Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záloha dvou systémových partitions

Situace:
HDD, rozdělený na 3 log. disky.
1. oddíl - XP
2. oddíl - (společná) data
3. oddíl - Vista, instalována jako druhý OS, jako dualboot k XP

Existují zálohy (Acronis True Image):
a) - disk s XP, kompletní instalace, bez dualbootu, před instalací Visty
b) - disk s XP, po instalaci Vista, která si zde "vytvořila" boot manager
c) - disk s Windows Vista, kompletní instalace

Doposud jsem nikdy nezálohoval dva (paralelně) funkční OS v jednom PC, proto jsem raději paranoidně opatrný a ptám se...

Mohou nastat dva případy, kdy bude nutno obnovit zálohu:

1. havárie XP
- použiju zálohu b). Bude funkční Vista?

2. havárie Vista
- použiju zálohu c). Bude fungovat dualboot XP/Vista?

Moje (tak trochu) obava pramení z toho, že netuším :-[, zda Vista "zapíše" informaci o dualbootu (a tedy bootmanažer) na disk s XP jen jednou, při vlastní instalaci (a pak už na to "nešahá") - nebo zda se to při provozu WV pořád nějak mění.

Díky za odpovědi na varianty (tedy havárie) č. 1 a 2, nerad bych případně šlápl vedle. Nobody's perfect... :-x

sorry, otázka která přesahuje 2 řádky, hrozí že bude mnou nepochopena, tak jen obecně:

1. uvědom si ze které partition vlastně bootuješ (je active), který boot manager se dostává k lizu.
1a. už začíná být jasné, který oddíl nutno zálohovat pro korektní boot.
2. mé doměnky o rozdílech zálohování systému / sprostých dat - jsem fouknul sem
2a. (možná 1a) vista má nový boot manager, pokud o její os stojím, určitě bych zálohoval oddíl s bootujícím vista-managerem.

na obavy dlabej, každý nový os přepíše/poničí zápis v mbr. acronis true image minimálně od verze 9 dokáže ukládat a snad i obnovit mbr i když zálohuješ jen jeden oddíl, a ne celý disk.

Předpokládám, že bootmanažer je u disku s XP, což je zazálohované viz bod b) - jedná se o primární a aktivní partition.

Mi šlo o to, abych dalšíma zálohama XP nebo Vista a jejich obnovou jedné partition v případě problému nějak nedodr*al (kvůli bootmanažeru) ten druhý (právě neobnovovaný) OS. Ale asi mám strach zbytečně...

Pro získání relevantních informací udělej následující opatření. Použij Acronos Disk Director Suite a pomocí f-ce Edit se podívej na MBR a nejbližší okolí. Hned budeš naprosto přesně vědět, co se stane po návratech tvých OS.

Potvrzuju, funguje to. Zálohy b) i c) (po instalaci Vist) je možno obnovovat podle potřeby.

Mám jeden doplňující dotaz: Byl-li bych nucen kompletně přeinstalovat XP (na céčku) - např. z důvodu čerstvé instalace s integrovaným SP3, až bude - dostanu se bez nové instalace Vist i k WV? Reinstalací XP totiž z XPčkové partition zmizí visťácký bootmanažer.

Předpokládám, že budu nucen bootovat z DVD Vista - ale co pak? Najde tu starou instalaci (na jiném oddílu) a dohraje nějak ten bootmanažer na disk s XP?

Omlouvám se za (pro někoho možná) stupidní dotazy :-[

Nabootuješ z instalačního DVD Visty, zvolíš System Recovery, otevřeš příkazový řádek a zadáš bootsect.exe /nt60 C:. To by mělo zabrat. Kdyby ne, mrkni sem:
http://www.neowin.net/forum/index.php?s=d604a00ba63 e3c546da5fca9a946f882&showtopic=540889&pid=5883629 6 8&st=0&#entry588362968
Každopádně odpovědí na dotaz je, že to lze napravit, netřeba se bát. Nezapomínej, že strejda Google zná odpověď na všechno. ;-)

Opatrnosti není nikdy dost;-)

Hraju si (po chvilkách, říjen je bohužel kritický měsíc) s tím dualbootem, zkouším Visty - ale potřebuju přitom trvale plně funkční XP na práci. Mám sice vedle na stole minulý PC, který může v případě poruchy okamžitě zaskočit jako náhradník, ale postupuju přesto raději s rozvahou - abych si něco zbytečně nedodr*al a nemusel začínat znova. Proto poctivě Acronisem zálohuju jednotlivé fáze instalace či update - už několikrát se mi to vyplatilo.

Např. nechal jsem (ve WV Ultimate 64-bit) creativácký soft ke zvukovce, aby provedl autoupdate driveru z internetu, po restartu se z výstupu ozývá pouze trvalé škvrčení a nezmění se to ani po spuštění jakéhokoliv zvuku. Ve Správci hw je vše OK, eventlog také nic nezaznamenal. Příčina (IMHO): prasácké ovladače. Obnova partition (těsně před creativeupdate) ze zálohy, vše OK.

Nebo (zatím nejsem rozhodnut, zda se "vrátit" o jednu zálohu zpět): prohnal jsem Vistu serverem windowsupdate a nainstaloval kritické i doporučené opravy, vč. certifikovaných novějších ovladačů grafiky. Vše dle logu proběhlo úspěšně, po restartu taky vše běží jak má - ale v eventlogu se objevilo asi 700 záznamů "chyba" ( během několika vteřin updatování). Momentálně jsem v XPéčkách a pracuju, takže konkrétněji si to nepamatuju (mohu doplnit později...)

Vista boot manager nie je nutny
NT loader (ntldr) z Win XP dokaze nabootovat system aj pomocou bootsektora particie, z ktorej prislusny system bootuje t.j. staci ulozit boot sektor Visty do suboru na particiu kde je ntldr, napr. pod nazvom vista.
do boot.ini treba pridat polozku napr: c:\vista="Windows Vista"