Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poraďte DOBRÝ motherboard...

Hlavně hardwaráře prosím o pomoc s výběrem...

Požadavky:
- FSB sběrnice 1333MHz (pro provoz Intel Core2 Duo E6850 3GHz 4MB 1333MHz 775pin)
- 2 PCI-E 16x, podpora nVidia SLI (...přinejhorším 1x, bez SLI)
- 2 normální PCI sloty (zvukovka, rezerva)
- RAM: chci osadit 2x2GB moduly, DDR2 800MHz
- gigabit LAN, Firewire, LPT, min. 3x SATA II... to je snad samozřejmost
- třešničky na dortu: nepřítomnost integrované grafiky a zvukovky (minimálně musí jít v BIOSu vypnout)

V chipsetech mám naprostý hokej :-/

Kolem patice CPU by mělo být dost místa pro instalaci nějakého lepšího chladiče CPU (ne vodník).

GPU: předběžně počítám s nVidia 8800 od ASUSu
OS: XP, Vista (obojí zatím 32-bit), popř. Linux

Díky za vaše tipy.
Spolehlivost a kvalita je důležitější než cena.

Vidím, že se chystáš poskládat něco jako mám já :-D:-D:-D.
Pak ti prostě doporučím to co si osobně myslím že je nejlepší.
Desky Asus....
Vyber si jednu z nich, nebudeš zklamán (pctunning).

Buďto přímo moji Asus P5K nebo ještě dražší (a ještě lepší) model Asus P5k Deluxe.

Obě desky toho umí dost, lze na nich i dobře taktovat a navíc podporují do budoucna RAM 1333 MHz či procesory čtyřjádrové.

Nějaké mouchy se přesto najdou, ale to jsou spíše drobnosti.

Bohužel, nic novějšího/jiného mi nevyhovuje (handmade účto, 15 roků funkční se mi zdá zdaleka nejproduktivnější - s ohledem na ergonomii a množství práce, kterou stihnu udělat). Zkoušel jsem toho dost (účetní sw); ale za stejný čas ve svém zaúčtuju minimálně 2x více položek (žádná myš, žádné rozklikávání seznamů...)

Jo přesně to je ona. S deskama Asus "Za zmínku stojí také použití pouze kvalitních kondenzátorů v hliníkových pouzdrech" si můžeš rovnou počítat lepší sestavu než za jakou platíš, protože jsou naprosto stabilní i po přetaktovaní. Se základním chladičem má CPU totiž bez zátěže pokojovou teplotu......

Obě desky jsou téměř totožné, protože používají úplně totožné chipsety.
P5K má pouze tyto vady oproti P5K deluxe:

(zhruba)
- Není úplně dořešené chlazení chipsetu (bez zátěže cca 55°C se zátěží asi 65°C)
- Nemá integrované Wi-Fi
- Má nevhodně umístěné IDE pro PATA disky (což se tě netýká pokud nějaký nepoužiješ)
- Má jednu PCI express sběrnici
- jen jedno externí SATA

...A přitom P5K deluxe stojí skoro dvojnásobně. Proto jsem toto oželel a myslím si, že dvojnásobná cena za tyto drobnosti je přehnaná i u Asusu. Ale jestli chceš zcela nekompromisní kvalitu a výkon tak ji ber.

Hlavne na intel CPU aj intel chipset.
A najdes si taku ktora podporuje ten tvoj CPU a prislusnu FSB (zrejme to co chces pojde s i965 alebo ani s 965kou nie ale az s vyssim (tusim u intelu je potom vyssi P35 ci jak je nazvany) chipsetom). Ak nechcdes integrovanu grafiku tak intel chipset s pismenom "P", nie "G". Takze vyslo nam ze P965, alebo novsi :-). Ja mam rad dosky od Gigabyte, pre ne si podporovane CPU a FSB najdes na www.gigabyte.com.tw, pozeras si samzrejme len tie dosky ktore ma tvoj oblubeny predajca, prip. si vyber inu znacku ktoru mas rad ty :-)
That's all.

P.S. k tomu

- RAM: chci osadit 2x2GB moduly, DDR2 800MHz

dufam ze ti je jasne ze u WinXP 32bit budes vidiet max. nejake 3 a nieco malo GB, a ze jedna uloha aj tak moze pouzit max 2GB naraz. Lepsie potom asi je 64bit OS, tam by to malo byt OK, ale zas musis mat 64bit ovladace na vsetok HW...

No určitě čipset P35 pokud teda rozchodíš ten LPT /neuvědomuju si justli ho moje starší deska P5B s 965 měla/. Mám Asus P35 ale kdybych si mohl vybrat šel bych asi do o litr dražšího Gigabyte P35-DS4 ty chladiče se mi líbí. Pozor nejdražší gigabyte P35-DQ6 neumí ddr2.Pořádný chladič.

Vista Busines - jde legálně downgradovat na XP Prof.

Na to SLI se fakt vykašli ještě sem neviděl někoho normálního kdo by to měl /nepočítám jednou sem viděl dvě na dnešní dobu už starší 6600/

To že deska nemá integrovanou wifi je pro mě plus, ne každý to využije.

Dobrý den - zkusim se vtěssnat se svým dotazem do tohoto vlákna, snad neurazím :). Koupil jsem Athlona 64 X2 5000+ black edition, žel bohu (stejně by šla ven :) ) mám základní desku MSI K9N Neo nForce550 a ta jaksi pro taktování neni zrovna dobrá. Můžete mi poradit s výběrem nové desky, která by uměla měnit nejen fsb, ale i multiplikátor? (Win XP SP2, 2GB Ram A-Data 667 MHz, ATI 1950 Pro PCI-E). Moc děkuju za rady, snad se najde schopná deska do cca 2000 korun :).