Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Po továrním nastavením se pc restartovává

Zdravím, jdu sem s tím problémem, že dnes mi jel ještě pc normálně (daly se prohlížet fotky, internet,...) ale když jsem třeba otevřel složku s hrami nebo programy, tak se mi disk vytížil na 100% na chvíli a potom zase na klasických pár procent. vždy, když mi toto pc dělal, tak mi pomohly tovární nastavení. tak jsem šel do nich, dal jsem tovární nastavení a vše proběhlo v pořádku ale potom jsem se dostal k nastavování pásma, jazyku,.. potom tam bylo nastavování takových těch windowsáckých věcí při prvním startu a po tlačítku "použít expresní nastavení" monitor ztmavne, větráčky se roztočí jako při startu a znovu celé dokola.. nastavení pásma a to je celé.

PC mám HP Pavilion 500 002ec.(Už není v záruce, proto píši sem), windows v něm byl OEM Windows 8 64bit ale upgradnul jsem ho na Windows 10.
děkuji za všechny rady.
PS.:A pokud zde budou komentáře, že jsem si neměl kupovat už složený pc, tak k tomu bych v životě nepřistoupil, byl mi darován..
případné potřebné info doplním

u bastlu win8 -> win10 je ve hvězdách, jaký stav ten krám považuje za tovární.
ovšem řešit tím každý problém - to je tak na úrovni 9-letého administrátora.
vytížení disku 100% je nicneříkající nesmyslná mrchosoftí hodnota vycucaná z prstu. je to jen fiktivní upozornění, správnější hodnota je datový tok v mbyte/s anebo iops. chce to raději znát proces, který vytěžuje procesor.

Omlouvám se, že se nevyznám v pc, jako vy zkušenější.. no ale zpět k tématu.. když jsem chtěl přeinstalovat windows, tak jsem se nedostal do biosu pomocí žádné klávesy F1-12, Esc ani delete. po zmáčnutí f2 jsem se dostal do nějakého origo HP nastavení či co a nešlo tam nic nastavovat..po restartu jsem mačkal f8 a tam na mě vyskočil diagnostika chyby disku, která se na asi 60% sekla a poté hned resetoval pc. Jak bych se mohl dostat do biosu, abych mohl změnit pořadí na bootování? u normálního pc bych věděl ale u tohoto OEM HP vůbec nevím.

omlouvat se nemusíš, ale měl bys z toho vyvodit závěr, že když už admnistruješ PC, měl bys to dělat poněkud sofistikovaněji.

Pokud ti diagnostika disku padá při 60%, bude nejspíše vadný disk (což má žřejmě i spojitost s problémem 100% zatížení disku ve Windows), to tě nenapadlo?

Vlez do recovery od vyrobcu (spravna klavesa po restarte, u HP typicky F11) a mozno nabehne skutocne tovarne obnovenie (to znamena W8). Nic ine neni ziadne tovarne nastavenie, jaka tovaren? U teba obyvacka tovaren? Microsoft nefunkcne fantazmagorie tovaren.
Alebo nainstaluj W10 nacisto z instalacky. Instalacka je na microsoft webe.
P.S> a otestuj disk, trebars po tej obnove alebo nabootovat z nejakeho boot CD alebo live linux ktory ma nejake diagnosticke tooly.

Tak po zmačknutí F11 mi vyjela podpora HP, dal jsem normálně tovární nastavení úplné a proběhlo v pohodě. normálně jsem ve windowsu a všechno jede jak má.. jen se chci zeptat, předtím jsem měl win10 ale po tomto továrním nastavení se mi daly win8 a chtěl bych win10, tak dá se to nějak pořešit na podpoře, že bych získal licenci na win10 zpět?

Zpět na Win8 se dostaneš kdykoli - nabootováním příslušné instalačky (na CD nebo USB-flash) a zvolením nové instalace. Pokud nemáš instalačku, v sekci Články se dozvíš, jak ji stáhneš přímo od MS.

To, co jsem napsal o Win8, platí samozřejmě i pro Win10. Pokud už jednou Win10 na mašině byly, nepotřebuješ ani žádný klíč. Určitě je lepší provést čistou instalaci Win10 než upgrade z Win10. Ovšem - jak už jsem taky psal - výrobce nemá ovladače pro Win10. Takže máš smůlu...

Že Ti to určitě nepojede na 100% výkon, něco nemusí fungovat vůbec (zvuk, síť, ...), některé programy mohou padat, atd. atd.
S Windows se nainstalují jen tzv. generické ovladače, které zpřístupní základní vlastnosti zařízení (např. 2D grafika, ale už ne 3D). Je to třeba jako kdybys mohl v autě zařadit nejvýše trojku a rozsvítít jen tlumená světla. Nic víc, nebudou fungovat mlhovky, stěrače, ostřikovače, dálková světla, ...

Abych to rozvedl - můžeš třeba zkusit ve Win10 instalovat ovladače pro Win8 (zkus si pohrát s režimem kompatibility), ale moc často to nefunguje a spíš si systém rozesereš. A zkus zapátrat na internetu, jestli to pro Tvůj konkrétní stroj někdo řešil a třeba i vyřešil "přiohnutím" nějakých jiných ovladačů či nějak jinak...

Najprv si stiahni napr. HD Tune (najdes cez google) a tam je aj error scan celeho povrchu, prescanuj cely disk ci tam nie su vadne sektory (nastav to na uplne komplet test, ma to trvat aspon hodinu)

Az potom ries nejake Windows 10 (ktore principialne nepotrebujes, ale licenciu uz mas ked si ich na tom notebooku uz mal, staci z webu microsoft si dat hladat windows 10 media alebo upgrade apod.

Tak mozes potom aj ovladace z webu AMD ci co v tomje za chipset a grafiku. Ale W10 si ich uz asi stiahol sam cez windowsupdate. Na desktop PC nebyva problem s ovladacmi od vyrobcu chipov. (U notebooku to moze byt problem ptz mobilne ovladace moc nie su na weboch a switchable graphics do toho este sa drbe niekedy potom neni dobre na notebook cpat ine jak od vyrobcu ntb)