Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem sítě - jak se realizuje omezení rychlosti na zařízeních?

Ahoj, mám takový blbý dotaz, jak se běžně realizuje omezení připojení rychlosti na zařízeních? Omezuje se to na tom prvku na tom kokrétním portu nebo podle ip adresy? Jde mi třeba o to, že když mám router a zněj několik switchů a do nich zapojená zařízení, tak jestli umí router pracovat podle ip adresy přímo s těmi pc, ikdyž ten switch umí jen mac adresy?

Díky moc!
Změna předmětu, původně: sítě (karel)

a ještě je možné mít zapojený třeba router kdekoliv v síti, nebo musí být přímo za modemem? Je možné mít třeba router od něj několik switchů a řadič domény mít zapojený do některého z těch switchu nebo musí být řadič domény zapojený hned do toho hlavního prvku(routeru)?

Bezne sa to realizuje nejakym centralnym shaperom. Dedikovane su pomerne drahe a sw zase nic moc, takze zlata stredna cesta je Mikrotik.
Bud si horzobehas na velkom zeleze (klasicke pc), ak ti staci obmedzeny vykon mozes pouzit uz nejaky hotovy routerboard (za rozumny peniaz su 750hex).
Al spravis z RB sieti branu je jedno, kde ju postavis.

ale třeba fungovalo by, že bych propojil modem se switchem a až pak do switche router, který bude jako brána? Jde mi o to, jestli třeba u toho radice domény je prioritní aby byl v tý hierarchii zapojený přímo do toho centrálního prvku, nebo může jít přes nějaký switch?

Bohuzial nemas zakladne znalosti o sietach, takze sa ti to zle vysvetluje.
Domenovy radic s tym nic nema, shapovat mozes aj ked orvok nie je brana cez layer3.
Ak to mas ako zadanie do skoly nastuduj si najprv zaklady, inak to nema zmysel ti to vysvetlovat ak nechapes tie zakladne principy sietovania.