Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový router pro internet 100/100

Ahoj, budu mít připojení 100/100 a rád bych k tomu pořídil nový router. Potřebuji pokrýt 4 x kabel a zároveń wifi s dosahem pro 3pokojový panelákový byt, v ceně cca 1000 Kč (max 1500 Kč) Předběžně jsem si vytipoval
produkt nebo https://www.czc.cz/tp-link-archer-c20/171940/produ kt

Který z nich ? Nebo si mám připlatit ? Prosím doporučení na konkrétní model.

Síť používám na připojení k internetu, jedna přípojka LAN slouží k připojení multimediálního centra, tj. přehrávání filmů v HD z PC na TV. Výhledově bych chtěl takto přehrávat i filmy ve 4K. WIFI používám na notebook nebo mobil, tj. na běžné "internetování"

pro 100/100 bych použil toto:
https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-kryt em-a-do-racku/hEX-PoE-128-MB-RAM-800-MHz-5x-Gbit-L AN-USB-SFP-PoE-802-3af-L4.html
(prostupnost pro routing s QoS viz datašit: https://files.i4wifi.cz/inc/_doc/attach/StoItem/51 49/en_datasheet_hEX_poe.pdf)
Router umístíš na vhodné místo, tj. k ukončení internetové přípojky, která bude nejspíše někde v předsíni, takže komora apod., kde můžeš přitáhnout další zařízení pro připojení přes ethernet (NAS, ...)

Jako AP bych zvolil https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-kryt em-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-lite-650-MHz-5 x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html
To si umístíš na geometrický střed bytu, resp. tam, kde potřebuješ a připojíš ethernetem jako klasické AP (je třeba přepnout v administraci Winboxu).

Děkuji za odpověď. Mikrotik je podle všech dostupných recenzí určitě TOP, ale asi bych ho nenakonfiguroval:(
Podle popisu v odkazech i podle Tvé odpovědi tyto výrobky míří na zkušenější uživatele. Omlouvám se, ale já nevím o čem píšeš.

Urcite nie je, pretoze od dob quick setupu sa RB nastavuje v basic mode lahsie ako bezne routre, kde mas sice tiez casto vselijakych wizardov, ale klikas na zopar stranok, tu nastavis vsetko v 1 okne.
1000 dalsich funkcii RB vyuzivat samozrejme nemusis, je to len bonus.
Najvacsim bonusom vsak je, ze ziskas stabilny nemrznuci router zvladajuci aj vacsie zatazenie, v pripade debugovania velmi uzitocny nastroj, co sa neda povedat o bezne dpstupnych znackach (TP-Link. Edimax, Asus a pod).

Přidám svoji čerstvou zkušenost - před týdnem jsem koupil RB952. je to moje první osobní zkušenost s Mikrotikem. A "nakonfiguroval" jsem to během 20 minut. Prakticky jsem ho nastavil stejně, jako byl stávající ASUS a dál nic neřešil. Funguje to rychleji, než stávající řešení a co se týče pokročilého nastavení (chci udělat 2. síť s FREE přístupem pro hosty), tak na to se teprve chystám - každopádně to není nic, co bych jako uživatel řešit musel. Je to jen možnost dalšího využití.

OK, trochu mně zneklidňuje fakt, že v odkazech je u mikrotiku zároveň link na technickou pomoc za cenu stejnou, jako je cena zboží, ale dám na Vaše rady.

Rozumím tomu správně, že toto zařízení

https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-kryt em-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-lite-650-MHz-5 x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

řeší mé potřeby na wifi i lan bez potřeby dalších investic,bez vnějších antén a bez čehokoliv jiného, mimo připojení napájení a signálu ?

Technická pomoc je pro ty, kteří potřebují specifické řešení, a zároveň nejsou schopni využít skvělé mikrotikovské wiki.

Jedno zařízení by stačit mohlo, ale pokrytí wifi - to nikdo garantovat nemůže. Pokud bude router někde v koutě domu, na druhé straně bude pravěpodobně signál slabý.