Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ovladač pro sekundární IDE

Zdravím

U PC Win XP sp2 se zákl. deskou FIC P4M-800T si uživatel stěžoval, že CD ROm vypalovačka jede pomalu.
Našel jsem na sekundárním řadiči pouze PIO. Odebral jsem řadič.
Po restartu je detekován nový hw ale nejsou nalezeny ovladače, takže je v seznamu hw s vykřičníkem. CD mechanika je kupodivu rozeznána, ale jede pomalu.
CD k základní desce už není. Zkoušel jsem instalovat
4in1 v4.51
4in1 v4.53

Na serveru Fic jsem nenašel manuál.
Everest hlásí
ID základní desky 12/24/2003-PT800-8237-6A6LXF09C-00
Název základní desky FIC P4M-800T

Severní můstek VIA VT8763 Apollo PT800
Jižní můstek VIA VT8237

ve vlastnostech v hw je ID instance zařízení PCIIDE\IDECHANNEL\4&16A9DC7B&0&1

http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=420&OSI D=1&CatID=1070
potrebujes ovladace hyperion (version 5.12A) a nie stare 4.43 (tie su len na stare chipsety)

P.S. ak nepomozu ani tiue najnovsie (5.12A) tak tam mas nieco rozdrbane alebo ma doska aj extra IDE chip ktory potrebuje extra ovladace. Pozriem este to device-ID co si sem dal ze co to je zac a napisem... ...tak to ID je nejaky nezmysel, nepomylil si sa? Co je napisane hned na prvej karte ked das v spravcovi zariadeni u toho zariadenia pravy klik - vlastnosti, PCI bus number, device number, ... ?

K tomu PC se dostanu nejdřív večer.

To device-id jsem nebyl schopen si zapamatovat, tak jsem udělal Print screen, vložil obrázek do wordu a pod obrázek to napsal textem. S takto vytvořeným řetězcem jsem v Googlu neuspěl. Pro jistotu to večer zkontroluji ještě jednou.

Je možné, že by byl poškozený Bios základní desky a Win by pak ukazovaly nesmysly?
Počítač je těsně po záruce ( teoretické, výrobce už neexistuje ).

Včera večer www.fica.com ani www.fic.com.tw nebyly funkční, ale i tak na http://www.fic.com.tw/support/motherboard/motherboa rd.aspx?model_id=134
moc informací není.

az budes vecer kukat - mrkni:

CD mechanika je kupodivu rozeznána, ale jede pomalu

jak je rozeznana?
spravce
cdrom
vlastnosti
podrobnosti - prvni 4 polozky
-mel by system znat jeji nazev - ne neznamy
a melo by se to priradit jako gencdrom - genericky
---
radic by mel mit v vlastnosti/podrobnosti - vztahy sbernice met napsanou tu cd-romku
---
pokud neco nesouhlasi jako vyse - je tam problem - tim zjistis kde (bud cdromka nebo sbernice)
edit/ pro blizsi info bych vyuzil msinfo32.exe

Nejsem teď u toho PC, ale zkusím aspoň zpaměti.

Po odebrání sek. řadiče a restartu XP napíšou
nalezen nový hw - Sony CDR 230, zařízení nainstalováno
nalezen nový neznámý hw - hledat ovladače na internetu nebo zadat ovladače ...
Je to v tomto pořadí.

CD mechanika se objeví v Tomto počítači a je schopná pomalu číst CD ( pálit jsem nezkoušel ).
Ten druhý nalezený hw je asi řadič. Nedokážu mu vnutit žádné ovladače, pořád je s vykřičníkem.

Nie, BIOS by toto nemal ovplyvnit.
Rob co ti piseme, odober vsetky IDE/SCSI controllery (kolko toho tam mas?), skus tie najnovsie hyperiony, este vo Win by sa zislo mat servicepack aspon SP1. Ak to stale nepojde napis ake to u toho zariadenia vypisuje PCI bus number, device number, function number (hned na prvej karte v sedej oblasti hore).

Předpokládám, že BIOS všechny HDD a mechaniky rozeznává správně.
Co tedy všechno máš na kšandách a jak zapojeno?
Ovladače k desce sis správně stáhnul, OK.
Zkus CD mechaniku přehodit na jiný kabel, klidně ji zkus naswitchovat
jako Master, pokud ji tak máš, tak jako Slave.
Máš ji na jedné kšandě s HDD? Máš nějakou virtuální CD mechaniku,
i kdyby se ti ve Správci zařízení zobrazila jen NERO SCSI Virtual Drive?

Asi máš 80-ti žilové kabely, to jen pro sichr.
Zkus tu mechaniku připojit jako Primary Slave
a pak zase třeba polaborovat s řadiči a jejich nastavením.
Mám 2 HDD, oba jako Master, 2 vypalovačky, obě jako Slave.
Na WinME šlapalo všechno OK už 5 let, před týdnem mi však
odešla jedna z vypalovaček, jinak všechno jelo super i pod W2000,
včetně zapnutého UDMA režimu odhadem 3/4 roku.
Poslední týden už potvora chtěla vypalovat DVD jen rychlostí 2.4.
V BIOSu se ti hlásí ta mechanika jako ATA33 nebo ATA66?
Jestli ATA33, tak (možná) bys mohl vyzkoušet starší ovladače k desce,
ale to vyloženě střílím.

zdravím, to mě zas vypalovačka z win xp sp2 zmizí a systém o ni vůbec neví ani při detekci nového HW. Přitom v biosu je zobrazena neustále. jinak co je na FIC stránkách tak tomu odpovídají ovladače 4 in 1 4,53 Via Hyperion. Přehodil jsem vypalovačku na samotný ide kabel a Hdd dal k prvnímu hdd, tak je na sekundárním jen ta vypalovačka a je ok.