Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem roztavený plast konektoru adaptéru notebooku

Soused vlastní notebook Asus K53SV. Konektor adaptéru se mu tak rozehřál, že ho jen velice těžko dokázal vytáhnou z notebooku. Měl pocit, že je to stářím adaptéru a tak koupil jiný a do dvou dnů na tom byl stejně. Samotný adaptér se nezahříval jen konektor. Další adaptér už nekupoval. Nemůže se ten problém týkat uzemění notebooku? Nic jinýho mě nenapadá.

Měl pocit, že je to stářím adaptéru a tak koupil jiný a do dvou dnů na tom byl stejně.

To byl špatný pocit.

Nemůže se ten problém týkat uzemění notebooku?

To s tím nemá nic společné! Problém je v přechodovém odporu mezi konektorem adaptéru a konektorem v notebooku. Ovšem teplota tavení plastu je poměrně vysoká, je naprostý nerozum nechat to dojít tak daleko. Řešením je výměna konektoru v notebooku a kontrola konektoru na adaptéru.
Mimochodem, jakpak byl adaptér připojován? Nejdříve konektor adaptéru do notebooku a teprve poté adaptér do zásuvky rozvodné sítě nn, nebo opačně?

Omluvte mě, že se ještě vracím. Rád bych jen vysvětlil jak to bylo a zároveň všem poděkoval za pomoc. Byl to skutečně přechodový odpor, konkrétně ten středový kolík napájecí zdířky se při manipulaci s adaptérem v místě připevnění do desky ulomil ale nějaký kontakt tam zůstal. Kolega elektrikář se to neůspěšně pokoušel zapájet, bylo nutné koupit celou tu kostičku napájecí zdířky. Těžko jsem to hledal a nakonec našel za cca 250 korun + doprava.
Takže ještě jednou všem děkuji.

P.S. pro MS - Netuším jak to majitel notebooku zapojoval, já dávám jako poslední zásuvku do rozvodné sítě. Je to tak správně?

Tak to bych ani netvrdil. Uvažuji takto: Při zapojení kontaktu dojde k průchodu proudu a zasouvaný kontakt je namáhán opalem (dochází ještě ke všemu k "nabíjení" vstupních kondenzátorů v napájení desky). Napájecí konektor ss strany je často titěrný, zato zástrčka na straně nn je robustní a lépe nahraditelná. A vzhledem k napětí nějaký fatální přechodový odpor nehrozí. Odpojení je to samé - vyhlazené ss. byť malé napětí, ale poměrně velký proud, rádo při vytahování vytáhne oblouček.