Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sifrovani souboru

Na svych starych xp jsem mel jednu slozku s dokumenty zasifrovanou. Vse fungovalo bez problemu. Pak prisel cas formatovani, tak jsem vse zazalohoval. Bohuzel na novych windowsech se se soubory neda pracovat ani je desifrovat. :( Prosim pomoc, je to moc dulezite! :-?

To sifrovani na urovni souboroveho systemu neni spatne, je dostatecne silne. Problem je v tom, ze lidi nectou. Kdyz poprve zacnes sifrovani pouzivat, jsi upozornen na vyexportovani sifrovaciho klice. Kdyz si zakladas heslo k uctu, ji zadan o disketu na kterou si vyexportujes mimo jine i soukromy klic.

Bohuzel pocitac se bere porad jako vec, o ktere nemusis nic vedet :-(

Jakto, ze nejdou zalohovat? Staci, kdyby sis vyexportoval a v nove nainstalovanem systemu naimportoval soukromy klic.

Je to vlastne to same jako elektronicky podpis - kdyz vytvoris zadost o elektronicky podpis, tak ji nactes pouze na pocitaci a uzivateli, pod kterym sis zadost vygeneroval. Pokud jej vyexportujes, tak jej pak muzes prenest.
Kdyz si koupis elektronicky podpis, doneses si disketu. Tu si v pohode nahrajes. Ale kdybys preinstaloval a chtel to z te diskety znovu nahrat, mas smulu. Myslis, ze tohle lidi vi?

1) já se bavil o tom jak rozumně zazálohovat ta šifrovaná data. Jak se zálohuje klíč je mi jasný.

2) elektronický podpis se dá znovu obnovit tak že ten člověk co ho neměl vyexportovaný zade do banky, stává se to často.... Kdežto ztráta nebo nezazálohování toho šifrovacího certifikátu znamená ztrátu dat. Microsoftu bych vyčítal že to to upozornění tam nedal aspoň pětkrát a nedonutil každého si ten klíž zazálohovat.

Na to jak je to nebezpečné je to šifrování totiž trošku moc po ruce aby to zafajfklo i malé dítě....a navíc si toho např. rodič ani všimnout nemusí.

1) Pokud zalohujes sifrovana data mimo sifrovany disk (treba na FlashDisk), zalohuji se ti nesifrovane, stejne jako bys je zkopiroval. Pokud je zazalohujes (kopirujes) na dalsi oddil na disku s NTFS, zustanou sifrovana, atributy se kopiruji.

2) Myslel jsem kvalifikovany certifikat, ne ty pochybne klice z banky (soubory), ktere ma kazdy ulozene na disku vedle textoveho souboru s heslem :-)
Kvalifikovany certifikat si bez problemu obnovis taky, jen jej musis zaplatit znovu...

Ale urcite mas pravdu, to upozorneni by melo byt zretelnejsi.

v podnikové síti u velkozákazníků se to nestává, takže m$ je jeho nevýrazné varování před prakticky neodvratnou ztrátou dat u homeusers ukradené.

s tím šiftrováním dat tu kdysi přišel počítač pro každého či podobný plátek a mezi jeho čtenáři se to šíří jak mor. uživatelé - sledovači superakčních filmů pro 15leté - od té doby nejdřív šifrují jak šílení, a posléze plní fóra všech poraden, že po přeinstalaci/zformátování win přišli o "zálohovaná" data.
přitom pokud si sami admošují pc, bohatě by jim stačila přístupová práva ntfs - jen pro vybrané uživatele.
nicméně komu léta není pomoci, tomu není rady.