Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ramky

Dobrý den, dnes jsem si dokoupil novou ramku: Patriot 4GB DDR3 1600MHz CL11 Signature Line (8x512) s chladičem, po zapojení mi to ve vlastnosti pc píše že mám vložené 8GB, ale použitelné jenom 3.95GB.
základní deska: MSI 970A-G43

Zkoušel jsi tu novou RAM samostatně bez těch původních? Už jsem na nějaké desce v minulosti viděl, že OS hlásil osazenou paměť na základě informací z SPD na modulech, ale ve skutečnosti byl jeden z modulů nefunkční (nebo nedocvaknutý do slotu) a tak POST dokázal otestovat jen zbylé moduly a tato kapacita pak byla k dispozici pro OS.

Co si musel nastavit v biosu? Nic take sa tam nenastavuje. Ale mohlo to samozrejme nefungovat ak by tam niekto predtym nastavil nezmysly, alebo ak by bios bol chybny, a potreboval po zmene load defaults a save.
Ked sa to zas nahodne znizi tak to moze svetcit o HW problemoch, este to preistotu v buducnosti napr. o par tyzdnov parkkrat v tych win skontroluj, ci to ostane na 8GB.