Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem BSOD potřebuji pomoci.

Zdravím, mám problém. Dnes na mě skočilo BSOD při hraní GTA 5. Toto mi to napíše v whocrashed:

On Mon 10. 4. 2017 16:02:22 your computer crashed
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\MEMORY.DMP
This was probably caused by the following module: ntkrnlmp.exe (nt!KeBugCheckEx+0x0)
Bugcheck code: 0xD1 (0x0, 0xFF, 0x6C, 0x0)
Error: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Bug check description: This indicates that a kernel-mode driver attempted to access pageable memory at a process IRQL that was too high.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.

On Mon 10. 4. 2017 16:02:22 your computer crashed
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\041017-4937-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x14E7C0)
Bugcheck code: 0xD1 (0x0, 0xFF, 0x6C, 0x0)
Error: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
file path: C:\WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that a kernel-mode driver attempted to access pageable memory at a process IRQL that was too high.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.

Nic jsem netaktoval. RAM by měly být OK, memtest přes noc v pořádku, i windows memory test nějakej to v klidu projelo. V poslední době jsem měnil pouze grafickou kartu (msi gtx 1070 gaming) a nikdy předtím se to neobjevilo. Někdo nějaké nápady, co by to mohlo být? Klidně napiště, co dál mám poskytnout za info atp. fakt jsem z toho nešťastný.

Děkuji, s novou kartou jsem nainstaloval poslední ovladače od Nvidie. 381.65. Hodně se o nich mluví jako o driverech pro Creators update win 10. Může být tedy BSOD způsobeno třeba právě tím, že ještě nemám creators update a mám tyto ovladače a tak tam dochází k nějaké "kolizi". Každopádně zítra přejdu na creators, ptž by měl být vrámci win update k dispozici, tak uvidíme, zda se to zlepší. Každopádně děkuji za reakci :).

Nyní je jedno jaká verze ovladačů Nvidia je, je toho teď dost na ho... Stáhnu 1607 a uvidíme, ale zatím s creators to u mě vypadá takto. Nainstaluju na SSD, vše OK. Jdu do winů, 10 minut něco dělám, cca po 10-15 minutách freeze, pc se sekne, myška je jediná, která něco dělá. Klávesnice nereaguje. Restartuji PC, po restartu mi to napíše "Reboot and select proper Boot device or Insert Boot...". Takže se do windowsů nedostanu, pakliže po restartu rozkliknu boot nabídku, vidím pouze HDD, ale ne SSD. Vypnu komplet PC a znovu zapnu, nyní se opět dostanu do winů, ale celé se to opakuje, po 10 minutách freeze, restart "...boot device..." atd.. Tak jsem si říkal, aha, třeba je něco zle s SSD. Vyměnil jsem kabely a port na mobo, znovu nainstaloval a opět freeze. Zkusil jsem tedy instalaci win 10 creators dát na HDD. Na HDD mi nedošlo k freezu, ale po nainstalování win update updatů jsem dal restartovat a po restartu opět "Reboot and select proper Boot device...", když po restartu dám boot device, HDD tam je a SSD ne a když zde tedy kliknu na HDD, tak to stejně nenabootuje. Opět je totiž potřeba vypnout PC a zapnout PC. Nyní jsme ve winech, prohlížeč událostí nyní hlásí error 51 chyba "na zařízení Harddisk při stránkování se objevila chyba" nějak tak to tam píšou. Takže už vážně nevím. Předtím mě napadlo, že tedy SSD může být zlé, proto jsem dával na HDD, ale i s HDD jsou tam ty chyby při bootu po restartu, akorát mi nefreezuje no :/. Objednal jsem i nové SSD, protože jsem se k tomu stejně chystal, ale už si úplně nemyslím, že to je tím. Přemýšlel jsem, zda tam není něco nastavené, co SSD po 10 minutách prostě vypne i když něco dělám na PC, ale neřekl bych. Fastboot je také vypnutý. Jsem poměrně zoufalý. Uvidím co udělá pc po instalaci 1607. Už se na to jdu vrhnout. Fů, no, kdyby aspoň byl někde log nebo dump abych věděl, co se kuva při tom freezu pokazí, ale ne prostě. Pořád mám dojem, že řeším vlastně dva problémy. Jeden s tím, že SSD se po 10 minutách prostě vypíná a jediné, co ho nahodí zpět je vypnutí/zapnutí PC, a druhá věc je ten "reboot and select proper boot device", protože u HDD nemám freeze, ale po restartu s tím "boot device" je také problém. Ach jo. No ozvu se jak ten 1607 pojede.

Hledej někde ve schématech napájení, zda nemáš aktivní vypínání disků po jisté době. Pokud ano, zruš to.
Zřejmě je při instalaci Windows zmaten z přítomnosti jak SSD tak HDD a pokusí se "vypnout" SSD. A pak ho po "jakoby-restartu"* nevidí.
Zkusil bych HDD odpojit a nainstalovat Windows jen na SSD - bude to taky dělat? Pak přípoj HDD - bude to zlobit?

*"jakoby-restart" - záleží na tom, co MS považuje za restart; tuším uživatel MM na to často v různých vláknech upozorňuje...

Děkuji, první věc nyní bude pokus o instalaci 1607 anniversary. Pokud ten bude stejně failovat, jako tento, tak pak zkusím dle vašeho doporučení. Jinak kousíček níž píšu o tom, že SSD se skutečně nějak "odpojí". Hledal jsem všude, vypínal jsem hibernaci apod., ale nevím proč se to SSD prostě "odpojí" :/. Divné také je, že HDD není schopné po běžném restartu z windowsů opět nabootovat i když ho mám zvolený jako první v boot tabulce a i když dám F11 a vyberu ručně. Ale jak říkám, to bude dle mého trochu jiný problém. Hlavně, že ty freeze tedy jsou zdá se vinou SSD.

