Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co s Vistou?

Dobrou půlnoc!
Dnes mi konečně dorazil balíček až z dalekého Nizozemí s Windows Vista - v rámci programu Express Upgrade.
A chtěla jsem se zeptat, co bude podle vašeho názoru nejlepší s Vistou provést. Mě napadly 3 možnosti:
- hodit je na pár měsíců do šuplíku a zůstat prozatím na XP
- upgradnout z XP na Vistu
- udělat dualboot s XP a V

HW: notebook Asus, 100 GB HDD, 1 GB RAM, slouží většinou jako domácí PC, na baterku jezdí jen přes školní rok

Počítač mi slouží převážně na internet a občas nějaké to psaní, chci mít funkční wifi (někteří si možná ještě vzpomenou, jak mi zlobila), ostatní programy/hry/aplikace nejsou nezbytné. V podstatě je mi asi úplně jedno, jestli pojedu na XP nebo Vistu.

P.S.: ocenila bych příspěvky k věci - nechci rady typu "vyhoď vistu do koše a sežeň si linux":-)

Dík za rady ;-)

Já bych si tam možná udělal ten dualboot a zatím se v nich "učil a zkoumal je". jenže to by chtělo mít rozdělený HDD nejlépe na c: XP, d: Vista, e: data. Nevím, jestli to umí Vista při instalaci beze ztráty dat (se ztrátou to umět bude jistě), asi ne. Nejdříve bych tedy dělil.

no já bych to viděl bu´d na schován´=i visty do šuplíku na chvíli ale hlavné to chce nejdřív než si nainstaluješ vistu sehnat na všechno ovladaće slysel sem že na visstu se hůř schánéj já osoboně plánju na vistu přejít cca za rok ještě si rok ponechám XP a na vistu budu pŕecházet jen z toho důvodu až si koupim za roko new Pc abych mohl hrát hry s directX10 ;-)

To ti doslo normalne instalacne CD? Malo by to byt predpokladam od vyrobcu notebooku, a to bude asi image sity na mieru na ten notebook, takze v tom pripade problem by s tym ziaden nemal byt, ovladace by mali byt v takom pripade predinstalovane. Dualboot v takom pripade z toho jednoduchym sposobom mozno neurobis.
No ale ty vies co poresne ti to prislo za CD..

Jo, vím, že je to určený přímo pro ten notebook, je k tomu přiložený i CD s BIOSem a ovladačema.
S tím dualbootem je to takhle: my to drbali s Kráťou, který ten dualboot navrhnul, k DVD byl přiložen i návod, v návodu jsou obrázky a na jednom obrázku je výběr typu instalace a je tam: Upgrade - prostě upgradne Win; a pod tím je možnost Custom (Advanced), u které je napsáno: Install a clean copy of Windows, select where you want to install it (...), takže jsme usoudili, že i dualboot je možný. Ale jistě to samozřejmě nevím :-)

No jestli chceš Vistu, tak se toho neboj - nezískáš sice nic nového (kromě "úžasné" grafiky) a zaplatíš za to snížením výkonu (ano, Vista je hladovější, než XP) ale jak píšu - jestli ji chceš...
Osobně si myslím, že Vista bude mít smysl tak v lednu až únoru příštího roku (SP1 je slíbený na listopad, s předpokládanými 3 posuny data vydání to vychází na ten únor).
Takže volba je na tobě, já bych volil možnost první.

Tak ak to instalacka umoznuje tak si urob dualboot a uvidis ci ti v tych vistach vsetko funguje. Dufam ze mas na disku 2oddiely. Nechapem co riesis.
Alebo ako uz bolo pisane - urob si image systemoveho oddielu s WinXP. Nahod tam len Vistu ak sa ti nebude pacit tak to vratis za par minut do povodneho stavu (XP) z toho image.
P.S. Ja osobne nevidim zmysel skusat OS na Virtual PC ::) Bud ten OS chces (v tom pripade si ho nainstaluj) alebo nechces (v tom pripade si ho nenainstaluj).

XP nebo Vista ...

... "hodit je na pár měsíců do šuplíku a zůstat prozatím na XP"
... "upgradnout z XP na Vistu"
... "udělat dualboot s XP a V"
... "převážně na internet a občas nějaké to psaní, chci mít funkční wifi"

Dle mého skromného názoru záleží v tomto případě spíše na vkusu uživatele.
Na zmíněné využití "postačí" jak XP tak i Vista - a myslím, že problém by u takových požadavků neměl být zásadní v jakémkoliv ohledu ...
Spíše půjde o priority - u notebooku bych na rozdíl od PC nezatěžoval HDD zbytečně velkým obsazeným místem - z čehož mi vychází - dal bych přednost pouze jednomu systému (max. bych využil Virtual PC pro vyzkoušení/seznámení).

Tady bych viděl rozdíly spíše výkonnostní (konfigurace hardware), které můžou, ale také nemusí v zásadě vadit - pokud je NB používán zvláště jako alternativa místo (k) domácího (- mu) PC ... (jenojádro/dvoujádro, 1GB RAM/2GB RAM, integr. grafika/samostatná, výdrž na baterie atd. ...

... u použití jako Office, Internet a další běžné (jednoduché) multimediální aplikace typu přehrávání hudby/videa jsem nezaznamenal (zásadní) problém s Vistou, kterou jsem měl možnost alespoň na pár dní vyzkoušet/jinak doma používám převážně XP (v něm zmíněné Virtual PC také s Vistou). V práci 98, XP a někdy se "vrtám" u rodiny ve Wind. Milenium, které mi poněkud nepřirostlo k srdci...

Hry hraji svátečně/a v tomto případě u Visty nezkoušel ... tady jsem vyslechl velké stížnosti od známého na jehož nový lepší NB s Vistou/kupovaný v půlce února nešla nainstalovat (instalace neproběhla korektně) takřka polovina her jenž jela standardně na XP. Jsem si vědom, že ač se situace kompatibility software stále zlepšuje - nadále zůstávají problémy různého typu u některých verzí (nejen) náročnějších programů, které běžně výborně šlapaly např. pod XP ...

Pokud bych si ovšem kupoval nový notebook (pravděpodobně již s předinstalovaným OS) na zmíněné požadované skutečně běžné účely/práci a nešlo by mi prvotně o "nejvyšší" výkon, měl alespoň jako min. 1 GB RAM - ano - ani Vista by mi nevadila ...