Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potrebuji poradit s novou RAM

Zdravim, poridil jsem si novou ram https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-16gb-2x 8gb-ddr3-1600/110748/produkt a zajimalo by me v cem je tak dobra oproti jinym ve stejne cene i bez te akce coz je 30 % sleva takze za 3000 kc ma 16 GB prac frekvenci 1600 a cl 9. Jine tez za 3000 nabizi jak vetsi frekvenci tak i cl a to jsem tam nasel i stejne znacky. Mohu vedet jestli mi nejaka informace neunikla ktera by povznesla tuto ram nad ostatni ve stejne cene nebo jen je to nesmyslna cena ? Je nejak vyrazny rozdil pri realnem pouzivani napr. s rozdilem 1000 MHZ stejne cl dejme tomu na fps v hrach ? dekuji

nabizi jak vetsi frekvenci tak i cl a to jsem tam nasel i stejne znacky

# Ono je dobré si uvedomit, ce vysi CL neni lepsi, kde "xFrekvence@MHz + vysi CL" = horsi, kde rozdil dle casovani muze byt okolo 5-10%.
* Vysoka frekvence se vyuziva hlavne pri doprovodu IGP|APU.

TiP ~ Jako [KIT], bych v otazce poctu RAM zcela urcite doporucil X2 nez 4x RAM, kde dle CPU/Zakladni desky, nemusi podporat v na 4 kanalech|DIMMS tu samou frekvenci jak v 2kanalu v profilu Dual-Chanel, kde kuprikladu vemu AMD FX, kde ram 1866MHz v 4 kanalech pojede jen na 1600MHz..

"Priklad"
# Ono v podstate, RAM 1333CL@6, 1866CL@9, budou +- stejne rychlé jako 2133 CL@15.
TiP ~ Jinak u Kingstone HyperX, bych ti doporucil kdyz uz tak vzít : 1866MHz vem "BILY" nez "CERNY", nebo alespon né "MODRE", není podmínkou.
* Ale pro volbu RAM, vzdy zálezí na CPU a zakladní desce, jak v otazce kompatibility tak vykonu.

CL znamena CAS LATENCY, mozes ho udavat v cykloch alebo nanosekundach alebo inej casovej velicine. CL cislo udavane u RAM je pocet hodinovych cyklov, ale teba predsa zaujima ze o kolko nanosekund sa to oneskori, a ne nejake cykly. Preto sa to musi preratavat s frekvenciou, a neplati automaticky ze vyssie CL je horsie, ak je hodinovy cyklus polovicny.

Takze nie su stejne rychle.

# Furt neco hledat, 'dokazovat', 'merit', neznamena, ze kdyz ma ram 50 000MHz ze je rychlejsi jak ta co ma jen 25, z mého pohledu, slo HLAVNE VYSVETLIT tazateli, ze u vyberu RAM je CL dulezité kde neni jen frekvence.
(frekvence je jen pro hlupaky, co si kupuji RAM podle toho kolik maji MHz, bez dobrého casovani je ta frekvence zcela NIC NERIKAJICI)

ZDROJ od obrazku Memory Scaling : http://www.anandtech.com/show/7364/memory-scaling- on-haswell/3

*Mensi je lepsi.
[img=http://images.anandtech.com/doci/7364/5%20FastStone.png]http://images.anandtech.com/doci/7364/5%20FastSton e.png[/img]

*Vysi je lepsi.
[img=http://images.anandtech.com/doci/7364/8%20x264%20Pass1.png]http://images.anandtech.com/doci/7364/8%20x264%20P ass1.png[/img]

• Hledas hovna ..
* Ja ti nic hledat a dokazovat nebudu, zkratka 1866 c nisim CL muze podat stejny vysledek jako 2133 s vysi CL voilà..

# Navic mam to zmerené, jak dopad vykonu na FREKVENCI tak na TIMING (8 slozek testu merené dobrych 10 dni) , meril jsem to u prilezitosti jednoho clanku na nase stranky k porovnani 8 vs 16 vs 32 Gb RAm , VS Timing, Overclock NB, Vs Frekvnece|Nbridge Intel, AMD..

[img=/file/view/28397-timingtrdc-png]http://pc.poradna.net/file/view/28397-timingtrdc-p ng[/img]

RAM sa kupuje podla toho co podporuje tvoje CPU resp. pamatovy kontroller.
Ak podporuje 1600 1,5V tak si kup 1600 1,5V. Ak podporuje len 1,35V tak si nemozes kupit 1,5V. Apod.
Hlavne to treba dat do dualchannel (po dvojiciach), vtedy je priepustniost 2x vyssia, a nemusis si vsimat zbytocne cisla.
A ked mixujes moduly tak pojdu vsetky tak jak ten najpomalsi.

P.S. Ked maju niekde vyhodnu ponuku a tvoj PC podporuje presne ten typ a velkost modulu, tak si kludne kup tu vyhodnu ponuku. Nie su v nich ziadne zavazne rozdiely. Este je dobre si pozriet v datasheete vyrobcu ze jaka je frekvencia pri 1,5V (a v SPD datach), ptz to nemusi byt ta udavana velkymi napismi (napr. 1600 moduly mozu byt v skutocnosti len 1333 na 1,5V, a 1600 sa dosahuje pretaktom pri 1,65V, ale to snad uz dnes sa nevyskytuje. Ale moze to este byt niekde na skladoch.) A u niektorych velmi rychlych treba stejne vzdy rucne nastavit tu max frekvenciu v biose, v SPD byva uvedena nizsia frekvencia.