj v zarusenom prostredi. Tym je zmena hodnoty utlmu prijimacieho predzosilovaca. Je potrebne aby cudzie wifi na rovnakom, alebo susednych kanaloch boli aspon o 20dB slabsie ako je moj signal.Je to mozne nastavovat na profesionalnejsich jednotkach (napr.Cisco), alebo ak si upravis ovladac pre wifi kartu v tej jednotke, ktoru pouzivas.

Casom sa to moze aj vylepsit. Rusenie (interferencie) sa dynamicky menia. Ak si suded kupi este dalsich 6 wifi opakovacov, tak rusenie bude velke a ISP to nema sancu ovlivnit. Jedine, ze by prikazal susedovi nepouzivat wifi, ktore si kupil aby si mohol ty nerusene prijimat Internet cez wifi. Tak to asi ale nefunguje, ze mam pravdu.

No tak to chápu, že kvalita se v průběhu času může měnit. V tomto případě mi to ale připadá, že to v rámci dní a týdnů jde spíš jen dolů. My jsme tedy na tohoto poskytovatel dva - soused to pravidelně měří a tohle jsme vysleovali. Neřekl bych tedy, že tu v okolí bude zas tak pravidelná obměna wifi. Nebo na to mají vliv všechna rušení v celé síti ISP? Tzn. v tomto případě velká část města.

Velmi zjednodusene sa da povedat, ze rusenie je vsetko co antena zachyti a nieje urcene pre tu konkretnu stanicu. To je na tvojej strane, ale aj na strane anteny ISP. Ak je wifi siet dobre navrhnuta, tak stanice tej istej siete sa nerusia. Existuje tam jedna zasadna podmienka spravneho fungovania a ta znie, ze: vsetky stanice musia byt vo vzajomnom radiovom dosahu (aj tie klientske). Tato podmienka je dost casto narusena v primestkych sietach pri pouziti smerovych anten a velkom rozostupe klientskych stanic. Preto wifi niekedy laguje. Okrem toho je v eteri v sucasnosti mnoho roznych wifi stanic sukromnych uzivatelov, ktori si prepajaju svoje pocitace nezavisle od ISP v danej lokalite.

Postupne znizovanie rychlosti je normalny prejav wifi ked je zarusena. Mozno si si vsimol, ze wifi ma niekolko rychlosti. Napriklad od 150Mbps az po 1Mbps. To nieje ako LAN, ktory ma vzdy len tu jednu rychlost ktoru si dohodne. Ako to meriate ked neviete odmerat rusenie? Tipujem, ze meriate akurat silu signalu, ktora o ruseni nepovie nic. Ked to padne na pomalu rychlost ISP s tym nic urobit nemusi. Rychlostna automatika sa sama postara o to, ze rychlost zvysi zase na narmalnu ked pominie rusenie.

To utrpení ještě neskončilo? Prostě "drát" a nejlépe optika je lepší než cokoliv "rádiového", milý Marconi! A v Praze přejít na WiFi a ještě kňourat, že jiné možnosti nejsou? To je poněkud podivné. A když vás ten "problém" tak "zajímá", pak se tomu věnuje třeba velmi oblíbený předmět TEMP. Aneb, proč v Chotěšově bylo možné chytat TV signál revančistické imperialistické země na klec pro Andulky (Papoušky vlnkované), ale pouze s otevřenými dvířky.