Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak rychle a jednoduse opravit HDD

Tak tady opet mam NB, kde zalohovani pres Acronis havarovalo kvuli chybe disku a nepomohl ani Chkdsk: http://pc.poradna.net/q/view/1689952-bootable-acro nis-z-flash-disku-ne-funguje. CrystalDiskInfo ukazuje vadne sektory, ktere asi maji puvod v mechanickem poskozeni pri prenaseni (je to NB). Jak jej co nejrychleji a nejjednoduseji opravit, t.j. asi premapovat vadne sektory na bezvadne?

-------------------------------------------------- --------------------------
CrystalDiskInfo 7.0.5 (C) 2008-2016 hiyohiyo
Crystal Dew World : crystalmark.info
-------------------------------------------------- --------------------------

OS : Windows 7 Ultimate [6.1 Build 7600] (x86)
Date : 2017/03/18 13:12:14

-- Controller Map -------------------------------------------------- --------
+ Intel(R) 5 Series/3400 Series Chipset Family 4 Port SATA AHCI Controller - 3B29 [ATA]
+ ATA Channel 0 (0)
- TOSHIBA MK3265GSX ATA Device

-- Disk List -------------------------------------------------- -------------
(1) TOSHIBA MK3265GSX : 320,0 GB [0/0/0, pd1]

-------------------------------------------------- --------------------------
(1) TOSHIBA MK3265GSX
-------------------------------------------------- --------------------------
Model : TOSHIBA MK3265GSX
Firmware : GJ002J
Serial Number : *********
Disk Size : 320,0 GB (8,4/137,4/320,0/320,0)
Buffer Size : 8192 KB
Queue Depth : 32
# of Sectors : 625142448
Rotation Rate : 5400 RPM
Interface : Serial ATA
Major Version : ATA8-ACS
Minor Version : ----
Transfer Mode : SATA/300 | SATA/300
Power On Hours : 3764 hod.
Power On Count : 6840 krát
Temperature : 32 C (89 F)
Health Status : Pozor
Features : S.M.A.R.T., APM, 48bit LBA, NCQ
APM Level : 0080h [ON]
AAM Level : ----
Drive Letter : C: D:

-- S.M.A.R.T. -------------------------------------------------- ------------
ID Cur Wor Thr RawValues(6) Attribute Name
01 100 _99 _50 000000000000 Počet chyb čtení
02 100 100 _50 000000000000 Průchodnost disku
03 100 100 __1 0000000004E6 Čas na roztočení ploten
04 100 100 __0 000000001D9C Počet spuštění/zastavení
05 100 100 _50 000000000096 Počet přemapovaných sektorů
07 100 100 _50 000000000000 Počet chybných hledání
08 100 100 _50 000000000000 Čas potřebný na vyhledání
09 _91 _91 __0 000000000EB4 Hodin v činnosti
0A 251 100 _30 000000000000 Počet opakovaných pokusů o roztočení ploten
0C 100 100 __0 000000001AB8 Počet cyklů zapnutí zařízení
BF 100 100 __0 000000000123 Počet udalostí zaznamenaných otřesovým senzorem
C0 100 100 __0 00000000001E Počet vypnutí disku
C1 _99 _99 __0 000000003ED0 Počet cyklů načítání/vymazání
C2 100 100 __0 0036000D0020 Teplota
C4 100 100 __0 000000000045 Počet udalostí s číslem realokování sektorů
C5 100 100 __0 000000000081 Počet podezřelých sektorů
C6 100 100 __0 000000000000 Počet neopravitelných sektorů
C7 200 200 __0 000000000000 Počet chyb v kontrolním součtu UltraDMA
DC 100 100 __0 000000000028 Posunutí disku vůči ose
DE _92 _92 __0 000000000D19 Počet hodin zalažení budoucího mechanismu magnetických hlav
DF 100 100 __0 000000000000 Zatížení budiče magnetických hlav způsobené opakovanými úkony
E0 100 100 __0 000000000000 Zatížení budiče magnetických hlav způsobené napětím mechanických částí
E2 100 100 __0 000000000129 Celkový čas zatížení budiče magnetických hlav
F0 100 100 __1 000000000000 Čas nastavování hlaviček - v hodinách

No však, ten disk už nikdy nebude 100%. On ten program funguje na principu, kdy vadný sektor začne přepisovat třeba tisíckrát.
Potom je jen otázka času, kdy na ten vadný sektor zase nepůjde nic zapsat.

