Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OEM verze

Dobrý den,

mám dotaz ohledně OEM verze OS.

Už dlouho mi doma leží inst. DVD OEM verze Win7 Pro 64-bit (kdysi jsem pořizovaka k ntb bez OS). Myslela jsem, že OEM verze je vázána na HW a tudíž je nepřenositelná. Na internetu jsem si všimla, že se však nabízí i druhotné licence OEM verzí. Takže zřejmě můžu opět instalovat na jiný přístroj.

Ale je mi vůbec ještě k něčemu? Bude fungovat s novým HW? Předpokládám správně, že asi moc ne? Nebo se pletu?

Děkuji, Veronika

Pokud je to obecný Windows 7, neupravený pro konkrétní značku NB a pokud jsou na nový HW dostupné ovladače pro Windows 7, tak nevidím důvod, proč by neměl fungovat.

Z právní stránky je OEM vázána na konkrétní HW, tudíž ji nelze legálně nainstalovat na jiný HW, ale při soukromém použití těžko bude někdo vyžadovat a kontrolovat původní fakturu. Ovšem aspoň registrační štítek s Product Key by měl být k dispozici. Také je dost neobhajitelné použití OEM verze Windows 7 na nejnovějším HW, který prokazatelně nemohl existovat v době prodeje konkrétního kusu OEM OS, ale nemyslím si, že někdo to bude nějak extra zkoumat a vrtat se v tom. Stále je to lepší než nelegální kopie stažena bůhví kde.

Pokud to DVD respektive kod na licencnim stitku byl aktivovan na nejakem notebooku, tak bylo to cislo prirazeno tomu notebooku a po druhe to aktivovat nepujde, muzes to klidne vyhodit.

Druhotne licence OEM znamenaji, ze k nejakemu hardwaru (pocitaci) byl dodan OEM Windows, ale protoze se na pocitac instaloval napriklad linux, tak nebyla nikdy ta OEM licence aktivovana a nikdy k ni nebyl prirazen konkretni hardware, tudiz neni problem ji prodat a ten konkretni hardware si k ni aktivaci priradi nekdo jiny.

Nove procesory Kaby Lake a RyZen uz podporuji pouze Windows 10, ono na nich bude fungovat i Win7, ale nepujde vyuzit vsech funkci procesoru a nebudou fungovat automaticke aktualizace.