Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s GPU - vypne se (modrá obrazovka) a větrák se spustí na max i když není přehřátá

Ahoj všem,

mám stejný problém s grafikou (viz. http://pc.poradna.net/q/view/1508665-problemy-s-nv idia-geforce-gtx-660-vypinani-obrazovky-vetrak-nap lno)... Mě to dělá to samé s Nvidia 560Ti, vypne se grafika (modrá obrazovka), spustí se větrák na max (na GPU), i když GPU není vůbec přehřátá, a po restartu vše funguje zcela bez problému, dokud opět nespustím nějakou hru apod. Co se týká testovámí, tak jsem tuto GPU vyndal a dal ji kamarádovi, tomu vše běželo bez problému, já jsem si vzal jeho GPU (nějaká 4Gb od ATI) a taky mi vše běhalo bez problému, tak mi není jasné čím to může být... Nevím jestli je problém mezi komunikací základní desky (ASUS P5KC) a GPU (Nvidia 560Ti) nebo to dělá Win10... Netuším jak na to přijít a reinstalovat celý komp se mi moc nechce... Je to přeci jen starší PC, ale mělo by to fungovat, pokud to běhá na ostatních grafikách a tahle grafika běhá v jiných PC...

Ještě mě napadlo, že to předtím běhalo vždy s grafikou od ATI, tak nevím jestli to třeba nějak nekoliduje ve Windowsu... Nicméně ovladače jsou nejaktuálnější (22.5.2017), DirectX 12...

Budu rád za každou radu!

Díky,
Ducháček99

1. Už to někdy fungovalo bez problémů? Pokud ano, tak co se dělo mezi tím, kdy to fungovalo a fungovat přestalo?

2. Na té modré obrazovce bývá většinou něco napsáno. To jako máme hádat?
Použij BlueScreenView od NirSoftu, zaměř se na kód a popis chyby (jestli je pořád stejná nebo rozdílná) a sloupec Caused by driver = možný pachatel. Nejlépe bude, když sem hodíš screen z toho programu.

3. Ty Win10 instaloval kdo a kdy? Nezapomněl přitom na instalaci správných ovladačů ve správném pořadí (jako první ovladač čipsetu).

4. Ne vždy platí, že nejnovější ovladače jsou ty nejlepší. Zvláště u staršího HW se může stát, že novější ovladače zlobí, protože je výrobci se starými grafikami netestují. Takže zkus i starší ovladače, z doby tak cca rok po výrobě Tvé grafiky.

1. Nikdy to s touto grafikou nefungovalo správně... Zkoušel jsem různé hry, například ve WOT mi to dělá pouze "v garáži", při spuštěné hře na max detailech to jede bez problému, u Cossacks 3 to vypadne až po nějaké době, u NFS Most Wanted jede bez problému - víc tady toho nemám...

2. Na obrazovce nic není napsáno, prostě je to stejné jako by jsi odpojil kabel HDMI monitoru od GPU - prostě modrá obrazovka... Takže to neháže tu chybovou modrou obrazovku, kterou myslíš a na který je ten prográmek...

3. Ty se mi právě nainstalovali samy při tom samoupdatu, když vycházeli 10tky... Předtím jsem měl Win7 Ultimate.

4. Zkoušel jsem různé ovladače, i starší z CD ke GPU, ale nic ;-/

3. Ty se mi právě nainstalovali samy při tom samoupdatu, když vycházeli 10tky...

To si myslí většina uživatelů, že se ovladače nainstalují "samy". Sice ano, ale jaké? Ve Windows jsou k dispozici pouze tzv. generické ovladače - to znamená, že zařízení je správně rozeznáno, pracuje, ale zcela určitě ne na plný výkon a spoustu věcí navíc nezvládne. Pokud PC přirovnáme k autu, tak s generickými ovladači sice auto jede, ale víc než trojku tam nezařadíš a nefungují stěrače, ostřikovače a mlhovky.
A jak jsem se koukl, máš asi smůlu - pro základovku ASUS P5KC jsou k dispozici ovladače nejvýš pro Win 8.1, pro desítky nikoli. Takže máš dvě možnosti:
- Zkusit ovladače pro osmičky v režimu kompatibility; pokud to nepůjde, tak musíš hledat, jestli někdo před Tebou nepřišel na nějaké funkční řešení
- Zůstat u Windows 7

... Předtím jsem měl Win7 Ultimate.

