Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zpožďující se systémové hodiny

Posůední dobou po zapnutí PC zjišťuji zpožďování se systémových hodin PC ve Windows (včera jsem vypnul PC ve 22:00 a dnes ho zapnul ve 14:00 a čas byl 0:30). Mám Windows XP Home Edition. Po netu jsem zjistil, že by to mohla být vybitá baterie na základní desce. Sám ji neumím vyměnit a do opravny dostanu PC až po neděli. Nemůže se mi vymazat Bios? Myslím CMOS paměť. Počítač po vypnutí Windovs mám zapojený přez bleskojistku a tu vypínám. Mám PC nechat pod napětím, nebo ho jen uspat nebo ho vůbec nevypínat? Má to vůbec na tu baterii nějaký vliv? Když je PC v provotu, hodiny se mi nezpomalují. Nebo to může být něčím jiným. Dík za radu.

Mam lamersku otazku, moze slaba baterka sposobovat aj BSOD vo Win XP SP2? Obcas mi totiz XP vyhodi BSOD, otestoval som uz snad vsetok hardver no bezvysledne. Softvarovu chybu by som vylucil, pretoze mi to robi aj na cistej instalacii XP, napriklad pri pocuvani hudby vo Winampe.
Po precitani tohto topicu som skontroloval napatie baterky, ktore je 2.92V. Je to este dost?
Hlasku cmos checksum error mi nevyhadzuje, tak neviem ci by to mohlo byt ono.

Nie.
Ak mas problemy s bsod tak napis do novej otazky aky konkretne bsod (typ/cislo chyby a v akom module nastava). Mas problem s HW alebo ovladacmi, HW moze byt napr. RAM (skus aj www.goldmemory.cz ten niekedy odhali chyby RAM aj ked memtest neodhali), alebo ovladace napr. casto su nahovno ovladace k USB modemom apod takze skus povytahovat ak mas USB zariadenia tak vsetky prec a skus potom pracovat s PC. Nainstalit najnovsie ovladace chipsetu a ostatnych veci co mas v PC (stranky vyrobcu dosky a tych ostatnych veci).

V BIOSe skontrolovat ci to nie je pretaktovane prip. skusit load defaults (a nastavit spravne FSB) a save and exit.

OK, skusim este ten goldmemory a poodpajat vsetko nepotrebne, ak nezaberie, tak pripadne napisem novu otazku.
BTW: Len tak pre zaujimavost, to napatie baterky 2.92V je v poriadku? Nemoze to mat vplyv na nieco ine? Napriklad obcas ked startujem PC tak mi asi na 10 sekund zamrzne pri Post-e.
Normalne zdetekuje CPU, RAM, HDD aj DVD-RW - tz. nevypise ziadnu chybu a po cca 10 sekundach pokracuje dalej.
Ak rozumiem spravne, keby bola slaba baterka tak mi to vyhodi tu spominanu hlasku?

Mal by to stacit prip. baterku mozes vymenit stoji snad 30korun, IMHO to nepomoze ale skusit mozes.
Ak sa zasekava POST tak skor mas problem s IDE zariadeniami/IDE kablami alebo diskom co by mohlo sposobovat aj bluescreeny, ako mas zapojene disky/mechaniky prip. mas tam disketovu mechaniku? Dotlacit kable, prip. vymenit, 80zilovy kabel zapojit spravnou (ozncenou) stranou do dosky, ak je na IDE kabli samotne zariadenie tak musi byt na konci kabla a spravne najumprovane (master without slave/single/alone apod)

Ano, mam tam aj disketovku. Disk mam novy, pripojeny cez SATA (otestoval som ho tiez, pre istotu, bol OK). DVD-RW mam tusim na 80-zilovom kabli, skontrolujem. Asi bude najlepsie odpojit disketovku, aj DVD-RW a skusit 1 den co to spravi.
HDD je Primary master
DVD-RW je Secondary master
Otestujem asi cez vikend, dam vediet. Zatial diky.