Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rozdělení disku při instalaci Win XP

Dobrý den, vím, že při nové instalaci Win XP lze rozdělit pevný disk na více oddílů, třeba D, F, G, atd.. Při instalaci dojdu k dialogovému oknu, které nabízí možnost „vytvořit nový oddíl, kde ještě není?“ pokud ano, stiskněte klávesu C. Na obrazovce je vypsán pouze oddíl C a ještě jeden o velikosti asi 8MB, sloužící k informacím o rozdělení disku. Bohužel, po stisknutí klávesy C se nic neděje a při zvolení možnosti Pokračovat již dochází k vlastní instalaci do oddílu C.
Lze po instalaci do oddílu C (žádný jiný oddíl na disku není) pevný disk rozdělit pomocí WIN XP utility – Tento počítač – Spravovat – Správa disků? Údajně ano, ale jak???? Díky za radu.

To bys vlastně musel ten oddíl zmenšit, což se tuším dělalo nějakou *nixovou utilitou, hned po defragmentaci. Přes Správu Disků to asi nezvládneš. Při instalaci, když si vytváříš ten oddíl, musíš zadat velikost (ono ti to automaticky napíše maximální). Potom můžeš vytvářet další, do toho volnýho místa. Pokud ti to nepůjde, můžeš si vytvořit nějaké livecd, např. Slax, a zkusit to udělat cfdiskem.

//edit: Aha, špatně jsem si to přečetl. Problém je v tom, že jsi ten oddíl při instalaci nevymazal, tudíž nemůžeš vytvořit nový.

Ano ak mozes oddiel zmazat (ak mas odzalohovane vsetky potrebne data ktore na tom disku su, resp. ak tie data nepotrebujes) tak v instalatore Win oddiel ktory tam je zrusis, a potom si mozes vytvoris si oddiely ako chces.

Menit velkost oddielu po instalacii neodporucam (je na to potrebny SW ktory nie je zadarmo a problematicka operacia takze to ten drahy SW obcas aj posere :-))

Pokud jsi nainstaloval system na oddíl C: a je k dispozici neobsazené volné místo na disku, můžeš pomocí správce disků vytvořit nový oddíl / oddíly.
Klikneš na neobsazené místo pravám tlačítkem, vybereš vytvořit nový oddíl, zvolíš jestli se má vytvořit jeden přes celé volné místo nebo si zadáš velikost.
Pak opět pravá myš na vytvořeném oddílu a naformátovat.
Pak můžeš opět přes pravou myš přiřadit oddílu písmenko.

Děkuji za odpověď, ale stále mě není jasná jedna maličkost. Kliknu pravým tlačítkem na Tento počítač a zvolím Spravovat. Dále z levého menu vyberu Správa disků. A teď podle Tvé rady "Klikneš na neobsazené místo pravám tlačítkem...". Ať klikám kam klikám, nic se neděje a žádné neobsazené místo nevidím, pouze disk C a D - to mě kdysi rozdělil kamarád. KAM MÁM KLIKNOUT NA NEOBSAZENÉ MÍSTO ?????

ano. Vsetko sa da v tej sprave diskov vo Win (okrem zazalohovania obsahu to si urob ako chces). Predpoklad je ze na D nemas nainstalovane Win. Ak mas na D: nainstalovane nejake programy tak subory tych programov potom musis dat nazad na nove D:
Naco ti je tolko oddielov (D: E:)? Zvycajne staci C: (system) a D: (data apod)

o batku by neslo - jen je to naramne sikovny
- mam to na ocich(neni to nekde zakoreneny)a to jak temp,ie temp,uloziste programu-vse co jde nastavit jako odkladaci je tam
-z tempu obcas taham veci zpet (rychlost)
-pri instalacich si muzu rychle overit ktere soubory chce instalovat (zase rychlost a na ocich)
mazu zvlastnim zpusobem - erase 7pass +erase unused space(vcetne slack space)-coz na 2 gigovym disku je rychle udelany :))

Ano, pokud to chceš dělat pes správu diků, musíš D zrušit a vytvořit 2 nové oddíly. Pokud máš kam zazálohovat data, je to nejrychlejší řešení.
Pokud nevíš co z daty a na D je víc jak polovina volného místa, musíš sáhnout po nějakém programu, který to umí "za běhu" - Acronis Partition Expert popr. Partition Magic