Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem uchování dat na fyzickém zařízení

zdravim,

mel bych tu relativne snadny dotaz, ale pro me dulezity..

potreboval bych si zazalohovat hlavne videa + nejake data, ktere jsou pro me dulezite (prace) na delsi dobu, to jest napr az 30 let..ac to zni mozna silene, jednoduse bych to rad mel zalohovane na neurcene dlouhou dobu..jedna se dopredu asi o 500GB - 1 tera,bez nejakeho zabezpeceni

problem je, na co to hodit, aby me to vydrzelo s urcitou jistotou na dlouho..premyslel jsem samozrejme o USB karte, dale take o externim HDD nebo take o jednitlivych DVD..

moje uvaha byla, ze DVD kolecka uz tak nejak ztraci do budoucna smysl, blu-ray prehravac a k tomu i medium bych neplanoval do budoucna nijak vyuzivat,tudiz pro me neefektivni..
premyslel jsem mezi externi HDD a usb diskem..on ten externi harddisk kolem 2 tera sic stoji kolem 2,5 - 3 tisic, jenze ono to je porad mechanicky,coz ve me nevzbuzuje uplnou jistotu pro zachovani dat na dlouhou dobu..
USB uloziste jsou na tom s cenou hure a uloziste taky jeste neni uplne nejlepsi,jenze zase u nich se nic nemota,nic nepohybuje..

muzete me pomoct se rozhodnout,co mam vybrat? i cena je pro me dulezita, nerad bych za to utratil pul vyplaty

diky

No snad se za 30 let ještě pár historických počítačů se SATA a DVD mechanikou ještě občas dochová.Když u nás v podniku máme dosud někde i PC s Windows 95.
A není problém to jednou za pár let zkontrolovat a případně přezálohovat na nový typ média.Ovšem nejtrvanlivější způsob je to asi všechno přetesat ve dvojkové soustavě do nějakých kamenných desek,to vydrží někde v jeskyni nebo zakopané fakt dlouho.

Před 30 lety tu byly 5,25" FDD mechaniky a MFM HDD v IBM PC XT (a to v nejlepším případě; běžně se tu pracovalo na Robotronech s CP/M, chudší organizace musely vzít zavděk děrnými páskami z Výp. střediska, nebo nějakým ZX Spectrem, microdrivem a SW od 602. ZO Svazarmu ;-)).

Domníváš se, že něco z výše uvedeného se někomu dnes běžně válí doma? ;-) Co tě vede k přesvědčení, že za 30 let bude jak přečíst SATA, když už dnes je patrný odklon u HDD k mSATA/M.2 a ODD jsou v pokročilém stádiu odumírání? Dnes je pomalu už oříšek připojit PATA disk...

Domníváš se, že něco z výše uvedeného se někomu dnes běžně válí doma?

To by ses divil,někde v krabici tu 5,25" FDD mechaniku ještě mám a diskety k tomu taky.Jen nevím,jestli to byly staré 720kB nebo novější 1,2MB.
ZX Spectrum jsem sice dávno prodal,ale nějakou literaturu od 666.ZO Svazarmu mám taky.
Taky asi i instalační diskety na T602,M602,Win 3.1 a Win95.

Co tě vede k přesvědčení, že za 30 let bude jak přečíst SATA,...

Tak za 30 let napiš,já ještě SATA mít budu,tak jako mám ještě starý PC s PATA.:-)
A vlastně v současném PC mám vedle SATA jeden IDE slot na PATA taky.

Pokud mi paměť funguje, tak 720kB byly jen 3,5" diskety. Ty velké, 5 1/4" měly buď 1,2MB nebo 320(??)kB. Ale nejsem si tím už jistý.

Mechaniku na 5 1/4" diskety také doma mám. Ale nevím, zdali by se mi ji podařilo dnes připojit do mého posledního PC.. Naštěstí ji nepotřebuji; programy z těchto disket mám nakopírované jinde. A MSDOS 5.0 i 6.22 mám na 3,5" disketách (tuto mechaniku ale už na posledním PC také nemám).