Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaky firmware do routeru?

Mam Netgear WNDR3700v2, vyrobce uz davno dela, ze ten router nikdy nevyrobil a nejake updaty nevede. Proto jsem pred casem presel na DD-WRT, jenze mam nekde problem a z neznamych duvodu se mi na routeru omezuje rychlost stahovani. Chci to vyresit updatem firmwaru routeru, treba to pomuze.

Zjistil jsem, ze na router je udelan jak firmware na DD-WRT, tak OpenWRT a potom jeste nejake CeroWRT. Potreboval bych teda nekoho, kdo by se vyznal a poradil, co z toho mam instalovat, aby to hezky behalo, co by asi bylo nejlepsi?

Nejake spesl pozadavky nejsou: staticka sit IPv4 se ctyrma PC (bezne jsou spoustene tri) bez DHCP s wifi na 2,4GHz (kam se pripojujou dva mobily a notas), nic jinyho nevyuzivam.

mýlíš se. DD-WRT staví na OpenWRT, které je ovšem spíše takové DoDo (dodělej doma), v podstatě všechny tyhle alternativní systémy staví na OpenWRT, jen se liší mírou "sešněrovanosti", kde DD-WRT je asi nejblíže původním klikacím firmwarům od výrobců routerů, zatímco OpenWRT v defaultu má jen velmi omezený webinterface a pro většinu složitějších úkonů musíš do shellu a editovat konfigy ručně. A podle obrázků je ten CeroWRT takový mírně předpřipravený OpenWRT.

No ale protože *WRT staví na busyboxu a celkem osobitém pojetí /etc (s ohledem na problematiku routerů a jejich nvram), přijde mi optimální právě DD-WRT, které umožňuje drtivou většinu věcí nastavit klikačně (i když někdy to není úplně uživatelsky přívětivé a přímočaré) a teprve opravdu chuťovky řešit v shellu, kdežto OpenWRT (alespoň historicky) mělo webinterface v podstatě jen k tomu, abys (řečeno s nadsázkou) nastavil IP adresu. A protože vše je busybox, mc ti nebudou platné znalosti konfigurace z dospělých linuxů, vše je trochu (někdy i více než trochu) jinak.

ja to myslel jinak, pro ten router byl k dispozici alternativni DD-WRT a nic jineho, az postupem doby se objevilo openWRT a CeroWRT, mozna jak pises, jedno mohlo souviset s druhym.

kazdopadne dik za vysvetleni, budu se dal drzet DD-WRT. Uvidim jak to pobezi, taky muze bejt nejakej problem, ze na tom routeru neco odchazi fyzicky.

Chci se zeptat, kde by mohl byt zakopany pes.

Domaci sit:
Privodni kabel do UPC modemu
UPC modem nastaveny do rezimu bridge
Kabel mezi UPC modemem a routerem Netgear WNDR3700v2
router Netgear WNDR3700v2
rozvod na 3 pocitace

Od UPC mam 40Mbit.

Kdyz mrknu na test rychlosti netu na cesnet, tak rychlost downloadu 2798.4 KB/s, uploadu 1269.8 KB/s.
Stahovani ruznych updatu windows, linux je evidente pomale.
Stahovani z ruznych sharewebu okolo 250KB/s.

Zkouseno na vsech PC.

Kdyz ovsem vyradim router Netgear WNDR3700v2 z cesty, tak je stahovani vseho mozneho najednou viditelne rychlejsi a z sharewebu tam kde to jde dosahuju najednou rychlosti i okolo 7,5MB/s (coz je mirne divny, kdyz mam 40Mbit, ale treba mi to zvysili ani o tom nevim, coz teda ziram, ale asi je to ted jedno).

V Netgearu mam jak jsem psal DD-WRT, jestli to dela od zacatku, co jsem ho tam nahral nevim, protoze jsem to pripojeni driv nevyuzival a ani nemel tu rychlost co ted. Kazdopadne jsem to teda updatoval na novou verzi firmwaru a pro jistotu provedl default settings.
Pak jsem prenastavil DHCP na staticke adresy, protoze doma DHCP nepouzivam a hned to sel ozkouset a nic se nezmenilo.

Takze bud je v kelu Netgear hardwarove nebo tam je v defaultu v tom DD-WRT neco blbe nastaveny, ale vubec tomu nerozumim, takze nevim co by mohlo byt nutne prenastavit a nebo jeste jsem nezkousel jiny kabel mezi routerem Netgear a UPC modemem, pri vyrazeni Netgearu jsem vzal jiny kvuli tomu, ze je kabel ruzne za nabytkem a nechtel jsem se s tim parat.