Proto rada zní: Můžeš ten program použít, potrvá to podle počtu vadných sektorů. Potom udělat bitovou kopii toho disku, naklonovat na jiný a ten původní vyhodit nebo ho používat na nějaké nepotřebné soubory-filmy, hudbu atd...

Ještě je možnost, že pokud nejsou ty vadné sektory roztroušené po celém disku, ale jen v určitém místě, rozdělit oddíly tak, aby disk to vadné místo vůbec nepoužíval.

wondow umí i alt+printscreen

05 100 100 _50 000000000096 Počet přemapovaných sektorů
C5 100 100 __0 000000000081 Počet podezřelých sektorů

dávno za provozu byl den disk pomalý jako prase, windows 7 musely psát při startu upozornění a uživatel to všechno ignoroval.
disk vyhodit, je to jen loterie, který příští pokus o čtení bude poslední.

A není jednodušší použít funkci Copy přímo v programu a pak data jenom vložit v textovém formátu než kopírovat obrazovku do schránky, vkládat ji do editoru, ukládat na disk, najít na disku, vložit k příspěvku, kde jej každý musí nejdříve otevřít? Mimochodem, již jsem x-krat zkopíroval název disku z daného příspěvku pro vyhledávání vhodného programu, což bych v případě grafiky moc nešlo.

Kupodivu, ten disk funguje vcelku spolehlivě a chyby jsou stále stejné velikosti i chování, takže spíše je to o nějakém "klepnutí" NB, bůhví jak dávno v minulosti. Stejně se mi před rokem choval 80 GB Seagate, kde jsem na vadný sektor přišel náhodně při zálohování a rozšifrování ransomwarem a stačilo jej jenom přemapovat Seagate Toolsem a vadný sektor zmizel a disk je v naprostém pořádku.

PS: Je to HDD z Blond NB (NB pro blondýnku) ;-), takže nějaké úvahy o upozorňování systému a ignoranci jsou irelevantní!

i ta blondýna by chápala rozdíl mezi ignorace a ignorance.
když jde o pohled na stav disku, je lepší obrázek. jde sem dokonce vložit, fórum má na to vymakanou ikonu. googlit typ disku v tomto případě není třeba, už mu to nijak nepomůže.

a ty smart-hodnoty jsou v hexa. furt ti ten disk připadá vcelku spolehlivě fungující?
jestli jo, pak je celý dotaz zbytečný.
jinak pořiď nový disk a tento nech jen pro přenášení filmů. při jejich zápisu sám uvidíš, jestli se zápis zasekává. pusť na to pomalý formát, ten dělá zároveň kontrolu povrchu a označuje vadné sektory.

Hard disk (HDD) s vadnými sektormi sa nedá opraviť tak, aby sa mohol ďalej bezproblémovo používať. Dá sa však opraviť tak, aby sa na 99,9% dali čítať súbory, aby sa potom dalo čo najrýchlejšie všetko niekam inam zálohovať (iný disk, DVD, ...atď) a potom aby sa čo najrýchlejšie odniesol do zberného dvora - elektronický odpad.

Nejrychleji pěšky? To těžko!

Ale myslel jsem radu ohledně:

Dá sa však opraviť tak, aby sa na 99,9% dali čítať súbory, aby sa potom dalo čo najrýchlejšie všetko niekam inam zálohovať (iný disk, DVD, ...atď)

Každý chce být vtipný za každou cenu, ale uniká mu, že je to Poradna, ne Vtipárna. :!:

Mno, ono to není Poradna, ale zábavná šou takových jedinců, jako jste vy.
Že jste nepochopil, to chápu, nemáte čím. Takže ještě jednou, fyzicky vadný disk se NEDÁ OPRAVIT! Ani jakýmsi Degenerátorem, ani nijak jinak! Proto bylo doporučeno ZÁLOHOVAT DATA, POKUD TO JEŠTĚ JDE!

