Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdroj u notebooku neposkytuje dostatečný výkon už po 9 měsících?

Dobrý den, na výšku (mám ho 9 měsíců) jsem pořídil notebook HP Pavilion Gaming 15 (Intel i7 6700HQ, Nvidia GTX 960M, 8GB RAM, zdroj 120W původní). Hrávám Skyrim s 220 mody, ale ne s ENB (kvůli výkonu grafiky). Používám MSI Afterburner k monitoringu. Při plném výkonu hra běží na 30-60 fps při 70-77°C grafiky (využití 99%). Hraju jen tehdy, pokud mám plně nabitou baterii a notebook nabíjím ze sítě. V prvních několika měsících notebook vydržel v plném výkonu i hodinu, dvě, tři, jak jsem potřeboval, ale teď vydrží na plný výkon asi jen 5-10 minut a pak jde grafika na 65°C a využití 40-60%. Když hru restartuju, znova vydrží jet naplno několik minut, pak výkon zase padá. V prvních měsících mi taky větráky jely na větší otáčky, než teď (produkovaly vyšší, hlasitější zvuk) při zátěži, asi tak o jeden, dva "výkonnostní stupně".
Mám měřič spotřeby energie, resp. ukazuje aktuální výkon (mám do něho zapojený zdroj=nabíječku). Kdysi ukazoval celých 120W, teď se výkon pohybuje nejvíce okolo 80W. Zdroj mi taky přijde hodně horký, ale to může být subjektivní pocit, protože si nepamatuju, jak na tom byl v počátcích.
Může taky teplotu zdroje ovlivňovat povrch, na kterém leží? Chladící podložku s větráky pod notebook nemám.
Myslíte, že by to mohla být známka toho, že zdroj už není tak fit, jak byl při koupi?
Nebo může být problém s větráky GPU? To si ale osobně nemyslím, snažím se udržovat notebook v prostředí pokud možno s co nejmenším množstvím prachu (často utírám prach na stole, vysávám v pokoji víc, než je zdrávo atd.)
Děkuji

dokud to nerozebereš a neuvidíš na vlastní oči nalepený prach na žebrech radiátoru u cpu, nevíš jak na tom jsi.

notebuky nejsou na hraní, nejsou na hraní, nejsou na hraní. fak si myslíš, že 500W zdroje a litry volného místa pro proudění vzduchu jsou ve stoláku zbytečně?
je slunko, tak zapomeň na dementní hry a běž do hospody nebo na zahradu.

Ono dnes už se šetří na všem, takže není neobvyklé, že výrobce dodá k NB zdroj, který nedokáže zvládnout krátkodobé špičky zatížení a ty se pak i při provozu na zdroj vykrývají z baterie.
Nicméně ten pokles výkonu bude v tvém případě způsobený spíše zhoršeným chlazením, nebo mohlo dojít ke změně nastavení profilu napájení.

Asi prověřím ten prach uvnitř. Ono to přepnutí na baterii, které zmiňujete, to asi nebude přímo ono, protože i tak je ještě rozdíl, když nabíječku vypojím úplně, protože pak to jede asi na 55°C se ztrátou FPS, ale stabilně. Profily jsem kontroloval, chová se to stejně jak na tom vyváženém, tak na profilu vysoký výkon, i jsem je přenastavoval a měnil do původních hodnot. Díky za reakci.