Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vista + xp + rozbity boot manazer

Instaloval som na nb s Vistami xp na tretiu particiu. Samozrejme po instalacii XP prestala ist Vista napriek tomu, ze som sa ju pokusil "ozivit" pridanim particie do boot.ini (multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Blba Vista" /noexecute=optin /fastdetect). Kedze nemam original instalacne dvd medium Visty, ale len asusacke recovery cd neviem ako obnovit Vistu do bootovatelneho stavu. Nejake napady ako fixnut bootloader pripadne bootrecord Visty?

Vista sa tak ozivit neda ptz nepouziva boot.ini, musi mat svoj debilny novy vistovsky bootblock na bootparticii.
Tusim sa uz prepisana vista xpckami uz riesila pred par mesiacmi, skus vyhladavanie, prip. google vista XP installation. Asi bude treba preniest bootsektor particie z nejakeho funkneho PC s vistou. Len pozor ak budes chciet prenasat aj MBR (podla mna MBR netreba) nech tam neprepises tabulku particii.

Visty používají Boot Configuration Database, která má proti ntldr/boot.ini "pár" výhod. Systému je díky odstínění jedno jestli máte MBR nebo EFI, dále odděluje platformě závislé a nezávislé nastavení, podporuje Unicode a pre-boot aplikace. Neviděl bych to jako krok vzad.

Ano je to asi kvoli EFI. Podla mna sa to ani neujme, ako kopa inych nezmyslov, uz to je definovane roky a zatial je viacmenej ticho nikto velky do toho moc nechce ist.

Vsetko ostatne co pises by sa dalo riesit sposobom kompatibilnym so "schemou" bootmanager v MBR a OS v bootsektore particie. Ale kedze MS tuto "schemu" uspesne ignoroval vo vsetkych verziach Win uz odkedy existuje, tak to je uplne jedno, aj tak je kazda verzia Win s nicim inym nekompatibilna.

P.S. a nehovor mi ze by sa podpora EFI nedala urobit spetne komaptibilne (ze ak by na PC nebol EFI "BIOS" tak aby to respektovalo aspon zakladne veci ktore boli urobene v minulosti).
Ano nie je to krok vzad, je to krok dopr* (do dalsej nekompatibility nicoho s nicim)

Ano je to asi kvoli EFI. Podla mna sa to ani neujme, ako kopa inych nezmyslov, uz to je definovane roky a zatial je viacmenej ticho nikto velky do toho moc nechce ist.

Microsoft si myslí něco jinýho. Možná ví víc než my (masové nasazení EFI v x86 systémech), možná počítá s rozmachem Apple strojů, kdo ví.

"MBR is generally used by x86 and x64 desktop systems, while EFI is used by Itanium-based systems (though desktop PCs are likely to ship with EFI support in the near future)." -- Mark Russinovich

Vsetko ostatne co pises by sa dalo riesit sposobom kompatibilnym so "schemou" bootmanager v MBR a OS v bootsektore particie. Ale kedze MS tuto "schemu" uspesne ignoroval vo vsetkych verziach Win uz odkedy existuje, tak to je uplne jedno, aj tak je kazda verzia Win s nicim inym nekompatibilna.

P.S. a nehovor mi ze by sa podpora EFI nedala urobit spetne komaptibilne (ze ak by na PC nebol EFI "BIOS" tak aby to respektovalo aspon zakladne veci ktore boli urobene v minulosti).
Ano nie je to krok vzad, je to krok dopr* (do dalsej nekompatibility nicoho s nicim)

Každá verze win loaderu je zpětně kompatibilní (jinak bych si nemohl nabootovat do XP:-)) a ti co používají *NIX systémy zase nepoužívají Windows (nebo je virtualizují) tak je jim to jedno. Neříkám že by to s tou "schemou" nebylo lepší, ale rozhodně bych nevolil tak ostrá slova.

Kdyby MS záměrně potlačoval kompatibilitu, vykašlal by se na Application Compatibility Toolkit, virtualizaci registrů a filesystému, Windows on Windows subsystému, POSIX susbsystému....

Tak ked ju nepotlacuju zamerne, tak ju potlacuju svojou blbostou :-) Ani jedno sa mi nepaci.

S EFI to nie je take ruzove ako to vyzera. Nieco bude (a uz aj je napr. od Inside) ale masovo to pravdepodobne zacne ako nejake bastel-mixy kvoli kompatibilite a potom v tom bude zas bordel ala "ani to, ani to". S EFI alebo bez, urcite sa to bootovanie visty dalo urobit rozumnejsie, napr. tak ze ked clovek spusti danu particiu z legacy bootmanagera (to co robil fleg s boot.ini) tak aby to tiez nabehlo. Tak by som to totiz ocakaval. Lenze Win vsetko co sa tyka bootovanie cpe len na aktivnu particiu, kde samozrejme bez opytania:!: prepise nieco ine...

Jo to přepisování je vlastnost kterou taky nemám rád, ale nevím s čím že je ta neřešitelná nekompatibilita? Viděl jsem návody na dualboot Vista & Linux tak usuzuju že tahle kombinace funguje. Kombinace Windows X & Windows Y taky funguje.. když má někdo nápad nainstalovat starší Win systém jako poslední tak se to dá taky spravit.

nekompatibilita je v tom ze si to robia ako chcu a nie tak ako to robia vsetci ostatni (napr. ze si zvolis ze lilo do MBR a nesahaj mi na particie), p.s. a je schopny spustit akykolvek OS ktory ma bootovaci kod na svojej particii (ano su aj tam s niektorymi vecami problemy ale princip je ze je to "kopatibilne" so vsetkym).
To ze sa multiboot s Win "da urobit" je len vysledok toho ze ostatni sa po tom ako si zanadavaju prisposobia tomu co robi MS a nieco sa nejakym sposobom odzube.