Nevím, kdo tady nechápe, ale že tady někdo neumí pořádně číst a jenom honem podle nadpisu se snaží pohonit své ego a trochu kompenzovat komplex méněcennosti, je naprosto zřejmě. Takže ještě jednou pro méně chápající typu MS - HDD se nesype, má pár vadných sektorů, nejspíše po mechanickém "ťuknutí" NB, které bych potřeboval přemapovat na jiné, bezvadné sektory. Zajímavé, že u SSD se něco takového bere jako normální, disk má pár procent speciálně vyhrazených na přemapování sektorů, ale u notebookového disku, u kterého mohlo dojít k mechanickému poškození při používání, je to absolutní tragédie a disk je na vyhození.

I kdybych s tímhle názorem souhlasil, tak stejně nikdo nenabídl žádnou variantu opravy a zazálohování daného disku, který v tohle stavu nelze Acronisem zazálohovat. Ovšem chytrých keců je tady přehršel včetně narážek na intelekt, hry a pod.

Lukas1982 ti ale vse jiz vysvetlil.

Nejsem si jist, ale treba by stacilo pouzit checkdisk a "automaticky opravovat chyby" a "vyhledat a pokusit se obnovit chybne sektory".

Nebo potom ten disk naformatovat pomalym formatem a data nahrat zpet ze zalohy.

No a posledni moznost je ten HDD Regenerator, ktery bude chybna mista prepisovat tak dlouho az si je firmware disku oznaci jako vadne sektory a vyradi je.

Checkdisk jsem zkoušel jako první a bohužel, konstantně ukazuje stále stejnou velikost chybných senzorů. Tipuji, že disk se "nesype", prostě má mechanicky poškozeno pár sektorů, asi od kontaktu hlavičky s povrchem disku, které by bylo zapotřebí přemapovat na jiné, bezvadné sektory, bohužel Checkdisk ani samotný systém to neumí a podobný program jako Seatools, který podobné problémy řeší u Seagate disků, jsem zatím nenašel. Regenerovat disk HDD Renegeratorem nemá moc smysl, ve vadných sektorech nejsou žádná důležitá data, OS normálně funguje a nevím o žádných poškozených souborech. Bitová kopie disku také není možná, Acronis při verifikaci kopie zahlásí vadnou kopii a zkolabuje.

Takže potřebuji nějaký program, buďto speciální tools od Toshiby nebo nějaký univerzální program pro repair disku, který označí vadné sektory jako nepoužitelné a vyřadí je z dalšího procesu. Jak jsem tady již několikrát psal, je to čistě SW záležitost, některé specializované utility od výrobců disků přesně tohle umí, viz. již zmiňovaný Seatools.

Mimochodem, kde lze zjistit, které konkrétní soubory se nacházejí ve vadných sektorech?

PS: HD Tune Pro také hlásí problém u disku, ale test neukáže žádné vadné sektory.

HD Tune Pro: TOSHIBA MK3265GSX Health

ID Current Worst ThresholdData Status
(01) Raw Read Error Rate 100 99 50 0 ok
(02) Throughput Performance 100 100 50 0 ok
(03) Spin Up Time 100 100 1 1249 ok
(04) Start/Stop Count 100 100 0 7582 ok
(05) Reallocated Sector Count 100 100 50 150 warning
(07) Seek Error Rate 100 100 50 0 ok
(08) Seek Time Performance 100 100 50 0 ok
(09) Power On Hours Count 91 91 0 3771 ok
(0A) Spin Retry Count 251 100 30 0 ok
(0C) Power Cycle Count 100 100 0 6842 ok
(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 291 ok
(C0) Unsafe Shutdown Count 100 100 0 30 ok
(C1) Load Cycle Count 99 99 0 16156 ok
(C2) Temperature 100 100 0 231929085988 ok
(C4) Reallocated Event Count 100 100 0 69 warning
(C5) Current Pending Sector 100 100 0 130 warning
(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 ok
(C7) Interface CRC Error Count 200 200 0 0 ok
(DC) Disk Shift 100 100 0 40 ok
(DE) Loaded Hours 92 92 0 3359 ok
(DF) Load/Unload Retry Count 100 100 0 0 ok
(E0) Load Friction 100 100 0 0 ok
(E2) Load-in time 100 100 0 335 ok
(F0) Head Flying Hours 100 100 1 0 ok

