Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalu nabíhá OS

Zdravím prosím mám problém.Mám hdd 200g zapojen jako sata1 pak hdd60g zapojen na ata sanostatně na konci kabelu jako master a dvdrw také na konci kabelu a také máster/také samostatně/.Nevím zdali to mám dobře ale pc po startu hrozně pomalu nabíhá než vubec projde k winu.Poradí někdo co stím.Děkuji
Změna kategorie, původně: Hardware
Změna předmětu, původně: Sata ata a dvdrw (karel)

no, karle, já bych to viděl asi tak, že mu BIOS moc dlouho hledá nějaké zařízení, než vůbec začnou bootovat windowsy. V tomhle případě by na typu windowsů naprosto nezáleželo, protože by to udělalo i se Solarisem :-) Možná to dělá ta DVD mechanika a nastavená volba bootu z CD. Tohle mi kdysi udělala LG 4512, když v ní neylo CD, tak to trvalo asi dvě minuty, než PC začalo vůbec něco dělat.

A zkousel jsi ten disk zapojit jako SINGLE protoze kdyz ho budes mit zapojeny jako
master tak ti bios hleda dalsi disk a je to zpomalene az do nastartovani WIn
zrovna vcera jsem resil stejny problem po uhynu slave disku

Ake je presne oznacenie toho disku? (mal by si to vidiet v BIOSe alebo na nalepke disku, napr. ST_a_nejake_cisla).
Ak ten popis jumperov suhlasi s tvojim diskom, tak by si mal mat jeden jumper v pozicii najdalej od napajacieho konektora.

Kabel mas aky? 80zil? Je zapojeny oznacenou (modrou) stranou v MB? Win je na ktorom disku? Ak je Win na SATA tak skus odpojit ten druhy ATA disk, je to rychlejsie?

Mas disketovu mechaniku? Ak nie vlez do BIOSu a nastav FDD (floppy) na "None". Ak mas disketovu mechaniku skus ju odpojit a nastav v BIOSe FDD na None.

Vtedy ked to dlho trva je nieco zobrazene na obrazovke? Co presne?

Win mám na sata pokud odpojím ata jede to normálně.Zasekne se to už po autodetektu a pak to chvíli stojí popojede to pípne a asi 2 minuty než začne logovat win.Ata disk je seagate st 360021a a sata samsung p2004c.S tou disketovkou to jdu skusit.Kabel mám 80žil s modrou koncovkou.

Najdes si na disku (je v hlavnom adresari systemoveho disku) subor boot.ini (skryty a systemovy) zmenis mu atributy aby nebol systemovy a skryty
attrib -s -h boot.ini
otvoris v notepade, v sekcii [operating systems] uvidis jeden riadok tak ten riadok skopirujes este raz (budu tam potom dva rovnake riadky). ulozis, po reboote potom budes mat bootmenu, kedy nastane bootmenu, pred alebo po tom 2minutovom oneskoreni?

Alebo ak nerozumies co pisem tak tam strc instalacne CD Win, zmen poradie bootovania tak aby CD bolo prve, nabootuj z instalacneho CD, je to oneskorene? Ak ano tak ma s tym diskom problem BIOS, ak to nabootuje z CD hned bez oneskorenia tak preinstaluj Win so zapojenym ATA diskom a potom by to malo ist normalne.

Nie inastalaciu na ATA. Myslel som to ze reinstalacia na SATA ale tak aby pocas tej instalacie bol zapojeny aj ATA disk. Predpokladam totiz ze sa bootloader Win snazi tie Win spustat z blbeho disku - v boot.ini ma Win ulozene cislo disku kde su Win (napr. disk(0)), je mozne ze ak tam pridas do PC ATA disk tak SATA disk uz nebude disk(0) ale disk(1), neviem ako to MS cisluje.
Alebo BIOS z nejakeho dovodu sa snazi najprv 2minuty bootovat z toho ATA disku (skontroluj este raz vsetky nastavenia tykajuce sa bootovania v BIOSe), alebo ma s tym ATA diskom Win nejaky zvlastny problem. Ak mas iny ATA kabel skus iny kabel, dufam ze mas ATA kabel 80zilovy a spravnou stranou v doske.

