Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem linux dwg/dwf

Zdravím,
potřebuji nějaký program pro linux (mint 17.3), který dokáže otevřít soubory dwg, nebo dwf, které byly vytvořeny v Autocadu 2016.
předem díky

You can use QCAD, an open source AutoCAD replacement or the community fork LibreCAD made to work using the newer Qt4 framework. You can install LibreCAD from the Ubuntu Software Center. Using one of these two programs you import DWG files, edit the drawing and export it to PDF.