Health Status : warning

speciální tools od Toshiby nebo nějaký univerzální program pro repair disku, který označí vadné sektory jako nepoužitelné a vyřadí je z dalšího procesu

A o tom to cele je. Ja ti nebudu hledat nastroj od Toshiby, na to jsi dost chytry, aby sis ho nasel sam. Takze, mas-li tu tento dotaz, da se predpokladat, zes hledal a nenasel. To je samozrejme mozne, Toshiba asi nic takoveho jako ma Seagate nema, asi se s tim budes muset smirit. Na nejaky univerzal bych nespolehal, firmware disku co vim nejsou open-source a tudiz pujde na tyhle veci pouzit jen nastroj vyrobce, protoze asi jedinny vyrobce vi, kam ma do firmwaru zapsat informaci, ze prave tento sektor se uz nema pouzivat.

Jednoduse ty SeaTools budou tu funkcnost resit na urovni firmwaru, kdez to checkdisk a pomaly format disku ve Windows to resi na urovni souboroveho systemu a tam bude nejaky problem, ze to vadne misto neni natolik vadne a tyto nastroje to nenajdou.

Obavam se, ze to reseni nema. Respektive to co ti tu pisi ostatni, vyhodit a koupit novy.

To, co se ti ostatni snazi naznacit je to, ze pokud se na disku zacnout objevovat vadne sektory, znamena to, ze disk odchazi...

Mas teda dve moznosti:
1) budes hledat blbosti typu "hdd regenerator" a zkouset disk opravit, v budoucnu resit ze se ti smazalo neco duleziteho apod,
2) na zbytecne veci tohoto typu vykasles a koupis jiny disk

Novy disk stoji cca 1500, vazne je to tak moc? Usetri ti to starosti se ztratou dat, cas ktery muzes stravit s rodinou apod... Navic disk neni salam ktery odchazi po pul roce, disky vetsinou drzi nekolik let.

Bože lidi, fakt nečtete, co tady píšu? Na disku se nezačaly objevovat vadné sektory, na disku jsem náhodou objevil vadné sektory, které tam jsou možná i pár let, žádné problémy nikdy nedělaly a ani po pár týdnech se nijak nezměnily. Je to NB, patří blondýnce, která to s PC moc neumí, takže je klidně možné, že kdysi při přenášení bežícího NB jím o něco ťukla a hlavička poškodila pár sektorů. Dále se to nešíří a disk normálně funguje. Dělá mi to problémy jenom právě při pokusech o bitovou kopii disku s pomocí Acronisu, kdy kvůli tomu neprochází verifikace zálohy, takže to chci vyřešit přemapováních těchto vadných sektorů!

Aha, takže zahodím podezřelý disk i s daty, protože jej nemohu jednoduše zazálohovat a přenést, jenom abych náhodou v budoucnu nepřišel o nějaká data? Raději o ně přijdu hned a kompletně? Takovou logiku nechápu ....

Vadné sektory jsem náhodou objevil před cca 5 týdny, což ovšem nevylučuje, že tam nejsou již několik let, protože za těch 5 týdnu se nijak nezměnily.

Ručnímu zálohování se chci vyhnout, zas natolik rád ji nemám, abych se ji hrabal v 200 GB bordelu. Buďto to půjde automaticky přes Acronis nebo ať se v tom hrabe sama, ovšem jak ji znám, udělá v tom ještě větší bordel a zničí přitom i externí disk.

Ručnímu zálohování se chci vyhnout, zas natolik rád ji nemám

Tak jej ho vrat, pretoze rucna zaloha uzivatelskych dat cez suborovy manazer a nasledne vyhodenie disku je jedina normalna moznost. (po vykopirovani dat - v UBCD by tusim mala byt nejaka univerzalna utilita na hratky s vadnymi sektormi).

Tak Acronis nějakou zálohu provedl, sice verifikace selhala, takže bych se na to až tak nespoléhal, ale stále lepší než nic a dotyčné jsem doporučil ručně probrat a zazálohovat důležité soubory, ovšem obdržel jsem typický blondýnkovskou odpověď: "Tak to udělej ty, já to neumím a stejně bych to zvorala ...."

Psal jsem ti to nahore, stejne jak par dalsich lidi.
Zalohuj data, disk vyhod, kup jiny.
Data se zalohuji tak, ze disk pripojis nekam jinam a prekopirujes si to, co potrebujes.

