Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Modem vs Router - co vybrat?

Zdravím,

Doma máme "krabičku", do které je zapojený kabel a díky tomu tato "krabička" všude po bytě šíří internetové přípojení (přes wifi). Nevím, jestli je tato "krabička" modem či router, každopádně bych jej potřeboval vyměnit.

Potřebuji tedy novou "krabičku", která by splňovala stejné parametry, jako "krabička", kterou mám - a to:

- Zapojí se do ní kabel od poskytovatele internetového připojení (NETBOX)
- Přes rozhraní v pc se nakonfiguruje připojení a wifi
- wifi se aktivuje a člověk se může připojit a užívat si internetu
- možnost připojení PC přes LAN

-------------------------------------------------- --------------

Otázky: Hledám tedy router, nebo modem? A pokud omylem koupím router, bude fungovat i bez modemu? A je tohle: https://www.datart.cz/WiFi-router-D-Link-D-Link-DI R-605L-Wireless-N-Router-4xLAN-Switch.html router, nebo modem? A splňovalo by zařízení v odkazu mé výše zmíněné požadavky?

A je tohle.... router, nebo modem?

To je WIFI router a je to shit - vyber si radsej nejaky TPLink napriklad.

//
Ja vas ludia nechapem, preco s takymito otazkami chodite sem? Nevyznam sa v tom - tak idem za svojim IPS, kupim WIFI (vacsinou za dobru cenu), necham si tam rovno nastavit WIFI ak je to potrebne (vacsinou zdarma) a doma uz iba pripojim WIFI (internet funguje olala).

chybí jen maličkost: jaký kabel/konektor vede od providera?
a druhá maličkost: jak rychlý platíš tarif?
šlo by to dešifrovat i podle typového štítku zespodu - kdyby lidi nebyli líní ten krám otočit.

modem jen převádí nějaký typ připojení na lan (ethernet). nemá svou ip adresu, je to jen převodník.
existují i modem-routery pro kabelovky a telefonisty: mají jeden vstup (modemu) odlišný od ostatních výstupů (zabudovaného routeru).
router slouží pro vytvoření domácí sítě, ve které je připojeno více zařízení.

pro jednoduchost doufám, že máš do tajné krabičky přivedený 8-žilový kabel.

pokud je tarif od poskytovatele do 100mbit, stačil by i ten krám, cos tu dal.
jenže kromě připojení na net chcou lidi často i maximální rychlost připojení po bytě, třeba proto, že mají nasku jako centrální úložiště filmů, nebo občas zálohují. ti vyžadují něco s gigabitovým rozhraním.

2-anténové routery jsou standard, odpovídá to režimu "takzvaných 300mbit". kvůli zarušení v paneláku nebo i kvůli zvýšení přenosové rychlosti wifi můžou lidi chtít vícepásmový router s 5ghz wifi (pro režim ac).

a nakonec mívají routery doplňující funkce pro nějaké to domácí sdílení, nastavování - tam se asi nejvíc vyblbli právě výrobci shitovějších značek jako dlink a asus.

Chybí jen maličkost: jaký kabel/konektor vede od providera? Opravdu se ptáš na takové otázky člověka, co nezná rozdíl mezi modemem a routerem a říká tomu "krabička"?

a druhá maličkost: jak rychlý platíš tarif? internet-staci asi (mám to doma již dlouho a tarif se tarif se dobrovolně neměnil asi 15 let)

modem jen převádí nějaký typ připojení na lan (ethernet). nemá svou ip adresu, je to jen převodník.
existují i modem-routery pro kabelovky a telefonisty: mají jeden vstup (modemu) odlišný od ostatních výstupů (zabudovaného routeru).
router slouží pro vytvoření domácí sítě,
ve které je připojeno více zařízení." A to znamená, že já mám aktuálně doma router, nebo modem?

Přikládám foto toho, co doma mám: "1B7g a 1B7e - něco hodně prehistorického.

pro jednoduchost doufám, že máš do tajné krabičky přivedený 8-žilový kabel. Jo, to bude asi on.

2-anténové routery jsou standard, odpovídá to režimu "takzvaných 300mbit". kvůli zarušení v paneláku nebo i kvůli zvýšení přenosové rychlosti wifi můžou lidi chtít vícepásmový router s 5ghz wifi (pro režim ac).

a nakonec mívají routery doplňující funkce pro nějaké to domácí sdílení, nastavování - tam se asi nejvíc vyblbli právě výrobci shitovějších značek jako dlink a asus.

Takže když opominu, že ta krabička v mém odkazu je shit, tak když ho koupím, připojím k němu kabel od svého poskytovatele, tak bude plnit stejnou funkci, jako plnil ten, co mám aktuálně?]

netgear wnr612 v2 - podle vzhledu, 1x wan vstupu a 2x lan výstupů + wifi, nápisu na tom krámu i podle google jde o router.
píše to rovnou, že umí enkový režim tzv. 150mbit (prakticky max 65).
je to brutální low-end. hodí se leda do garsonky, pro pokrytí garáže nebo jako doplňkové ap ve vícepokojovém bytě.

náhrada tvým vysněným dlinkem je možná, já bych z levných krámů použil tplink wr841n.
jejich teoretický 300mb režim může být prakticky max 125mb a to ještě za podmínky, že v bytě vybouráš zdi.