Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chyba disku

Vždy jsem měl v PC NTFS. Teď mi ale servisní technik během přeinstalace WinXP a doinstalace přeformátoval disk na FAT32. Při každém zapnutí nebo restartu mi teď ale během bootování počítač hlásí něco jako: Některý z vašich disků je třeba zkontrolovat kvůli konzistenci. Pro zrušení kontroly stiskni jakoukoli klávesu (nedoporučuje se). když tu kontrolu nechám běžet tak trvá asi 45min a po dříštím zapnutí PC se stejně opakuje. Poraďte, prosím, co s tím.

Díky, to vypadá slibně. Ale ještě než se dám do studování toho článku, chtěl bych se zeptat jestli mě ten článek navede k tomu abych tedy přeformátoval disk na NTFS. AS pak asi budu muset znova nainstalit WinXP, je to tak?

Ano mám jen disk C. Kapacita disku je asi 150GB. Vůbec nevím, že nějaké oddíly existujou. Původně byl disk naformátován na NTFS. Jak už jsem myslim psal, tak ten technik mi do PC doinstaloval program "Spasitel", kterej slouží k obnově systému z image (image mi dělal taky ten technik a obsahuje instalaci WinXpMCE + aktualizace). Rád bych se tím přeformátováním zbavil i toho Spasitele (zabírá asi 10GB). Ten program Spasitel je v PC, ale dostanu se do něj jen při spouštění počítače (Ctrl+F7)

před 5 lety bych ještě dával přednost fat32 kvůli dostupnosti dat zvenčí.
od té doby jsem ho však nikdy nepotřeboval, navíc za samozřejmost považuju přístupová práva (ntfs), odolnost proti chybám (ntfs). dnes, 200 let po století páry, ten technik je idiot.

edit: 10gb není daň za divný technikův zásah, ale za jistotu. otázka je, k čemu to bude za půl roku/rok dobré.

Souhlasím, že je vhodné mít ve Win XP disk jako NTFS, ale mám oprávněnou obavu, že neustálá kontrola disku při bootu a její velmi dlouhé trvání je způsobeno odcházejícím HD. Zkontroluj disk na vadné sektory.
Velice dlouhá doba kontroly disku je, když je spuštěno testování povrchu disku a pokus o přesun vadných sektorů. Windouzy tuto kontrolu obvykle spouštějí, když se jim oprávněně nezdá HD plně funkční. To by také napovídalo, že technikovi se začal HD hroutit pod rukama (to se holt někdy technikovi přihodí, že mu pod rukama odejde i něco navíc, než bylo opravováno a vysvětlujte to pak zákazníkovi :-/) a tak to naformátoval na FAT, který se mu asi zdál "odolnější". Technika bych tedy šmahem neodsuzoval :)).

Tak se mi povedla ta konverze do NTFS. Už jsem zkusil i pár restartů a žádná kontrola disku se už nekonala. Zdá se, že je vše chno OK. Všem vám moc díky za cenné rady.
Ještě bych se chtěl zeptat jestli, až někdy v budoucnu použiju toho Spasitele, kterej mi z image vrátí systém do stavu, v kterym mi ho technik předal, jestli mi to vrátí opět ve FAT32 nebo NTFS?

Dík. Už jsem to vyzkoušel a zjistil jsem, že mě ta Spasitelova obnova vrátila i do toho FAT32. Takže jsem musel znova konvertovat. Ale neva, je to přeci jen poslední možná záchrana a doufám, že ji nebudu muset využívat často. Ještě jednou, díky všem za rady.