Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jakou paměť RAM dokoupit?

Dobrý den, mám 8gb ram originál co byl v pc a chtěl bych si dokoupit druhou 8gb, ale bojím se abych neobjednal něco co nebude spolupracoat s tou starou. Na co se mám zaměři, popř. jakou dokoupit?
moje RAM je: SK hynix 8GB 2Rx8 PC3L-12800U-11-12-B1
www.imgup.cz

Zdravím, riešim momentálne podobný problém, tak využijem toto vlákno...

Chcem si rozšíriť ramku na kompe (aktuálne 2+2GB), ibaže ide už o staršie komponenty, takže to zrejme budem riešiť len cez bazár.

Materboard Gigabyte s podporou:

4 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 16 GB of system memory
Dvoukanálová architektura paměti
DDR2 1333+/1066/800/667 MHz

Momentálne tam mám zapojené v dual channel:

2 x 2GB A-DATA DDR2 1066 MHz https://images.mironet.cz/foto/3/92404137/3-924041 37.jpg

Chcel by som to zdvojnásobiť, takže hľadám ďalších 4 GB. Pozrel som aj do nejakých e-shopov, s mojou frekvenciou som však zatiaľ našiel len tento kit http://datacomp.sk/4gb-ddr2-1066-mhz-crucial-cl7-k it-2x2gb_d311187.html a investovať do toho cez 70€ by sa mi určite nechcelo. Takže som pozrel ponuky v bazároch, kde som narazil na dva inzeráty za cca polovičnú cenu.

https://pc.bazos.sk/inzerat/74574953/Kingstone-Hyp erX-RAM-DDR2-2-x-2GB-a-2-x-1GB.php
https://pc.bazos.sk/inzerat/74755205/Kingston-Hype rX-DDR2-4GB-1066MHz-KHX8500D2K2-4G.php

Dúfal som, že sa mi podarí nájsť rovnaký tip ako mám, aby som nemusel okrem ceny nič riešiť, ale takto sa chcem račej uistiť, či si môžem jednu (4GB) resp. dve (2+2GB) z tých bazárových ramiek kúpiť a pôjde mi vedľa tých mojich 4 GB bez problémov.

Ďakujem za radu.

Mozes si kupit. Radsej nejake bez polmetroveho chladica.
Ale mal by si vediet ze tie kingstony pojdu len na 800MHz ptz je to ojeb (2,3V) standardne napatie je 1,8V. Ono to najskor plati pre vsetky DDR2 >800, a najskor ides aj teraz len na 800 (viz CPU-Z). A vyrobca sa tesi ze roky uspesne ojeboval, a EU to nezaujimalo, zakrivenie uhorky je dolezitejsie.
P.S> a dokupenim RAM sa nic nezrychli, to dufam chapes.

No CPU-Z mi teraz ukazuje frekvenciu 533MHz... nemá to niečo s tým zapojením dual channel (2x533 = 1066)

Rieším tu pamäť kvoli tomu, že robím s grafikou a upravou videa a pri väčšich projektoch sa mi čoraz viac stáva, že mám zaplnenú ramku cez 90% a potom som nutený ukončiť ostatné spustené programi, aby som mohol normálne pokračovať. Napr. keď dorábam efekty do videa, tak potrebujem súčasne robiť s vektorou grafikou či spravou fontou a pod., nehovoriac že takmer vždy musí byť spustený aj internetový prehliadač. A keď mi vyhodí, že pamäť plná, tak chcem-nechcem musím ostatné programi aspoň na čas pozatvárať. To ma potom strašne spomalí v práci.

robím s grafikou a upravou videa a pri väčšich projektoch

Jen takovy tip, nechces zkusit popremyslet o celkovem upgradu pocitace? Preci jen co tam mas za procesor, asi nejake Core2Quad v lepsim pripade a buh vi jestli kdyz pises 533MHz a na tom dneska delat video je uz dost pomale. Nevyplatilo by se ti usporit klidne tretinu casu na modernim PC s vykonnym procesorem?

Presne Core2Quad... Ten komp bol vyskladaný cca 7 rokov dozadu s na tu dobu špičkovými komponentami, takže som za tie roky musel riešiť akurát tak novu graficku kartu a do teraz som ani pri hrách, ani pri grafike a videu nemusel nič riešiť.

A dnes práveže nad novou zostavou už rozmýšľam a preto chcem do tej ramky teraz investovať čo najmenej. Aby som mohol fungovať kým sa podarí poriadný upgrade.

cca 7 rokov dozadu s na tu dobu špičkovými komponentami

To pridej. Core2Quad bylo posledni vydane na zacatku 2009 a na konci 2009 uz tu byly Core i5-7xx a i7-9xx. Cca. 7 let zpatky mam ja starickeho uz skoro odlozeneho kompa s core i7-950 a i ten uz dnes nestacil vykonu a to jsem ho kupoval v dobe vydani Sandy Bridge, coz tenkrat byla chyba, ale to jsem nemohl tusit. :-)

Co se tyka brtnikova komentare, ze A-Data radeji nebrat, tak to je sice pravda, ale ty uz je mas, tak to nezmenis. Na druhou stranu A-Data proste nekde nakoupi a oznackuje, nekdy je to lepsi a nekdy horsi. Pokud ti bezi a proslo Memtestem, tak se zase neni ceho bat, ze by to nemohlo fungovat s jinamy pametma, ona je to vzdy nahoda, chce to risknout to a zkusit. :-)

