Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AMD RYZEN 1600 vs 1600x

Zdravím ľudia,

očakávam vydanie nového procesoru Ryzen 5 od AMD. Mám záujem o 1600, ale stále sa neviem nejako dopátrať k odpovedi:

Aký rozdiel medzi týmito dvomi procesormi? 1600 a 1600X.

Viem, že X má vyššie takty, ale oba sa dajú pretaktovať takže nerozumiem tomu. V čom je lepší 1600X? Nestačí kúpiť 1600 a pretaktovať ho na úroveň 1600X, poprípade vyššie?

Za rozumné odpovede vopred ďakujem.

Viem, že X má vyššie takty, ale oba sa dajú pretaktovať takže nerozumiem tomu. V čom je lepší 1600X? Nestačí kúpiť 1600 a pretaktovať ho na úroveň 1600X, poprípade vyššie?

# Ano rozdil mezi nimy je ten samy, jak u <CPUq> "RYZEN" vysi tridy 'R7', kde elment vykonu je predevsim jejich frekvence [MHz].
"MAM TOMU ROZUMET, KDYZ OClock R5@1600 na FREKVNECI R5@1600X JE TO TO SAME ? MUZU DOSAHNOU TOHO SAMEHO VYKONU ? " Ano, vykon bude prakticky na identické hodnote|vysledku, az rozdil potencionalu kam urcité <CPU> muze byt !OC! muze byt rozdilnejsi, tak jak samozrejme jejich spotreba ci thermalni hodnota [TDP], ale to plati i pro <CPU> stejné 'Gen', kde nekteré kousky jdou OC lépe nez ostatni, ale na najakou vysi hranici jdou OC prakticky vsechny, az u EXTREMU né kazdy musi byt na hodne vysokych [HMz] stabilni, etc..

# To ano, ale OC "R5@1600" na uroven "R5@1600X" zvladne zcela zarucene kazdé <CPU>, ta kvalita jedotlivych jader se projevuje az nekde u OC nad 20%.
* Ono, prirovnal bych to jako u rivala intelu k [i7@7700] a [7@7700]K, kde jedna rada je SPOTREBA|CPU-T a druha VYKON [K] s odemklym nasobicem ( SFB pro AMD) zamerena vice na vykon|OC|TDP, kde [i7@6700K] na taktu i7@7700K maji zcela stejny vykon.
(i kdyz osobne jsme mel jen cest jen s Ryzen@R7, ale jde tak jako u predchozi rady AMD@FX citit hodne dobry potencional OC ;-), kde opravdu, u Ryzenu se to da ze startu zdvyhnout o 1Ghz jak nic, i presto ze RYZEN ma spise problém s PAMETI jak s frekvenci, coz se odrazuje kuprikladu ve vykonu ve hrach /* pocet FPS..

Vše a o kolik se OC podaří se teprve ukáže a bude to individuální = kus od kusu.
Zakopaného "čerta" vidím hlavně v napětí, 1600 tiká na 3.6 s Boost a s TDP 65W na tom 1600X začíná, ale už s TDP 95W.
Takže OC 1600 na uroveň 1600 X bude vyžadovat zvyšování napětí a to bude podle mého laborace vyžadující hodně slušnou desku + BIOS + chlazení a navíc kliku na samotný CPU.

# To urcite, zatim jsem vic jak OC na 350 otestovat prilezitot nemel, ale urcite jsi jiz taktoval AMD@FX tam to byla teprve sranda o rade AMD 9XX nemluve (250|280W v zatezi, bez Watercollingu byl pod 50C° jen v IDLE).
* Podle mne, vytahnou z neho [5GHz] nebude problém.
# BIOS se da vzdy nejak naPatchovat, UP, uz AMD nejak zareagovala a uz vychazi clanky, jak AMD opravilo MicroCODe, jak MS dodla opravny PATCH po prvnicjh testech 30% navyseni vykonu v inegrovaném BECHAMR AShes of Singulary.
# Chlazeni, ty bys osadil co ? Kolik bude mit pretocenej TDP, 120/125? Myslim ze Be Quiet Dark Rock 3 by s nim nemel nejaky problém ;-)

# Proc ? Tobe se nelibi ten ORIGOS AMD ? :-D (me se libi ty, fakt bezprdele) Proc né stredni WaterCooling ? (a nerikej proto ze tecou, moc dobre vis ze netecou)
U té Noctua, by mi vadilo, ze u desek AM4 bude stinit VRM které nebudou efektivne chlazené, ano je to trochu blbost to napsat takle, ale kuprikladu CPUCooler Thermalthake Ring (tusim na nejaké AM3+ to bylo), ktery sam o sobe supr, vykony, tichy vsechno ok, ale stinil také tu VRM|kaskadu, navic uz v zakladu byl ohrivan "Grafickou kartou".
Divam se u Benchmarku na teploty a rikam, prece jen z 30C° v zatezi vyskoci na 40C°, za chvilu 45C°, sahnu na zebro rukou (prsem) a horké , sundal jsem ho, hodil jsem tam WColling (prumer : Corasair H80), kde celni ventilator vse profoukne az pokonec CASE kde je samozrejme vse hnané pryc, WColling (zebro + cooler) je uchycen v horni casti na kde hned nazacatku dostava studeny vzduch (sam si ho saje) nezavazi a teploty padli skoro o 15-25C° (pro mustek) /** (na WCooling mam namereno 18dB v load, ale mam osazenejs Noctua na misto original Corsair FANs, pupicka slyset neni, ona tam v podstate ani zadna pumpicka na vodu neni..).

* Zkratka, i kdyz jde o malickost, i tak bych malickosti o OVERCLOCKING nepodcenoval, hlavne kdyz uz se saha i na napajeni NB|Frequency, ony ty desky jsou momentalne nekdy paranormalne osazeny s pribyvajicimy modely :-)

# Tam neni cerpadlo, ale jenom takova vrtulka co zene vodu jak vodni mlyn jak byla v detskych fenech na 2 tuskovy baterky :-)
* Dle typu, nektere maji pumpu. Ale pripadne mi to trochu prehnané, ty s pumpu u WCooling nad rok vyroby 2015 jdou slyset velmi zridka.

Nemám "vodní! rád

# V poho, rozumim ;-), myslim ze jde o kratkou a zcela zretelnou odpoved.
* Myslim ze jde hlavne o rozdil 'efektivity' a 'kvality' chlazeni, nez o oto, jestli je hnan FANem.