Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdíl mezi DDR3 a DDR5

Ahoj mám takový dotaz a doufám že by jste mi to mohli osvětlit. Mám procesor AMD phenom II x 955 s podporou DDR3 aspoň někde jsem to četl a potřeboval bych upgradnout grafickou kartu, ale nechci tam dávat DD3 ale už DDR5 a nevím co se stane až ji tam hodím. Můžete mi napsat co se stane nebo jak se bude chovat? Děkuji

viz predchozi odpoved

doplnim, ze RAM pamet je DDR3, DDR4, zatimco pamet na grafice je GDDR3, GDDR5. Nesouvisi to spolu.

Mezi DDR3 a DDR4 neni skoro zadny vykonostni rozdil, jednoduse starsi procesory po Haswell a vsechna AMD mimo RyZen maji u sebe DDR3 a novejsi procesory Skylake, Kaby Lake a RyZen maji u sebe na desce DDR4. (Jsou nejake vyjimky s DDR3L ale lepe to nepouzivat.)

Mezi GDDR3 a GDDR5 je velky rozdil a doporucuji pouzivat zasadne grafiky s GDDR5.

DDR4 je 2x rychlejsia jak DDR3. Ale prejavi sa to naplno asi len pri quad channel kvoli CL. Ale aj pri duali ma byt DDR4 podstatne rychlejsia. Ked to nejaky benchmark nevie zmerat tak je nahovno benchmark :D (mera nieco ine a ne rychlost ram). P.S. ja som to nemeral, ale to netreba merat, da sa to vypocitat.

Jak je již psáno výše, paměť na grafice s pamětí CPU nijak nesouvisí, takže klidně můžeš mít kartu s GDDR5. Ale pokud tam chceš dát kartu současné generace (nVidia 10xx), tak můžeš narazit na problém s nekompatibilitou BIOSu u základní desky. Další problém můžeš mít s připojením monitoru, protože u současné generace grafik už není podpora pro VGA (ani přes redukci - jde to jen přes aktivní převodník s vlasní elektronikou).

Tak s monitorem to mas jasny, bud mas na monitoru jen analogovy VGA konektor, potom ale nekupuj GTX1050Ti, dokud nevymenis monitor nebo tam mas i neco z HDMI, DVI, DP a potom zadne prekvapeni nenastane a je to OK.

Jak je to s tou nekompatibilitou netusim, AM3 ma klasicky PCI Express 2.0 x16 a ten je kompatibilni s dnes pouzivanym 3.0, takze problem nevidim, ale je mozne, ze tam ma nejaky specificky problem AMD, ja tohle neznam, u AMD by me to neprekvapilo.