Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký přístroj koupit pro rozšíření wifi signálu v panelovém bytě?

Prosím o radu, jak rozšířit pokrytí bytu v paneláku wifi signálem = jaký přístroj koupit. Internet máme od UPC - router Cisco EPC3925 (dále RC), který umožňuje připojení přes klasické LAN kabely i bezdrátově. Poblíž RC vše funguje dobře - přes kabel i přes wifi.

Problémy s wifi připojením máme ve vzdálenějších koutech bytu, kam jde signál přes 2-3 panelové stěny. Jak to nejlépe vyřešit bez vrtání skrze panely? Chceme wifi signál šířit vzduchem (bez kabelů) od RC do nějakého jiného zařízení, které by signál zesílilo a poslalo bezdrátově dál do bytu. Co doporučíte? Koupit repeater či access point? Nebo router, který umí vše?

Přístroj může být zavěšen na zdi nebo i na stropě. Nechceme žádný z repeaterů, který se připojuje přímo do zásuvky, neboť pravděpodobně nemáme zásuvku na ideálním místě pro šíření signálu :-)

Máte prosím tipy, co koupit nebo aspoň podle čeho si vybírat?
Standard 802.11n či 802.11ac? 2,4 GB či 5 GB či oboje? Značka Asus či něco jiného? Jaký minimální zisk antény doporučíte?

Prioritou je kvalita a spolehlivost, cena není rozhodující.

Nepotřebujeme vytvářet domácí síť a sdílet např. tiskárny, nepotřebujeme streamovat hudbu ani domácí cloud.

Děkujeme předem za tipy :-)

V panelaku mas uz zarusene cele pasmo od susedov nie? Pust si program inssider na tych roznych miestach.

Ap a router potrebuju nejaky LAN drat k nim doviest, to si rovno mozes dat ten terajsi router na lepsie miesto, to mas potom skoro stejne a zadarmo.
Repeater je to co chces a kludne sa to moze dat do zasuvky, preco by to nebolo dobre miesto? Ale ak mas zarusene pasmo tak bude aj repeater mozno onicom.
Normy podla toho jake chces pouzivat resp. jake ma tvoj terajsi router.

Ty uz sem casto nechodis, ze;o)?
Toto sa tu prebera kazdu chvilu.
Na jeden byt staci jeden vysielac...ale vhodne umiestneny, cize v strede.
Pripojenie v reziem repeaer je mozne, ale neodporucam.
Ciste AP uz ani nezozenies, vsetko su to routre defacto, kupit mozes hocico, aj tak ti to z casu na cas zamrzne, restartnes to a pojde sa dalej.
Prepojenie samozrejme kablom, ak uz naozaj nechces/nemozes vrtat siel by som radsej do power line riesenia, cize prepojenie cez zasuvky a pri zasuvke dalsi vysielac.
Keby ti to mam robit ja dam tam MT, alebo UBNT.
AC nie je nutnost, aj tak este pomerne dlho nebude AC ako standard na klientoch, v kazdom pripade dvojpasmovy router potesi, hlavne pre nb to bude lepsie ist cez 5GHz, telefony a tablety sa musia tak ci tak tlacit na 2.4.
Na antene nezalezi, ak das silnejsiu budes rusit viacej samu seba a navyse suseda a ten si kui silnejsiu a potom aj dalsi a v sumare vam nepojde casom net dobre ani jednemu.

Ty uz sem casto nechodis, ze;o)?

Přiznávám, že nie ... nestíhám :-[

dam tam MT, alebo UBNT

UBNT je Ubiquiti ?
MT je prosím co za zkratku?

do power line riesenia, cize prepojenie cez zasuvky a pri zasuvke dalsi vysielac.

S tím vůbec nemám zkušenosti :-/ K tomu by tedy šlo využít třeba TP-LINK TL-PA9020PKIT ?

Díky - i za vše další :-)

to už vypadá na komplikovanější tažení kabelu přes celý byt až ke vzdálenému ap.
jednodušší řešení může být s párem powerline adaptérů.

Jo, něco takového by se mi líbilo. Ale Jan Fiala v Tebou odkazovaném článku píše: "Šíření sítě přes elektrické rozvody. Podmínkou je, že elektrický rozvod musí být na stejné fázi (jinak je nutný zásah do elektrického rozvaděče). "

Já vůbec netuším, jak je to tady s elektřinou, hrabal se tady v tom kdekdo. Platí ještě to, co psal JF v tom článku? Nebo už jsou dnes přístroje tak chytré, že si s těmi fázemi poradí samy?
(Omlouvám se za blbej dotaz, fakt tomu nerozumím... :-[ ) Díky za trpělivost!

Ked su tie zasuvky na jednom istici, tak je to stejna faza. (//dodatok: samozrejme aj na roznych isticoch moze byt stejna faza, to sa ale da vidiet asi len v rozvadzaci. Ked su ale na 1 istici tak je to 1 faza nabeton)
Do baraku idu 3 fazy (3 oddelene draty) a rozdeluje sa to na rozne okruhy po byte. Nikdy sa nespajaju, to by bola riadna rana. Data cez elektriku mozes viest len po 1 faze.
Ja by som zas data cez elektriku asi radsej nechcel :) Dal by som si router inde a viedol normalne LAN kabel :)

(alebo vies co skus nejaky lacny wifi repeater do zastrcky a uvidis prinajhorsom ho darujes bezdomovcovi :)

přívod v baráku se rozděluje mezi jednotlivé nájemníky přes pojistkové skříně s elektroměry. ty mají měřit pouze činný výkon, tomu nejlépe vyhovovaly měřidla založená na indukčním principu, co dobře tlumí vf rušení.
(v poslední době jsou nahrazované digitálními elektroměry, princip funkce jsem nezjišťoval, ale doufal bych, že kvůli neovlivňování vf složkou tam mají nějakou filtraci)

druhá věc je, že samotné vedení nemá moc vhodné vf parametry a cizí signál/rušení tak se vzdáleností slábne.

a jedna technická: pokud výrobce u powerline uvádí nějaké přenosové rychlosti stovek megabitů za sekundu, je to klasická lež v it běžná, reálné rychlosti za ideálních podmínek je třeba podělit třemi.

všude se jde po ceně, tak asi stejně jako cokoliv jiného na síť - řeší to záruka nebo vyhazov.
jistě, moduluje to přímo síť, ochranný varistor bych jim přál, ale všechno je z číny.

přepětí na síti tě statisticky zajímá, když bydlíš v baráku na svahu nebo na vrcholu kopce.
pod kopcem to nemá cenu řešit, respektive nekupuješ totální noname.