Takze dotaz:

Mohlo by to byt kabelem, kdyz net chodi, ale pomalu? Jestli to vubec zkouset.
Muze byt v DD-WRT neco blbe nastaveny a co?
A muze byt realne, ze je proste Netgear v tahu?

Uvědom si, že ten router NATuje a udržuje spojení všech dalších zařízení.
V DD-WRT bych povypínal všechny nepodstatné služby, zejména ttraf a vykreslování vytížení pásma, stejně tak vypnout QoS.
Dále bych se zaměřil na firewallová pravidla, ty taky umějí docela zahýbat s výkonem.

Je taky možné, že ten router má odpálený, nebo polofunkční port, možná by stálo za to taky přepnout WAN port na 100Mbit FD.

povypínal všechny nepodstatné služby

Mrknu, Qos default vypnuto, firewall pravidla zadna jsem nenastavoval, ttraf nevim co je, mrknu do nastaveni a helpu, jestli tam neco najdu a vypnu.

Ten WAN port nevim, to jsem tam urcite nevidel, ze by sel prepnout, pravdepodobne to bude odpaleny.

Dekuju.

Offtopic: Jestli je router odpaleny, tak myslim, zes to byl ty a mozna jeste nektery dalsi zkuseny radce, kteri jste se mi pred lety smali, ze chci router s IPv6, protoze IPv6 bude co nevidet. No IPv6 jsem jeste nepouzil a zda se, ze router v prdeli a budu kupovat dalsi, tak jste holt meli pravdu.

Este jsem rano neco zkousel, ale asi zatim nic. Pres vikend na to bude cas si s tim vyhrat, nicmene teda se obavam nejhorsiho a teda co bys mi radil za router?

Obycejny wifi router do domacnosti, 3 pocitace na pripojeni a vlastne jeste IP telefon, takze to musi mit aspon 4LAN + 1WAN, ty pocitace jsou ale malokdy soucasne pripojene, obvykle ne vice nez dva. Wifi kvuli mobilum, zadne naroky na dosah, v podstate dva pokoje spojene sadrokartonem.

Podminky:
1. Nechci Mikrotik, moc slozite.
2. Nechci se zjevneho duvodu uz nikdy slyset o Netgearu.
3. Ac na tom nehodlam setrit, nechci Turis Omnia, to je proste trochu moc. Finance nechci rikat limit ale neco mezi 1000-3500,- max zhruba.
3. Chtel bych neco, aby to bud melo dlouhou podporu od vyrobce nebo, aby na to byl k dispozici treba ten DD-WRT nebo neco jinyho altrnativniho.

Mikrotik jde mimo me, prosim aby uz ho nikdo dalsi neradil, dekuji.

Na vysvetlenou:
-nic si sam skladat nebudu
-existuji nejake uz slozene v krabicce, ale 4xLAN, 1xWAN, LAN Gigabit, Wifi 2,4GHz + 5GHz, co jsem videl zadny nesplnuje.

Opravdu chci bezny router s jednoduchym firmwarem, pokud mozno s podporou DD-WRT.

to je fakt paradox. Mně přišel složitý právě naopak DD-WRT (a WRT obecně), protože každý z podporovaných routerů měl nějakou "mouchu" o jejíž existenci ses dozvěděl maximálně v diskusním fóru. Naopak Mikrotik je (téměř) perfektně zadokumentovaný a navíc je k němu skvělý ekosystém různých howto od uživatelů. V neposlední řadě je funkcionalita adekvátní běžným routerům dostupná jednoduše na jediné stránce QuickSetupu...

4xLAN, 1xWAN, LAN Gigabit, Wifi 2,4GHz + 5GHz

No ale ja stejne zadny Mikrotik splnujici tohle v jedne krabicce nenasel. Jako necham si rad od tebe poradit, ale vic jak jednu krabicku nechci a ty Asusy to maji vsechno, takze asi pujdu do jednoho z tech tri, co jsem tu dal odkaz.

zatim ne, ani nevim, jestli mam jiny stejny se stejnou zdirkou a na stejne napeti.

ale kopirovani na LAN strane mezi pocitacema jde opravdu nekde okolo Gigabitu, takze si rikam, ze to nebude, ze kdyby adapter nedodaval potrebny proud, tak by zlobilo i tohle.