A to ze mas vistu si nemohol napisat skor, ze? Aby som zbytocne nepisal o boot.ini, vista nema boot.ini
Firmware na HDD sa neupgraduje, disk musi fungovat tak ako je od vyrobcu.
Nieco robis blbo, predpokladam ze je nieco blbo v BIOSe. Skusil si to nastavenie SATA legacy vs. native?
Skus upgradovat BIOS ak je novsi BIOS na tu dosku (stranky vyrobcu dosky), alebo sem napis presne co vidis na monitore ked to 2minuty caka (nepise to nahodou nieco ze press ctrl-s to enter RAID utility, apod?). Je mozne ze mas ten HDD v BIOSe nastaveny ako RAID a hlada to druhy disk. Aka presne je to doska?

Vies co to je RAID? Na to su potrebne aspon 2 (zvycajne rovnake) disky, takze co mas nastavene pre SATA disk? Napis presne (nie vlastnymi slovami ale presne tak ako to tam je) co si v BIOSe prenastavoval, nenastavuj ziaden RAID, bootovanie LEN zo SATA HDD a nie z ATA HDD (ak sa da v poradi bootovania nastavit C: D: apod skus C: alebo D:)
Uvedom si ze nevidime co tam s tym robis a ako to cakanie presne vyzera, ak to nepopises poriadne ze co presne vidis a co presne si robil/nastavoval tak ti nikto neporadi. Alebo si k tomu zavolaj niekoho kto je schopny spravne nastavit bootovanie a bude ti na to vidiet (ktore nastavenie mas nastavene na aku moznost a ake su tam este dalsie moznosti).
Ako uplne posledne nudzove riesenie by sa dalo ten ATA disk v BIOSe zakazat (prestavit v Biose z Auto na None), Win by ho mal aj tak najst.
Skus aj v BIOSe zakazat floppy ako som uz pisal vyssie nech sa vyluci problem s floppy. Mam pocit ze nieco z toho co si pisal vyssie nesedi.
P.S. a do BIOSu skusit load defaults, a prestavit len poradie bootovania na SATA.

Takže bios je default upraven boot 1 hdd sata 2 dvdrw floppy zakátáno.Při vyhledávání autodetect se to cca na 30 vteřin zasekne po načtení hdd ata .Sata se ani nenačítá.Potom to stojí po tom pípnutí jak pc naloguje asi 2 minuty.V biosu jsem nic nenastavoval není co nic co by se dalo povolit krome sata.Zjistil jsem pokud instaluji Vistu tam není problém ten sata hdd vidí ale u xp jsem musel tu atu vytáhnout abych to nainstaloval.

Při vyhledávání autodetect se to cca na 30 vteřin zasekne po načtení hdd ata . Potom to stojí po tom pípnutí jak pc naloguje asi 2 minuty.

Co presne mas na obrazovke v prvom aj druhom pripade. Presne, kazde pismeno, presne co vidis. Vyrazy typu "po tom pípnutí jak pc naloguje " fakt nepomozu. Pripadne vypisy si mozes zastavit klavesou Pause. Pokracujes klavesou backspace (<-).
Najlepsie aj ak napises ake mas v BIOSe polozky tykajuce sa ATA a SATA a ake maju dalsie moznosti, presne tak ako to je v BIOSe, nic nepopisuj vlastnymi slovami.

To ze sa to na 30sekund zasekne po nacteni ATA uz svedci o niecom ze mas zle v BIOSe nastavene, bud RAID (moze sa nastavovat v RAID utilite do ktorej sa leze inou klavesou ako do BIOSu, preto chcem presne vediet co mas na obrazovke). Vid aj navod k tvojej zakladnej doske. Alebo mas zle zapojeny ATA kabel (naopak) alebo vadny kabel alebo nie je 80zilovy. Skus iny kabel. Ak ma doska viac ATA konektorov skus druhy konektor. Skontroluj este raz jumprovanie disku (jumper na vzdialenejsej strane od napajacieho konektora disku). ATA je v BIOSe rozpoznany ako master?

