Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace WIN10 na nový disk a poté připojení starého se systémem.

Zdravím a prosím o radu. Chystám se přeinstalovat PC, kde zatím mám systém na původním disku, rozděleném na písmena C a D. Pořídil jsem ale nový SSD disk, a instalaci (WIN10) chci dát na něj. Stávající disk chci použít na data. A s tím je spojený dotaz - můžu instalaci provést při odpojeném původním disku a poté jej připojit, aniž by se něco "pokousalo" ? Nedojde k nějakému konfliktu tím, že se potom při bootu objeví dva systémy na dvou discích se stejným písmenem? A bude poté možné starý systém vymazat? Děkuji.

Hned po připojení původního HDD se systémem je třeba systémový oddíl (pokud je extra, nemá písmeno) označit jako "neaktivní" programem diskpart, jinak mohou po příštím zapnutí (restartu) vzniknout problémy. Popřípadě z něj data uklidit a udělat "clear" programem diskpart a disk znova naformátovat.

se potom při bootu objeví dva systémy na dvou discích se stejným písmenem?

neobjeví.
bios má předvolený disk ze kterého bootuje. jeho systémový oddíl bude c:, zbytek má další písmena.
když tam přidáš druhý disk, dostane postupně ještě další písmena.
ale pro jistotu si po prvním zapnutí se 2 disky v biosu zkontroluj, že vyvoleným diskem je nový ssd, ne starý disk.