...no len tak pre zaujímavosť som pohľadal faktúru. Kupoval som ho v lete 2008. Tie ramky ma vtedy vyšli na 2 805 korun. Vtedy som mal prioritu výkon pre hranie najnovších hier a ešte si pamätám, že známy čo mi vyberal komponenty mi v tom čase vravel, že do silnejšieho procesora by som investoval zbytočne, pretože ani tie najnovšie hry ich v tom čase nedokázali ešte využiť. Že jedine ak by som chcel robiť s videom :) Sakra, tie roky idu rýchlo

jj, leti to, taky jsem naschval koukal a kupoval jsem Core2Quad Q8400 o rok pozdeji, ovsem bylo to do pocitace rodicum a ten jim slouzi dodnes. Tenkrat jsem zvazoval i levnejsi Core2Duo, ale kdybych ho byval koupil, tak uz dnes HEVC fullHD neprehraji plynule, zatimco Core2Quad jim stale dobre slouzi. No ale samozrejme u nich je vyuziti na internet a multimedia, v te dobe zbytecne a prehnane, ale vyplatilo se to a dnes je to minimum i na tohle jednoduche pouziti.

Tak se treba zkus zamyslet podobnym zpusobem, treba nekomu v rodine stale udelas radost a sam budes mit duvod poridit vykonejsi PC. ;-)

Tak podľa CPU-Z mi ukazuje pri Timings:

Memory Frequency 533.3 MHz (5:8)
CAS# latency (CL) 5.0
RAS# to CAS# delay (tRCD) 7
RAS# Precharge (tRP) 7
Cycle Time (tRAS) 24
Row Refresh Cycle Time (tRFC) 68
Command Rate (CR) 2T

v Timings Table (Slot 1 & Slot 2)

JEDEC#2 JEDEC#3 EPP#1 EPP#2
Frequency 266 MHz 400 MHz 400 MHz 533 MHz
CAS# latency 4.0 5.0 4.0 5.0
RAS# to CAS# 4 5 4 6
RAS# Precharge 4 5 4 6
tRAS 12 18 12 15
tRFC 16 23 - -
Command Rate - - 2T 2T
Voltage 1.80 V 1.80 V 2.000 V 2.300 V

Ináč tie prvé kingstongy s chladičom sú už predané, takže riešim tie v druhom linku. Chlapík, čo ich predáva ich mal predtým v kompe práve spolu s tými mojimi a-datačkami, ktoré tiež predal pred dvoma týždňami...

Jak jiz psal MM.. pravdepodobne jedes na 800MHz, pravdepodobne je to standardni frekvence, zalezi na desce a procesoru a asi moznem pretaktu na 1066, nevime zda mas nebo ne. Kazdopadne pretakt snizuje moznost uspechu, ze to bude fungovat OK. Ale nevime, jak to tam presne mas.

Konkretne mas v dual channel 2x2GB a to je jednodussi pripad nez co se tu ptal originalni tazatel. Ty potrebujes do pozadovane velikosti pridat druhy dualchannel 2x2GB a to obvykle funguje bezproblemove. Ale snad chapes, ze 100%, ze to bude vsechno OK, je jen pri zapojeni 4x2GB tech uplne samych RAM. To nemas a tak je to jen o pravdepodobnosti a nechtej, aby ti to tu nekdo potvrdil. Takze kup jeden z tech dvou inzeratu a vyzkousej, bud bude fungovat nebo ne, velmi pravdepodobne fungovat bude.

Nezapomen spravne osadit stejne dual channel k sobe a kdyz by neslo, tak prehodit prvni a druhy dual channel, to take muze pomoct.

Edit: ty s tim "metrovym" chladicem si over, ze se vejdou, nekdy to tam zakryva chladic procesoru a nemusi se vejit.

konkrétně sračky od adata bych nemíchal s jiným výrobcem.
stejně tak adata v pohodě jede ve dvou slotech, ale deska může mít problém se čtyřmi najednou, záleží na štěstí.

ideální by bylo těchto 2x 2gb se zbavit (jenže kdo by to chtěl) a pořídit něco normálního 2x 4gb = vyhnout se zázrakům jako adata, zeppelin.

Tak keďže sa bavíme o tom, že mi ide len o minimálny zásah do zostavy, tak z hľadiska výhodnosti príliš na výber nemám... Ak by som ich išiel meniť za 2x 4GB, tak by to už bola x-násobne vyššia investícia oproti cca 30€ za 2x 2GB z bazáru. Vzhľadom nato, že komp bude musieť skôr či neskôr prejsť kompletným upgradom, tak by mi potom bola tá vyššia investícia do ddr2 pamäti úplne na nič. Proste idem iba zaplátať niečo, čo funguje a zbytočne to nebudem plátať drahou záplatou, keď viem, že to budem skôr či neskôr meniť za niečo úplne nové. 30€ ešte nejak oplačem, aj keby to nakoniec nešlo...

Zdravím, stále hľadám vhodné ramky k mojím Adatkam... keďže to nie je super súrne, tak som sa rozhodol, že račej počkám, kým sa v inzerátoch objavia rovnaké ako tie moje, nech mám väčšiu šancu, že mi to pôjde poriadne. Už dvakrát mi v bazáre pred nosom predali presne ten istý kit (2x2GB), čo mám v PC. Teraz som narazil na ďalšiu ponuku a preto sa chcem spýtať, či hraje nejakú úlohu rozdielna séria ... moje sú z extreme edition, v inzeráte ma chalan plus series. Inač sú tiež 2x2GB a 1066MHz.

A ešte otázočka, ak mám teraz 2x2GB zapojené v dual channel, dá sa k tomu zapojiť trebárz len jedna ďalšia ramka, alebo to majú byť opäť dve a dual channel.

Ďiki