Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koupě notebooku 1

Ahoj :)
Chci si koupit notebook a vůbec se v tom nevyznám, tak mám pár dotazů.
Když píšou, že je notebook bez optické mechaniky, chápu správně, že tam není místo pro vložení dvd?
Jak budu bez cd nahrávat operační systém?
Když jdu do opravny, tak vždy chtějí ať to přinesu na cd.
A taky mě zajímá jestli když si koupím třeba notebook s windows 10, tak k tomu to cd automaticky dostanu nebo se to musí koupit zvlášť?
Protože v balení u notebooku nikde nepíšou,že je to součást balení.
Kdyžtak mi ještě můžete napsat jak se na tom píšou háčky a čárky,když to tam není :))
Díky

loading...

já naopak nechápu, k čemu jsou dnes optické mechaniky dobré.

V desktopu to ještě pochopím, tam je možné ještě relativně kvalitně pálit zálohy a použít mechaniku jako sdílenou v síti pro ty zaostalce, co ještě instalují OS a programy z optického média.

Ale v notebooku to nepochopím - kvalita mechanik je tristní, ve svém jsem ji použil za 4 roky 2x (a to jednou z lenosti, nechtělo se mi hledat konfigurační utilitu pro powerline adaptér na netu). Jen to zabírá místo a přidává na váze.

Tento názor se dá považovat za výsměch všem nezkušeným tazatelům,kteří opravdu zápolí s problémy vytvořit si bootovací média,nebo zachraňovat systém,když jim nic nejede. Takové povyšování je velmi škodlivé pro tuto poradnu a svědčí o jednom - co si vy mlaďoši vůbec dovolujete se nás bardů ptát. My máme vysoké školy a vy hovno.

no jak vidíte, když navrhuju počítač, tak som taky upustil od mechanik, notebook, tam vyberám tak že je jedno či tam je alebo neni mechanika,... pred 2 rokmi som kupoval N551JK ktoráá má optickú mechaniku s tým že mecaniku možno využijem, jako i tak lepší volba (i bez mechaniky) nebola (aj keď mám tu malé problémi s napájaním, preto zvažuju reklamaci) no jinak notebook je supor, ale to bokom, mechaniku som myslel že když už tam je, tak ju využijem aspoň na inštaláciu Medieval Total War ktorú som mal na DVDčku, no okrem toho som mechaniku použil v notebooku asi 3-4x za celé 2 roky,... pričom kdyby som ju nemal, nemal by som problém pri tých 3-4x použití nahradiť ju USB klúčom (flashkou).

Ak už tak pri skladaní počítača je možno lepší volba ak je nejaká rodina čo má niekoľko členov, a niekoľko počítačov (2-3) tak do nich nedávať mechaniku, ale kupiť iba jednu USBčkovú (externú) 1 mechanika pre 3 počítače postačí s prehladom. A aj to když už mechaniku do počítača kúpiť, alebo když externú (USBčkovú) tak vždy najlacnejšiu, predsa je tak zriedka používaná,... možno bych dokonca mechaniku kupil v bazári za pár centov. Dokonca poznam jedneho týpka čo asi z pred 10-15 let vybrakoval desiatky nefunkčných počítačov, ale samozrejme, mechaniky tie šli, tak teraz když tak tak kolem 50 centov teda tak 12-15 KČ to predáva že keď niekto potrebuje, alebo dá možnosť za 10 centov teda 2-3KČ že požičia na nejakú dobu, asi na mesiac. A když mu ju nevrátia tak to ani nerieši, lebo vie že to nemá ani hodnotu.

Odborník,kterému se zde,co se týče návrhů dá věřit,je jen jeden. M-POL a ten použití mechanik do stolních PC nezavrhuje. Použil na to v minulosti i anketku. U notebooků je to jiné,ten je povětšinou jako pracovní nástroj a tam jsou jiné hlediska a je tam volba koupit s nebo bez. Ale do stoláků,zejména rodinných bych mechaniku doporučoval dál zahrnovat. Existují děti,důchodci,kteří používají hry na CD (Špidla),stále se prodávají pohádky,filmy na DVD. To jako vážně chcete začínající uživatele nutit vyrábět si bootovací flešky,nebo ke stoláku pořizovat externí čtěčky CD/DVD. Uvědomte si,někteří,že poradna není tribuna chvástání se co "já" jako mnoholetý uživatel mám doma. Poradna je většinou pro neznalé a začátečníky. K rozvíjení teorií "já" mám to a toto a vy ne,tak jste blbí,spíš patří do sekce debaty.