Tak jsem temer na konci, zbyvaji uz jen posledni dve moznosti:

Zpomaleny WAN port muze zpusobovat bug v DD-WRT a muze to znamenat, ze ten port odesel, oboji jsem u toho svyho routeru nasel na Googlu, ale vzhledem k tomu, jak moc je to pomaly, tak spis odesel port.

Kazdopadne zitra zkusim bud to CeroWRT nebo vratit originalni firmware a pokud to bude delat porad, tak je to jasny.

Tak prosim, kdo by mel napady na to, cim ten soucasny router nahradit?

Nakonec jsem do routeru nahral stary originalni firmware od vyrobce a stala se zajimava nicneresici vec:

stahovani toho sameho souboru z internetu:

1. pripojen UPC modem pres router s DD-WRT - 300 KB/s

2. pripojen pouze UPC modem a router v ceste vynechan - 8000 KB/s

3. pripojen UPC modem pres router s originalnim firmwarem - 600KB/s

---

Takze s originalnim firmwarem to jde 2x tak rychle nez s DD-WRT ale stale vice nez 10x pomaleji nez kdyz router vypojim.

Tohle je docela zahada? Dokazal by to nekdo nejak vysvetlit?

---

Jinak teda je asi jasno, ze pujdu pristi tyden kupovat novy router, tak se chci zeptat k te nakupni casti otazky:

4xLAN, 1xWAN, LAN Gigabit, Wifi 2,4GHz + 5GHz

Nejsem blbej, taky to vidite tak, ze s timhle pozadavkem v jedne krabicce Mikrotik nesezenu?

A co teda rikate na ty Asus RT-AC58U, RT-AC66U, RT-AC68U? Mam do jednoho z nich jit? Toho AC58U se bojim, ze se zase vyrobce vykasle na podporu a nema to DD-WRT, tak asi nejvic premyslim o AC66U, ktery ma nepouzitelne USB2.0 na pripojeni externiho disku, ale tuhle funkci ted stejne nevyuzivam a akorat pada moznost, ze bych to vyuzivat zacal. Ten AC68U s USB3.0 je uz moc drahej.

Tak jsem tu zpet, ja se malinko stydim, ale prehledl jsem takovou drobnost. :-[

On totiz jde kabel z modemu od UPC do UPSky Eaton, kterou mam pod stolem a z UPSky jde druhy kabel do routeru NetGear.

Kdyz ten kabel, kterej jde z UPSky pichnu naprimo do pocitace, tak je rychlost OK takova jaka ma byt.
Kdyz ten kabel z UPSky pichnu do Netgearu, tak to jede hrozne pomalu ten download.
A kdyz pichnu do Netgearu ten kabel co sel do UPSky primo z modemu, tak je rychlost OK.

Takze nemuze byt problem v kabelech, protoze to primo do pocitace funguje vsechno OK, nemuze byt problem v UPSce, protoze to primo do pocitace funguje vse OK a nemuze byt problem ani v routeru, protoze to bez UPSky funguje taky OK.

Kde teda je problem? Jak muze byt prepetovka v UPSce nekompatibilni z routerem Netgear, nebot to je jedine co se z toho da vyvodit.

Ale odpoved zadna.

Zkusil jsem jeste hledat a ruzne lidi pisou, ze se to muze stat vadnym kabelem, vadnou UPS, ale me kdyz to z UPS zapojim primo do PC vse funguje OK, nefunguje to jen pres router, ale preci je nesmysl, aby router nebyl kompatibilni s UPS, ten RJ45 musi byt furt stejny standard. :-/

nemusí. Každý ethernetový PHY může fungovat jinak, jinak reagovat na rušení apod. Kdyby to bylo fakt jedno, tak se do serverů nekupují drahé adaptéry a postačí nějaký vulgo realtek z motherboardového odpadu pro domácnosti. Problém taky může být nějaká zemní smyčka, kterou ustojí výkonný zdroj v PC, ale už ne 10W zdrojíček k routeru.

Osobně bych tu přepěťovku vyřadil zcela.

tak jasne, nic jineho mi ani nezbyva nez tu prepetovku vyradit, ale je to vopruz, protoze ja to nechavam pusteny ikdyz nejsem doma a treba v lete muze prijit bourka a ikdyz je to treba malo pravdepodobny u me, muze se neco stat. :-/

jen mi proste nejde do hlavy proc rovnou do sitovky to jede a do routeru ne. myslis jako ta zemni smycka, ze zdroj v PC ji "prekopne" zatimco ve zdroji routeru se tam vytvori okruh, nekde tim dochazi k nejakymu prepeti nebo tece proud nekam kam nema a proto se to tak zpomali?

Co je zkratka PHY?