Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem wifi a mensi penzion

zdravim, nahodne som sa dostal k jednej zakazke o ktorej nemam ani tusenie ako to spravit. situacia - penzion, stredne velky, tri poschodia. ako co najjednoduchsie nastavit internet a wifi? uz tam maju server z ktoreho ide asi miliarda kablov, cca 14 routerov na poschodiach, cca 10 wifi sieti a nejako im to stale nejde - teda wifi stale vypadava, slabe signaly, max funguje net na stolnom pc. pouzivaju ASI nieco ako webos mikrotik na spravu hlavneho routra o ktorom nemam ani sajnu. ako to vyriesit? vdaka za AKUKOLVEK radu.

Nejsem síťař, na to tu jsou daleko lepší, ale 14 routrů na 3 poschodí je myslím hodně a je tam velké rušení. Bylo by dobré nakreslit nějaký plánek té budovy.
Nepíšeš, jaké routery používají a v jakém režimu. Osobně bych z Mikrotiku natáhnul kabel do switche a odtud táhnul kabely do jednotlivých pater. Záleží, jak je dlouhá chodba, možná by stačil jen jeden AP na každé patro a ten bych umístil do středu ke stropu. hlavně pozor na vysílácí kanály, neměly by se navzájem rušit, potom je to nestabilní.

problem je, ze oni to tam uz maju poriesene cez externu sietarsku firmu co sa im o to stara. ale v poslednej dobe sa nepohodli, a riaditel je paranoidny, ze mu naschval vypinaju wifi atd....cize samozrejme, nejako to zjednodusit, problem je, ze nikto v celej budove nema tusenie ako to maju ponastavovane, nemaju ani ziadne hesla do administracie atd...bordel. a vies ako, idealne vyuzit uz to co tam maju aj ked netusim ako.

Před rokem jsem chodil u známeho po jednom penzionu, kde bylo na jednom patře 14 pokojů. S mobilem a zapnutým Wifianalyzerem jsem zjistil, že to má špatně rozmístěné a navíc se kanály překrývaly, proto padala wifina.
Stačilo prostřední router vyhodit, zbylé dva umístit 7 metrů z každé strany od konce chodby, nastavit každému režim AP a napevno jiný kanál. Funguje to dodnes.

To je skvělý způsob jak to totálně zabít. Tu síť tam dělal někdo, kdo absolutně nemá tušení, která bije.

1) Rozmístění AP je třeba malinko proměřit, aby se zbytečně nepřekrývaly. Na základě toho vymyslet optimální rozmístění a počet. Roli bude hrát materiál, ze kterého je stavba postavena a pochopitelně geometrie.
2) SSID se používají stejné v celé síti, nikoli per AP
3) Rozhodně bych doporučil použít například unifi-ap (nebo dražší, třeba cisco), v žádném případě ne krabičky za 400 (modemoroutrowifinevimcoještě)

vdaka. dalsi problem je, ze riaditel do toho zrejme planuje investovat konkretne 0 eur a predstavuje si to stylom - vsak mi to nejako nastav aby to fungovalo a nevypadavalo. cize tak. ale netusim co znamena konkretne "nejako to nastav" musim proste pouzit to co uz tam maju nakupene.

sepiš co to je za routery.

Obecně platí:

1. hlavní router, který řeší VLANy, DHCP, atd.
2. vše ostatní přepnout/přenastavit do role čistého AP
3. AP přenastavit na single SSID, stejné heslo
4. frekvence ponastavovat tak, že každé AP bude mít 20MHz pásmo (ne 40MHz) a budou se geometricky střídat na kanálech 1 - 6 - 11 (ty se totiž nepřekrývají)

Osobně bych majitele donutil, aby to nechal předělat aspoň na malé mikrotiky (RB941 za 500Kč) a nastavil bych CAPwap režim.

Odkaz riaditelovi, ze mu siet rad nastavim...pretoze sa tym uz roky zivim;o).
Ale takymto stylom to nepojde, pretoze:
- musis najprv preliezt celu siet, aby si si vedel zakreslit mapu infrastruktury pokial nebola spravena (ja ju pre zakaznikov robim vzdy prave pre taketo pripady)
- pobehat cely penzion s merakom a zistit, kde je aky signal
- prezriet si jednotlive ap, ake na kanale pouzivaju, ako je nastaveny roaming, modulacia ...tad
- potom mozes spravit nejake rozhodnutie, cize preladenie kanalov, zmena nastaveni v AP, premiestnenie AP, zredukovanie poctu a pod.

Ak sa bude riaditel pytat tak cele toto ho bude stat par stoviek eur minimalne, ale siet potom bude fungovat bez problemov. Navyse bude musiet platit za dialkovy dohlad lebo takato siet sama o sebe bez dozoru fungovat nebude.
P.S. Bol som pred par tyzdnami v Sturove, byvali sme v penzione, kde bolo adsl pripojenie a cele psochodie zabezpecovala jedna UBNT na chodbe...ta UBNT je super napriek tomu internet vypadaval viac ako je vhodne. AP nemohlo pokryt cely penzion a navyse bolo zapojeny za lacny dsl router, ktory robil DHCP a hoci som bol na AP pripojeny net nesiel...tipoval som kvoli naplnenej dhcp tabulke, ale ked som oskenoval siet nasiel som tam len 3 klientov, takze tym to nebolo a net nesiel. Vzhladom na to, ze ja aj na dovolenke musim mat pristup na net toto povazujem za velke minus a osobne uz do takeho penzionu nepojdem. Toto mozes tiez odkazat riaditelovi, aby si uvedomil, ze na takychto veciach by setrit nemal.