Jen pro upřesnění asi potvrzeno, že freeze vznikaly nějakým "odpojením" SSD po těch 10-15 minutách. Teď jsem byl ve správci disků a čekal jsem. Nejrpve tam bylo SSD a jeho rozdělení. Po cca 10 minutcá jsem aktualizoval a najednou mi to hlásí neznámý disk. Místo si to pamatuje, ale nejde inicializovat ani nic s ním dělat.

Ovladače mám aktuální dle support stránek základní desky, kterou mám. A nikdy nebyl problém, až právě po instalaci nové karty a nových ovladačů k ní. Předtím byla také Nvidia, ale projel jsem to DDU a pak nainstaloval čistou novou instalací. Ještě jsem přemýšlel, jestli to nemohlo být malým pagefilem? Nastavoval jsem 2048MB podle nějakého návodu. Mám 16GB ram, ale hrál jsem GTA ve 4K (předtím vždy jen v 1080p), tak třeba se to "nevešelo" do pagefile, které jsem nastavil na min a max 2048, ale spíš by to hodilo hlášku, že přetekla paměť nebo něco takového ne? Už jsem tam zas nastavil pagefile, aby si spravoval windows.

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

to není chyba swapu, ale ovladače. nirsoft bsod viewer nic nepíše? sloupec "caused by driver"

ale spíš by to hodilo hlášku, že přetekla paměť nebo něco takového

ano. swap vždy nastavuju pevných 512mb, ještě nikdy jsem kvůli tomu neměl bsod.

ve swapu není schopno nic běžet. běžný hdd je tak 50x pomalejší než přístup do ram, navíc zdržuje transfer dat mezi pracovní ram a odkládacím swapem, takže cokoliv ho využívá je zoufale pomalé. je to jen nouzová záchrana, ale nejde s tím počítat jako prodloužení ram.

creators update

nový update je zase určen pokusným králíkům, které si ms udělal z uživatelů.
když padal starý systém, je celkem pravděpodobné, že po update na další odfláknutou betaverzi to bude ještě horší.
nezbývá než zazálohovat svoje důležitá data (proto má být disk rozdělený na systém a data), ten padající shit zformátovat a nainstalovat znovu.
ovladače: nejdřív chipset driver, restart. pokud nemá deska podporu pro win10, nejspíš smůla.
potom grafika, po ní zbytek.

Tak no špatné tedy. Ráno se mi stáhl creators update. Při stažení jsem nebyl u PC, občas jsem zkontroloval a vše vypadalo OK. Šel jsem chvíli pryč a po návratu nic. Monitor hlásil no signal. Restartoval jsem tedy PC. Naskočila obrazovka, ale nic se tak minutu nedělo, pak mi to napsalo "Reboot and select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press key". WTF, tak jsem vypl PC a zapl ho (předtím to byl pouze restart). Po tomto vypnutí a zapnutí jsem se dostal k nastavení win 10, kvůli tomu upgradu na creators update. Poté i do windowsů, takže OK, ale cca po 10 minutách zčernala obrazovka, po chvíli BSOD Critical_process_died. Ach jo, po auto restartu win opět nenaběhl s tím, že "reboot and select proper boot device ...". Opět jsem vypl a zapl a zase jsem se dostal do winů, ale vždy je to stejné. Dostanu se do windowsů, cca 10-15min ok a pak se pc sekne, po chvíli se hodí černé obrazovka a buď se PC restartuje nebo se hodí critical process died. Poté ale musím PC vypnout a zapnout, jinak hlásí "reboot and select ..." Bohužel v prohlížeči není žádné bližší info. Ani se nevytvoří žádný minidump :(. Nevím vůbec, co dělat. Asi jsem nucen reinstalovat úplně znovu celý windows, tak snad to pomůže. Já si jinak dávám pozor, co na PC dávám. Mám ho čistý od různých hovadin, žádné zbytečné programy. Ach jo.

Tak ani po čisté instalaci creators updatu nic. Prostě 10 min pohoda a najednou freeze a jde jen hýbat myší. Žádný crash to nenapíše, prostě se to sekne a musím restart a po restartu je tam ten bot device problem jak jsem psal předtím. V porhlížeči událostí jsem nenašel něco, co by napovídalo, čím by to mohlo být. Tohle je vážně špatné, buď mi to nějak hodně kazí creators update (ale nevím, to by snad nedělalo jenom mně) nebo mám něco špatně na HW úrovni, ale nevím tedy co sakra. No jsem velmi zoufalý, když ani čistá instalace nepomohla.

Konečně jsem objevil, co se stane, když se odpojí SSD. Error 129 "storahci". Na netu o něm zatím zjišťuji informace. Vypadá to, že by to chtělo rapid strage techonoly stáhnout a nainstalovat, tak to ještě zkusím, než vletím na 1607.

Omlouvám se, že takto "zasírám" vlákno, ale chtěl bych to držet aktuální a když nejde editovat, tak musím takto. Koukal jsem se a něco podobného se dělo i u anniversary, asi to pak orpavily nějakým updatem. Jinak by mohlo stačit změnit napájení na high performarnce, což by to mělo prozatím vyřešit, než přijde microsoft s nějěkaým updatem. Také tedy stáhnout aktuální intelRST ovladače. Jdu to zkusit a podám info.