Odborník,kterému se zde,co se týče návrhů dá věřit,je jen jeden. M-POL a ten použití mechanik do stolních PC nezavrhuje. Použil na to v minulosti i anketku.

phé, v minulosti :-D ... a co se týče návrhů, nieje jedinej komu sa dá veřiť, samozrejme aj ja sám musím uznať že je práve ten lepší na poradne, než napríklad taký Sambilionk a podobne,...

ostatne čo sa týka mechaniky, do počítača môže dať mechaniku, to automaticky neznamená že jeho "zákazník" tu mechaniku bežne používa. Skôr bych povedal tak jeden z 50 tazatelu tady tu mechaniku použil častejšie než 3-5x za rok. Jako mechanika je levná, takže jako nekterý ju do návrhov dajú, aj napriek tomu že sa neuplatní, no jinak nehledne na cenu, by snad aj M-pol súhlasil že mechanika v roce 2017 je....

Povedz mi koľko krát si ty použil mechaniku za posledné 3 mesiace?

Absolutně nechápeš co jsem napsal. To není o mě,to není o tobě,to není o tom co znalí rádcové doma večeří,to je o tom,že RADY NA PORADNĚ požadují lidé,co jsou techničtí laikové. Těm rozhodně mechaniku doporučím i v notebooku. Opravdu popřemýšlej, komu prospěje tebou zadaná otázka,kolikrát jsem mechaniku použil já za posledních x měsíců.Jelikož třeba manželka kupuje pravidelně Špidlu,tak mechanika se točí často. Ale to sem fakt nepatří.

laik, technicky zdatný to je jedno,
i ten laik nepoužije mechaniku iba za rok jednou.
Mechanika je len kus zbytočnosti,
za ktorú sa platia maličkosti.
Ty si ovšem presvedčený,
že mechanika je potrebná.
Ovšem pravda osvedčená,
mluví, není to potrebný.

(made by me for 3 minutes)

Mně se místo na dvd hodí.Mám cd angličtiny,kterou se učím a nemám zrovna diskmen.Spíš by se mi hodilo,aby mi někdo,už konečně poradil jak mám dát windows 10 na ten fleshdisk???
Zajímá mě jestli to předtim musím nějak zálohovat,nebo proč to nemůžu udělat hned jak si notebook přinesu domu,nebo jestli ta flashka musí být čistá jen s OS nebo na ní můžu mít i nějaký fotky videa.
Chci OS dát do PC,až mi vůbec nepůjde obrazovka bude černá a nevím jestli když tam dám flashku s OS a fotkama atd,tak jestli ten pc bude vědět co si z toho má vzít...

Díky za odpověď.
O tom návodu vím,šlo mi spíš o to,že mi pod to psal každý něco jiného.
Chci se ještě zeptat můžu místo flash disku použít cd?
Protože u notebooku o kterým uvažuju pak lidi píšou v recenzích, že nejde nabotovat z flash disku,ale jen z cd.
A někdo tu psal myslím něco o tom,co sem pochopila jako,že do notebooku se cd s OS nedává,že flash disk.

Mila pani / slecna jiperf, sledujem tuto diskuziu uz tyzden.

1. vobec Ti neverim ze si baba.
(90% prispievatelov na anonymnom webe skryvaju svoju neschopnost za penzistov, alebo neznale blondiny)

2. Chcet od Poradne radu, ako sa instaluje OS, ked:
"Ještě jsem se nerozhodla, který si koupím, tak jsem to nepsala" - je samozrejme blbost
(prihlas sa, ked sa rozhodnes)

3. Riesit problem, ci instalovat OS z USB, DVD, alebo z flash disku, ked nevieme "zelezo" (HW)...
zamysli sa
--------------------------------
Resume:
Neni hanba priznat si, ze na nieco nemam (som spravca siete, ale na pracku si volam odbornika a s autom chodim do servisu)

Ked mas moznost kamarata (kamaratku) znaleho, tak Ti poradi co kupit aj Ti poradi notebook s / bez OS a samozrejme Ti to pripadne nainstaluje.
Alebo si kupit notebook s predinstalovanym OS, a podla navodu si ho zalohovat.

