Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snížení spotřeby domácího serveru

Zdravím, mám doma postavený ‚server‘ – AMD A6 7400k, 4 GB RAM, deska MSI (teď nevím přesně typ), nějaká CoolerMaster case s 10 pozicemi pro disky, zdroj Seasonic 350 W, 6x HDD. Vše funguje jak má, vadí mi však poměrně vysoká spotřeba. Chtěl jsem podvoltovat a podtaktovat procesor, ale deska to nepodporuje. Tak jsem se rozhodl, že koupím nějakou desku s integrovaným procesorem, mají zanedbatelnou spotřebu (6 W) a jsou docela levné. Potřeboval bych nějakou pomoct vybrat a poradit s tím, jak k ní připojit 10 HDD (tolik se jich vleze do skříně). Napadly mě 2 možnosti, jak to udělat, když žádná z nich nemá 10 SATA: 1. koupit desku a pak rozšiřující řadič(e) 2. koupit desku a zapojit do ní SATA Multiplikátor. Četl jsem ale, že to podporují jen některé SATA řadiče.
Server bude sloužit jako síťový disk, FTP a DLNA server a časem možná něco dalšího, co bude potřeba. Není podle mě třeba nějaký extra velký výkon.
Disky poběží zatím 2x 2TB v režimu RAID1 a 4x 3TB v režimu RAID5.
Na serveru bude Windows Server 2016 Essentials.
Takže dotaz zní: jakou desku v kombinaci s čím vybrat (nechci celkově jít přes 4k Kč). PS: budu na desce potřebovat jeden volný PCI(E) slot na síťovou kartu
PS2: jak dlouho a jak probíhá obnova souborů z RAID5 pod softwarovým RAIDem Windows?

mas 10x hdd a zaujima ta spotreba?
najprv si ujasni co vlastne riesis. chces protichodne veci.

"server" postaveny na mini pc nikdy nebude mat malu spotrebu, ak ma dosahovat nejaky vykon....ktory pri pouziti 10x hdd ani nemozes napisat ze nepotrebujes - je to nezmysel. To potom nemas co mat 10x hdd, ked este k tomu tam riesit SW raid...

na obnovu raidu si kludne vyhrad cely den, rozhodne nepocitaj s tym ze cpu v tych malych pc je nejak extra vykonne a tiez vzhladom ku kapacite tych diskov.

Tu hromadu HDD co mas predaj, kup si dva alebo tri 6TB disky a nemusis riesit riskantne haluze s SATA portami - polovica "problemov" je hned fuc.

Ahoj, moc díky za rychlou odpověď.
Aktuálně mám 6xHDD, těch 10 by bylo do budoucna, až mi dojde místo na stávajících. Myslel jsem, že když by měly nastavené uspávání při nečinnosti (3/4 času), tak by ta spotřeba byla zanedbatelná. Jinak tedy na obnovu pole RAID5 tak den? Čekal jsem, že to bude více... A ještě by mě zajímalo, jak probíhá ta obnova, kdybys mi to mohl popsat.... Jinak si teda myslíš, že to je nespolehlivé řešení s těma řadičema a mulltiplikátorama?

mas raid a nevies ako sa robi obnova? hmm, podivne.
dost to zalezi od nast. raid biosu dosky ci raid radica, alebo obsluzneho sw...prestuduj si manualy.
kazdy radic si to robi po svojom, takze vzdy je to nutne, ked menis dosku ci raid radic.

samozrejme dolezite data mas mat zalohovane, riziko ich straty je tu v takychto pripadoch vzdy.

Pisal som ze v zavislosti od kapacity, atd....cize ano, den, dva, alebo kolko to uz potrva, skratka hodne dlho.

menej diskov som odporucal prave kvoli eliminacii kadejakych exotickych multiplikatorov. Ked budes mat nejaky problem, uz beztak si teraz obmedzeny na pomoc len zopar ludi, co maju skusenosti s raidom a takto si moznosti este viac osekas, lebo kolko ludi ma s takouto multiplikatorovou exotikou skusenosti?
navyse neocakavaj u tych krpatych pc nejau podporu takychto vymyslov...ono je to predovsetkym robene na jednoduche pouzitie do kanclu a na internet, nie na servery s raidom a kadejakymi advanced vecami.

Dobře, díky za vysvětlení. RAID by byl řešen softwarově ve Windows. Aktuálně nemám žádný. Měl jsem 2x 2 TB RAID1 a 2x 3 TB RAID1. Teď mám další 2 3TB disky a chtěl jsem to hodit do RAID5, kvůli větší kapacitě. Takže co doporučuješ? Mám ty disky teda prodat?

Používat na dané služby tohle i v trial verzi mi nepřipadá rozumné. Nejsem si jist, zda Redmond už konečně zvládl softwarový RAID, nehledě na jediný dostupný souborový systém.
Deset disků něco spotřebuje a použít na to AMD APU nedává také moc smysl. Více disků znamená také nižší spolehlivost. Také s ohledem na použité typové řady disků. Na malé hraní, pokud nestačí něco od Synology, je třeba toto, pro vážnější třeba toto.

Dobře, tak co byste mi doporučili koupi/prodat? Mé požadavky jsou přístup z počítačů po síti, alespoň 10 TB místa (s nějakou odolností proti selhání disku) a možnost to ještě v budoucnu rozšířit. V neposlední řadě také nízká spotřeba. Poradíte?

Na co presne ten server potrebujes?
Z toho, co vim o FreeNAS, bych rekl nasledujici:
- SATA multiplikator je hovadina
- 4GB budou pro jakykoliv rozumny filesystem malo
- pokud chces neco, co bude mit malou spotrebu, porid si NAS
- pokud chces neco s velkym vykonem, necekej malou spotrebu
- podvoltovat a podtaktovat procesor ti stejne moc nepomuze