Aha. Jak už to padlo víckrát - vlastnit doma verzi Ultimate je diagnóza...

Keby sa grafika vypla, tak by si nevidel ziadnu modru obrazovku.
Problem moze byt v HW alebo v ovladacoch. HW je pravdepdobnejsi. HW znamena cokolvek HW (zdroj, doska, grafika, bios, apod)
Najprv by som na test nainstalil nacisto nove Win a spravne ovladace.

Hele chlapi tak a dost, vím že sice nejsem žádný extra ajťák, ale zkuste na to jít trochu logicky:

1. Zdrojem to nejspíš nebude, pokud mi to tahalo 4GB grafiku na max. konfiguraci bez problému a náročnost té grafiky je vyšší než má 560Ti...

2. Ovladačema od základní desky to taky nebude, jelikož mi bez problému jeli jiné GPU...

3. Když zapneš monitor, tak aspoň můj bez připojení k PC, svítí modře (obrazovka) - proto říkám, že to je jako by prostě GPU vypla... Kdyby to byl starý monitor, tak asi zhasne na podsvícenou černou, jestli mi rozumíte...

4. Hardwarově to taky nebude, má GPU v jiném PC běhá bez problému, jiná GPU v mém PC taky běhá bez problému...

Takže mě napadá jestli není problém s kolizí GeForce 560Ti s ASUS P5KC, nebo jestli je problém ve Windows10 nebo nějaké registry či co...??????????? Nevím něco se nejspíš bije, nechápu proč to zapne větrák na max, když grafika skoro nepracuje (WOT v garáži) a při hraní NFS na plno to jede bez problému...

Takže prosím za trochu konstruktivní rady, i když Vám samozřejmě děkuji i za prozatimní názory...

Díky ;-)

...problem s ovladacmi grafiky je mozny preto, lebo ti sla nejaka tajna kamaratova ATI, a nejde ti spravne nejaka nvidia, a teda mozes mat tam bordel s ovladacmi v tych windows nevieme kto tam uz co do nich vrtal.
A problem s HW to moze byt preto lebo spotreba grafiky nezavisi od GB. (moze to byt aj iny HW problem, o som uz tiez pisal. A ne, neda sa to ani uhadnut, ani na to neni program)

... co sa ale da tvrdit takmer nabeton je to, ze to neni ziadna "kolize". Mozes si ale skusit preistotu do biosu defaults. A skontrolovat kable od zdroja do grafiky, ze si vsetky zapojil spravne a idealne bez redukcii. A kuknut na webe dosky ci neni novsi BIOS (to je ale sanca <0.1% ze toto by robil bios)

2. Ovladačema od základní desky to taky nebude, jelikož mi bez problému jeli jiné GPU...

Když myslíš...
Anebo snad přesně víš, co a jak potřebuje ta která grafická karta ke správné komunikaci se základní deskou? Třeba tahle grafika požaduje něco speciálního, na co bez správného ovladače neumí základní deska odpovědět.

... nechápu proč to zapne větrák na max, když grafika skoro nepracuje ...

Protože vysadí regulace otáček. Základní režim je "otáčky naplno" a teprve až naběhne regulace, sníží je dle teploty. No a když krachnou Windows, přestane pracovat samozřejmě i regulace.

Konstruktivních rad jsi dostal plno (zdroj, jiný HW, ovladače), teď už záleží na Tobě, jestli se jimi budeš řídit nebo - jak vidím - ne. A přidám ještě jednu konstruktivní radu: pro vyloučení HW problému nabootuj nějaký LiveLinux z DVD/USB a zkus s ním chvíli pracovat. Jestli to taky padne, je to HW problém.