P.S. nerob z PC poradne facinovy pokec o nicom. Ked si chces len pokecat, su na to ine stranky.

No na normální klávesnici na pc mám ěščřžžýáíé ale na tý notebookový to nevidim,takže to budu muset nějak vyčarovat,nevím jak přesně.To budu mačkat třeba dvě klávesy najednou ne?!Nějakej háček,pak písmenko...Na jedinym notebooku jsem to teda neviděla.

napsal som hore,...

https://www.microsoft.com/sk-sk/software-download/ windows10

když na to kliknete, máte možnosť stiahnuť "media creation tool" to je taková aplikácia, ktorú spustíte, a ono povie "zasunte usb klúč" vy zasuniete usb klúč (teda flash disk) a on Vám sám "dá windows na usb klúč".

Alebo teda, česká verze toho istého webu https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/ windows10

Potom môžete hocikedy vojsť do BIOSu, nabootovať z USB klúču, a normálne to nainštalujete ako keby ste inštalovali z CD,...

tzv. ISO, čož je samotný windows je na stiahnutie zdarma, iba licence na aktivovanie stojí, v tomto prípade keď si kúpite notebook tak už v cene notebooko je cena licence, takže vlastne vy už viac neplatíte, preto ste teda vtedy platily za CD, neplatily ste za windows ale za samotné CD ako hmotnú vec, podobne jak teraz zas kupujete USB klúč (teda flash disk) ten nieje zaddarmo, ale samotná insalačka je,... ak už jednou bol aktivovaný windows v prípade OEM licence sa aktivačný klúč zapíše do notebooku (presneji BIOSu) a potom teda pri inštalácii už nebude pýtať nič, rovno to nainštalujete,...

teda stučne, platíte za USB klúč alebo za CD,... avšak stiahnuť ISO zo stránky microsoftu, alebo stiahnutie windowsu cez tú utilitu (odkaz ktorý som Vám sem napsal) je zdarma.

V prípade že kupujete notebook ktorý nemá predinštalovaný OS, vtedy musíte kúpiť licenciu, vlastne si kúpite aktivačný klúč, a windows znova podobne zadarmo stiahnete zo stránky microsoftu inštalačku (presneji ISO) alebo teda media creation tool, ktorý vám spraví z usb klúča inštalačku.

Ak teda kúpite notebook s predinštalovaným windowsom tak platíte len za USB klpč, za nič viac. Všetko ostatné je v cene notebooku.

Jinak rovnako je to úplne s každou verziou windowsu či 7, či 8.1 tak 10.

V prípade win 7 je teda jedna vínimka, po starom zvyklo bejt že licenčný klúč nebol v BIOSu, ale bol napísaný na štítku na spodku notebooku, takové číslo ktoré ste opsali do okienka pri inštalácii.

No a můžu to udělat tak,že si koupím notebook s windows 10,vezmu starou flashku co mám doma-jsou na ní ještě nějaký fotky třeba a přes net ten microsoft si na tu flashku stáhnu ten operační systém windows 10,aby až se mi po***e notebook a bude černá obrazovka tam dala tu flashku a z ní to zas nějak nainstaluju?
Protože já to potřebuju mít dopředu na flash disku,protože až se to pohnojí tak se na nějakou stránku microsoft ani nedostanu a nebudu si tam moct nic stáhnout.
A vezme mi to z normální flashky kde,už mám nějaký fotky,nebo to tam musí být jen samo?

Když píšou, že je notebook bez optické mechaniky, chápu správně, že tam není místo pro vložení dvd?

nepresne ale áno

Jak budu bez cd nahrávat operační systém?

napríklad USB flashka / klúč?

Když jdu do opravny, tak vždy chtějí ať to přinesu na cd.

tak to je opravovňa za ...

A taky mě zajímá jestli když si koupím třeba notebook s windows 10, tak k tomu to cd automaticky dostanu nebo se to musí koupit zvlášť?

netreba nič zvlášť, ani nebude pribalen CD, ale na SSD prípadne HDD bude tzv. recovery partícia, a win už bude predinštalovaný v takej fáze že když ho prvý krát spustíte tak už len vypýta že aké chcete uživatelské jméno, heslo atd,.. následne preinštalovanie je možné práve z recovery partície, prípadne je vždy možnosť z webu microsoftu stiahnuť ISO alebo media creation tool ktorý vie z lubovolného USB spraviť inštalačné bootovacie médium.