Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nesrovnalosti RAM po aktivování X.M.P

Dobrý večer. Mám doma tyto paměti RAM : http://www.gskill.com/en/product/f4-3200c14d-16gtz sw. Podle všeho by měly jet 1.35V při CL14 na 3200MHz. Aktivoval jsem tedy X.M.P. a paměti jedou jak mají až na tu Voltage, kde místo 1.350 jedou na 1.376. Co jsem četl, tak skylake moc nemá rád aby paměti jely nad 1.35 a rád bych je tedy provozoval na 1.35. Mohl bych poprosit o radu jak toho docílit? Nebo je to zbytečné a při 3200MHz a CL14 je to normální a 6700k to normálně snese? Děkuji za odpovědi.

A co je normální frekvence? Chci to mít tak, jak jsem to koupil. Tzn. 3200MHz, 14CL a 1,35V. Proto jsem si za ty ramky taky připlácel, já doufal, že když to plácnou na krabičku, tak je to garantováno, ale ta Voltage mě štve. Proto se ptám, zda to jde udělat manuálně bez X.M.P. prostě potaktovat, že bych vše nastavil ručně. Už jsem to kdysi dělal, ale to je tak 5 let zpět.

Já tedy četl a viděl testy a skylake škáluje naopak velmi dobře s rostoucím MHz u RAM pamětí. Sice se to hodně zpomalí někde od 3000MHz, ale rozhodně bych netvrdil, že mi frekvence nad 2133 nic nepřinese. Přesto díky za odpověď :).

Na internetu? :D Googlit to teď nebudu, protože nemám čas, řeším ty paměti, ale stačí snad napsat memory frequency scaling with skylake a najde to miliony odkazů. Ve hrách a programech, které mne zajímaly, to vypadalo víc než dobře, jinak bych si jak vůl lepší ramky nekupoval :).

Síce nechápem, aký máš problém...(žiadny..), ale v RAM module je SPD čip, ktorý obsahuje uložené hodnoty štandardu JEDEC a XMP profilu.
Programom napr. CPU-Z si tieto hodnoty môžeš zobraziť... Okrem iného tam nájdeš aj frekvenciu, latenciu a aj voltáž...

To vím. CPU-Z mám otevřený. Jde mi o to, že to mělo šlapat při 1.35V a šlape to při 1.376V a to mi vadí. Sice nevím, jaký to má dopad na 6700K nebo tak, ale rád bych to ručně změnil na 1.35V, ale hádám, že k tomu musím vypnout X.M.P. a následně vše nastavit ručně.

Hmm. Tak vše jsem nastavil ručně a dal V v biosu na 1.350. Výsledek byl, že bios psal, že V je 1.360, HWinfo totéž. Tak jsem znovu šel do biosu a dal jsem 1.330 volateg a nyní hlásí bios i Hwinfo 1.34V. Takže u toho asi zustanu, možná tam skočim, hodim tam 1.34V a ono se to v bisou hodí na 1.35 a bude :D. Ale zas čím níž, tím asi lépe, tak to možná otestuji takto a když to bude stabilní, tak proč chodit výše. Jen nechápu, proč bios ignoruje manuální nastavení a hází vyšší :/.

Ono to bude tak, že BIOS zobrazuje měřenou hodnotu napětí, která se prostě mírně liší od té nastavené.
To, proč se liší může být způsobeno jak chybou měření, tak nepřesností regulátoru napětí pro RAM (na 99.999% jde o kombinaci obojího). Pokud by jsi chtěl vědět na 100% přesné napětí pro RAM, tak by jsi musel vzít velmi kvalitní multimetr a změřit to s ním (nejspíše by jsi naměřil jinou hodnotu, než ti zobrazuje deska).
Odchylkou o 0.01V je podle mě zcela zbytečné se zabývat.