Budu se opakovat: pokud si svych dat cenis (pripadne dat "blondynky"), nebudes riskovat jejich moznou ztratu v budoucnosti a koupis novy disk, zase tak hrozne velka investice do zivota bez nervu to neni.

Tak má buňky, což ovšem nemění nic na tom, že se mohou pokazit a musí se přemapovat. Další část ohledně dostupných záložních sektorů je už více konstruktivní a napadá mě jediné možné vysvětlení, že při domnělém nárazu/nárazech odešlo více sektorů než mám disk k dispozici v záloze, takže část zůstala nepřemapována a Acronis se jej pokouší zazálohovat a ověřit, což se mu ovšem nedaří.

Nevím, nakolik s nimi dále pracuje OS a celkově mi smysl daného řešení uniká, jelikož klidně budu mít 318 GB namísto 320 GB, jenom když vadné sektory budou mimo hru. Samozřejmě, pokud by to jednou bylo 318, o týden 310 a postupně by to klesalo, tak je disk zralý na vyhození, ovšem trvalá a konstantní ztráta pár GB by mi vůbec nevadila.

Trvalá a konstantní ztráta neexistuje. Ty si to proste predstavuješ tak, že nejaké miesto na disku sa vydralo, to preskočíš a všetko je v poriadku. Tak to nefunguje. No nič, buď si napíšeš vlastný firmware, ale kúpiš nový disk.

Přesně tak mi to funguje na 15 let starém Seagate! Vadný sektor jsem Seatoolem přemapoval a disk již nehlásí žádné vadné sektory. Před použitím Seatoolu se choval identicky dnešnímu problému - checkdisk jej nedokázal odstranit, Acronis řval při verifikaci zálohy a pod., tudíž logicky hledám nějaký Toshiba Tool nebo Universal HDD Tool, který by to dokázal i u Toshiba disku.

Tak muze se zkusit obratit na podporu Toshiby a zeptat se, nikdo nevime, on taky ne, tak by to bylo nejednodusi. (A pak dat vedet, jak dopad.)

Universalni jsem presvedcen ze existovat nemuze, protoze ten SeaTools to rozhodne bude znacit na urovni firmwaru a teda to bude muset byt podporovano primo vyrobcem.

Jo a mimochodem, před odesláním do servisu (v biosu ntb je test disku, kterým neprošel) sem se pokoušel udělat si bitovou kopii pomocí acronisu. Hádej jak sem dopad?
Do papírů sem zapsal, že pokud se bude disk v rámci záruky měnit nechci Toshibu = dostal sem Hitachi, který slouží dodnes.

Nepotěšil jsi mě, nemyslel jsem si, že to bude takový problém. U Seagate to s pomocí SeaTool byla brnkačka, myslel jsem si, že teď to bude stejně jednoduché. Také Acronis mi ten Seagate zazálohoval i s chybou disku, u Toshiby to nějak nejde. Zkusím si ještě zítra pohrát s tou zálohou - diskovou, souborovou, přes Linux Live - a pokud nic z toho nevyjde, ať si to holka postupně přebere a zkopíruje na externí disk sama.

Ide to urobiť "naklonovaním" tohoto disku s vadnými sektormi na nový disk:

[klon.jpg]

Mám to odskúšané a overené. Akurát pri klonovaní budú vyskakovať chybové informácie o sektoroch z ktorých sa zo zdrojového disku nedá čítať. Stačí iba stláčať preskočiť túto chybu a pokračovať a naklonovaný disk bude systémovo plne funkčný - za predpokladu že u zdrojového disku systém riadne fungoval.

Tak nevím, jestli je nejlepší nápad klonovat na nový disk OS z poškozeného disku, kde ani pořádně nevím, která informace je v poškozených sektorech. Osobně bych takový OS na svém PC mít nechtěl. Samozřejmě, i ne úplně 100% záloha je lepší než žádná, ale jít vědomě do klonování vadného disku je něco jiného.

Asi bude fakt nejlepší, ať si to ručně přebere a zazálohuje na externí disk a zbytek ať používá, dokud disk neumře úplně nebo dokud nevymění NB za jiný. Nepříjemné je, že ani live Linux nechce daný disk namountovat a zobrazit v správci disků.