Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD nenabootuje do Windows, systém padá při práci

Ahoj mám PC AMD na soc. FM2 procesor myslím z řady A6 deska ASRorck, 8GB ram, běžný 7200ot. disk. Protože se zachtělo upgradu pořídil jsem SSD (Samsung 850EVO) a zdroj Zalman 650W.
Nainstaloval jsem Windows 10 na nový SSD, starý disk byl odpojený při instalaci. Po komplet instalaci jsem připojil původní disk s možností výběru bootování v případě nějakého problému s SSD.
V biosu nastaveno boot na SSD ostatní zakázáno.
Problém je že nepravidelně padá Windows z ničeho nic a nenabootuje po restartu z SSD. Musí se stále nastavovat bootování. Měnil jsem sata kabely. Disk testoval přes Samsung Magican, Crystal disk mark atd... Zkoušel jsem i PC nechat jen s SSD bez plotnovýho disku a taky nepomohlo. Hrabal jsem se v nastavení biosu a na nic jsem taky nepřišel...
Řeším jestli přeinstalace Windows pomůže nebo reklamovat disk, který nevykazuje v programech chyby??? 14dní systém běžel a od té doby různě padá, nebootuje.
Díky za rady

Co pise dsa + fungovalo-li vsechno dokud jsi nepripojil SSD, tak ho reklamuj, co taky jineho ti zbyva, ale muze se stat, ze ti ho z reklamace vrati, ze je SSD dobre a bez zavady. muze byt problem ve zminenych odladacich, potreba update BIOSu nebo take ty popisovane symptomy mi pripomneli, ze bych hodne chtel znat tvuj zdroj, ten si napsal a duveru nevzbuzuje, takze taky moznost, kde hledat zavadu, ale jestli nemas tyhle veci nahradni na vymenu na zkousku, tak toho sam moc nevyresis.

Možnost update biosu ta mě také napadla, prověřím jestli zrovna není v nové verzi řešena otázka kompatibility SSD. Reklamovat SSD beru jako poslední nejhorší řešení. Když Samsung software nenašel chyby ani dle SMART testů v Crystal disk info nic tak by mě disk za 30dní poslali zpět jako neoprávněnou reklamaci. Zkoušel jsem kontrolovat i firmware SSD a je poslední vydaný. Co se zdroje týče je to Zalman ZM600-LX 600W a já jsem ho do PC nevybral, já bych takovýto zdroj nekoupil ale tak majitel PC jej dostal nový takže tak.

V každém případě, pokud chceš mít ten HDD připojený, je třeba DE-aktivovat jeho systémový oddíl (příkazový řádek, diskpart). Windows může zůstat. Až POTÉ správně nastavit BIOS/UEFI (třeba UEFI si dynamicky upravuje boot menu podle toho, co najde připojené). Zkontrolovat správce zařízení, zda všechny ovladače jsou ty, kterés tam dal po instalaci (ze stránek výrobce HW), Windows Update to svévolně mění (nejlepší je zakázat automatickou akt. ovaladačů).

Díky za rady, mohu porosit mě blíže navést. S CMD moc nepracuju,ale jestli jsem to pochopil správně tak upravit skrytý soubor boot na původním disku C. Ovladače zkontroluju jsou instalované přes WU jen ovladač grafiky od nvidie je ztažený přímo ze stránek nvidie.

a) příkazový řádek jako správce, diskpart help. Konkrétněji, list disk, select disk x (ten HDD), list partition, select partition y (tu která je označená jako systém), detail partition, ověřit zda je to "System", inactive. Opatrně, neudělat chybu !!!

b) ovladače je třeba nainstalovat ručně ze stránek výrobce, jako 1. čipset, pak ostatní. Nebo aspoň ověřit, zda jsou instalovány tyto (ne nějaké generické).

pořídil jsem SSD (Samsung 850EVO) a zdroj Zalman 650W

Kristepane! SSD nic moc, ale zdroj je opravdu hezounký. Jinak viz zavaděč >>:
- klonování, což ovšem: "Po komplet instalaci" je pasé.
- čistá řádná instalace na SSD, nejlépe s odpojeným HDD, aby to redmondský os nerozrušilo.

Pokud je vše tak jak píšeš (odpojený druhý disk při instalaci na SSD), není zaručeno, že to může časem zlobit.

Je všeobecně známo, že nové verze Windows, instalované na NTFS si vzájemně lezou do zelí. Bootujeme-li dva systémy pomocí přepínání v BIOSu, tak si každá verze "cosi" poznamená na i na druhém disku.

V lepším případě to po zapnutí počítače vyřeší automatická kontrola disku. Protože desítky jsou zvlášť aktivní a stále něco kutí s disky, může kolaps nastat až po nějaké aktualizaci. Do desítek člověk nevidí...