P.S. skus este v BIOSe nastavit FDD na None.

Raid nenastavuji protože ho mám v biosu vyplí.Kebel mám noví konektor je taky v poho má ty výstupky tak to ani jinak nejde.Jinak co bych ti měl napsat když je prázdná obrazovka/tedy potom pípnutí/ nevím je černá bez nápisu.Jen v režimu autodetekt se zastaví po načtení hdd ata.Primari master.FDD jem vypl bezúspěšně.Utilitu pro raid mě to nenačte když je vyplí.

Kabel naopak myslim tak, ze konektor ktory je treraz v disku strcis do dosky. Resp. kazdy 80zil kabel musi mat jeden konektor oznaceny "motherboard" alebo inej farby (napr. modry), ten musi ist do dosky. Vymen kabel za nejaky iny, pozicaj si, aj ked je novy, kabel nestarne bud je dobry alebo vadny (od nova).

To sa neda riesit na dialku, mas nieco blbo a nevidim ti na to ze co. Neposkytujes podrobne informacie co to pise, co presne mas nastavene.
Mozes skusit upgradovat BIOS, podla toho ci mas verziu dosku 1.x alebo 2.0
http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=775Twin s-HDTV&s=
http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=775Twin s-HDTV%20R2.0&s=
ale vyzera ze BIOS je rovnaky pre obe.
Ako nudzove riesenie ako som uz pisal malo by sa dat v BIOSe nastavit ten ATA disk z Auto na None. Win si disk najdu sami.

S tym diskom mas nejaky problem. Skontroluj jumprovanie, skus pouzit iny jumper (pozicaj si odniekial) moze byt ze je to prepojka ktora nema kontakt :). Detekuje sa ten ATA disk v BIOSe ako master? Skus z neho odkopirovat vsetky data, vymazat obsah programom killdisk (staci demoverzia, spusta sa z DOSu) najdes cez google.com, a potom vytvorit nanovo na tom ATA disku oddiel vo Win (pravy klik na tento PC - spravovat) a naformatovat.

Otestovat utilitou od vyrobcu disku (najdes na strankach vyrobcu disku).

no tak mne WIndows nabotuje asi 1/3 sluzieb a programov po spusteni, a potom vsetko zamrzne okrem hybania sa mysou a po takej minute nic nerobenia pokracuje dalej v bootovani az ho dokonci. NEdavno som dokupil SATA disk ale tak sa mi zda ze az po case od namontovania disku to zacalo robit... cize s nim to asi nema nic spolocne . skusil som vytiahnut aj USB zariadenia ci nehlada nejake zariadenia na USB no nepomaha.... pomoze uz len reinstal winu ? (registre cistim)

odpovědl sis sám.

Vyházej všechny programy z "po spuštění" - tj. všechny nepotřebné služby, trayikony a podobná svinstva (pomocí nástroje msconfig.exe) a pak můžeš (tamtéž) postupně zapínat. Možná i zjistíš, že ti najednou přibylo volné paměti a PC je tak nějak rychlejší... ;-)

BTW:

(registre cistim)

- to bývá většinou tak, že když přijdu k nějakému poničenému PC, tak jeho majitel na mně hrdě vyhrkne - "ale já mu čistil registry tady tímhle superhyper prográmkem!" :-D

Mohol by to byt problem so sietou, skus v spravcovi zariadeni zakazat sietovku. Je mozne ze mas na ploche zastupcu niecoho co je na sietovom disku a ten disk neexistuje a zblbne to Windowsy alebo co. Moze to byt aj kopa inych veci. Ak nie je cas na skumanie tak nainstaluj Win nanovo nacisto.