Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spontalní vypnutí pc bez jakékoliv chyby nebo varování

Ahoj mam takový problém třeba 1x za den se mi nečekaně z ničeho nic a bez varování vypne pc. Jako když ho vytahnete ze zásuvky a hned po 1 - 2 sec se zapne. Nevyhodí to žádnou chybu ani "modrá smrt" . Kabely jsem zkontroloval vše zapojeno, žádnej volnej kabel, od napájení nebo tak něco. Nevím kde začít hledat poradí někdo pc je nový vše měsíc staré. Sestavoval jsem si ho sám z komponent https://www.czc.cz/errkt4v8n0ivj9crsse7jc4k7a/sezn am
Stalo se to poprvé asi před 5 dny, z ničeho nic při hraní battlefieldu 1. Myslel jsem že to je teplotou takže hned po těch 3 sec sem najel do biosu a ukazovalo to teplotu kolem 42 stupnu. Pak byl klid až do včera to se mi vyplo 1x při prohlížení netu. A dnes už se to stalo 2x. Nevím kde začít hledat. Vše fungovalo bezproblému.
Díky za rady případné postřehy.

Pozri si nirsoft blue screen viewerom ze ci to neboli bsod. To si ani nemusis vsimnut, Win pri bsod restartuje rychlo.

Ked to nie su bsod tak je na vine HW, to budes hladat tazko, najprv by som preflashoval BIOS dosky preistotu, potom si over ze mas vsetky spravne ovladace nainstalene rucne z webu vyrobcu dosky a grafiky a restart Win potom.
Moze byt kdekolvek blby spoj napr. niekde na patici alebo nejaky problem s napajanim (studenak, naprd kondik, apod) alebo skrat (pod doskou su distancky len na spravnych miestach?) apod. Do BIOS defaults skusit.
Skusit aj iny zdroj na test. A odpojit draty od kejsu vsetky, nechat pripadne len powerbutton alebo ani ten nie a skusat to par dni zapinat spojenim pinov srubovakom alebo tak. Aby sa vylucil nejaky skrat tam.
Moze byt aj vadna doska samozrejme alebo vadne nieco ine.

Začít zdrojem a bohužel asi pracně nahrazovat HW a PC pozorovat. Po zdroji zkusit vyndat grafiku,RAM,HDD. Nebo,je-li dostupný starší HW z jiného PC tak do základovky to zkusit šupnout naráz a pak vracet tvůj. Jinak těžko takhle na dálku poradit.

Takže vše zkontrolováno ještě jednou, kabely jsou OK.
Udělal jsem test, že jsem nechal pc přez noc běžet v biosu jestli až se ráno probudím bude načtený win znamená to že se restartoval. Ráno po cca 9h jsem přišel a bios stále běžel tak jak jsem ho nechal. Těžko říct zda to je HW problém padla tu připomínka že to může dělat nejaký špatný SW jako třeba ovladače. Možna zkusím ještě reinstal windowsu pokud to nepomůže potom začnu hledat v HW. Horší je že nemám doma nic náhradního a cokoliv budu chtít vyměnit musím koupit, proto se mi do toho moc nechce.

pozoruj to s updatnutym biosom, pripadne este load defaults a save&exit preistotu by som urobil, ked to aj potom stale bude nastavat tak to podla mna bude najskor nestabilita napajania, narazy odberu prudu sa daju obmedzit napriklad obmedzenim vyssich C-states (staci zrusit C6 a vyssie apod) v biose (cpu podmenu) alebo vypnutim speedstep alebo vypnut turbo apod.
Z hw vymienat najprv zdroj alebo/a dosku. Bez vymienania to budes mat tazke.

může dělat nejaký špatný SW jako třeba ovladače

ne, to by se vytvořil bsod, nirsoft bsod viewer by o něm našel záznam.
restart z ničeho nic je hw vada.

jsem nechal pc přez noc běžet v biosu

zobrazení biosu nic nezatěžuje, nevyužívá disk = zbytečnost.

v prohlížeči událostí (eventvwr.msc) -> vlevo protokoly windows -> systém: hledej podle času restart (událost eventlog) a jestli tomu předcházela nějaká chyba.
ale hw příčiny tam nejsou.