Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Defragmentace pevného disku

Obracím se na vás s dotazem. Po delší době jsem chtěl provést defragmentaci pevného disku. Procesor mám Pentium IV a pevný disk o kapacitě 160 Gb, který je zaplněn pouze 39Gb. Operační systém mám Windows XP Home a používám systém souborů FAT 32 a při poslední prováděné defragmentaci byl čas strávený touto činností 11 hodin.

Provedl jsem analýzu disku a objevilo se hlášení, že fragmentace činí 11% a je nutno defragmentovat. Zapnul jsem defragmentaci a celé1,5 hodiny stálo na monitoru, že probíhá defragmentace….1% a komprimování souborů. Za celou tu dobu se vůbec nic nestalo a tak jsem proces po této době ukončil a znova provedl analýzu. Následně se objevilo hlášení, že disk je fragmentován 10% a že není nutné provádět defragmentaci.

Chtěl bych se proto zeptat, čím by se dal proces defragmentace urychlit na rozumnou míru. Je mě jasné, že to není na počkání, ale proti poslednímu stavu mám přece jenom disk o něco plnější a neumím si představit dobu, potřebnou pro defragmentování celého stávajícího disku, když by byl zaplněn na maximum.

Před nějakou dobou jsem se snažil stáhnout program O&O, ale měl jsem s ním nějaké potíže a tak jsem ho nepoužil a ani se mě nepodařilo ho řádně odinstalovat. Můžete mě proto poradit, co by se se stávajícím stavem dalo udělat?

Děkuji vám za vaši odpověď

Častým důvodem, proč trvá defragmentace příliš dlouho je velká cache prohlížeče, která je plná smetí. Takže před defragmentací vysypat koš, vymazat všechny Dočasné soubory internetu, případně nastavit nějakou rozumnou velikost pro cache.

Defragmenace registrů je opravdu něco jiného než defragmentace disku.
U defragmentace registru se z registru odstranuji smazane zaznamy. Jde o preorganizování "vnitřku" souboru. Pak to může trvat tvé 2 minuty, i když i to je dost, např. free NTRegOpt to zvládne podstatně rychleji.

Defragmentace disku je preorganizování obsahu disku - soubory se uloží tak, aby nebyly rozdělené na nkolika místech na disku a uspořádají se podle toho, jak často se k nim přistupuje. Inteligentní defragmentátory pak uspořádají soubory tak, aby se zrychlil start nejčastěji používaných aplikací - např. spouštíš Word = načítá se spousta souborů a knihoven. Pokud je umístíš vhodně "za sebou", jsi schopen je načíst rychleji.
A to je práce na mnohem delší dobu než na 2 minuty ;-)

Ak tam kazdy tyzden nieco neinstalujes a neodinstalovavas tak defragmentovat nemusis vobec. Na to co ti vypisuje system o potrebe fragmentacie sa vyser, su to nezmysly.
Skontroluj ci disk bezi v UDMA mode - spravca zariadeni, ata contrrollery - primary a secondary, vlastnosti, aktualny mod. Ako uz bolo napisane ak uz chces defragmentovat tak pred defragmetaciou sa snaz znizit zbytocne mnozstcva suborov napr. vymazat cache prehliadaca, temp subory.
Klikni si na disk a daj si vlastnosti, ze nakolko je disk naozaj zaplneny (napr. bodmi obnoveni a podobnymi hovadinami).