Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dualboot trocha inak

Zdravím všetkých,

mám na svojom PC dualboot 2x Win XP. Disk je rozdelený na primárnu (C), rozšírenú a jednu logickú partíciu (D). Jeden Win je nainštalovaný v primárnej oblasti (C). Druhý Win je nainštalovaný do logickej jednotky (D). Prvý OS sa spúšťa klasickým spôsobom a na spúšťanie druhého používam USB Flash disk, z ktorého bootujem a mám na ňom i upravený boot.ini

Potrebujem docieliť, aby druhý win v (logickej oblasti) bol úplne nezávislý od existencie primárnej oblasti. To znamená, že potrebujem nejako dostať všetko čo môj druhý OS potrebuje na jeho partíciu a aby mu primárny disk C vôbec nechýbal ani z neho nič nepotreboval. (Napr. pagefile.sys a .... neviem čo ešte...)

Našiel som k tomu aj príspevky, avšak ja riešim niečo iné:
http://pc.poradna.net/question/view/125751-dva-oper acne-systemy-winxp-na-jednom-disku

Ďakujem všetkým za rady.

Prvý Windows bootuje z Disku normálne. Ak chcem spustiť Druhý Win, bootujem z USB.

Chcem dosiahnuť úplnú nezávislosť oboch systémov. Teda, že jeden má svoj bootsector na disku, a druhý na USB je už čiastočný úspech. Ale chcem aby v podstate Druhý Win nepotreboval nič z disku C.

Hm, ja len nechápem, prečo mi treba nejaký tretí bootloader, keď bootovanie mám vyriešené.
Ja potrebujem vyriešiť, čo so súbormi, ktoré má XP z D na C.
Teda myslím, že tam asi nejaké má čo potrebuje.... či?

BTW: Dá sa ten XOSL používať aj z toho USB Flash Disku?

Ak si Win instaloval na D: tak na C: nemaju okrem bootsuborov (ktore obchadzas USB stickom) nic viac. Maximalne si viem predstavit ze maju snahu na C: vytvarat svoj kos ak v druhem Win zmazes nieco z disku C:, a este subory bodov obnovenia systemu (ak si to nezakazal), inac nic. Staci ti aj odobrat pismeno disku C: v sprave diskov v druhych Win, a nebude s tym diskom druhy Win robit vobec nic.

Problem so zavislym bootovanim (ktory teraz riesis USB stickom) plus to skryvanie diskov ti vyriesi aj externy bootmanager, napr. ten xosl. Nova instalacia myslim nebude nutna (win nemaju v MBR nic zvlastne) ale nie som si isty ze kam ten XOSL nacpes, ci sa da dat len do MBR alebo ci potrebuje extra malu particiu.

P.S. na XOSL si mal mysliet pred instalaciou Win. Ak by si nainstaloval druhe Win so skrytym prvym oddielom tak by tie druhe Win priradili svojej particii tiez pismeno C:, co je lepsie ak povodne C: chces skryt.

Ďakujem za odpoveď. Presne to som potreboval vedieť. Chystám sa ten druhý OS preinštalovať a tak riešim, že či mi to postačí tak ako to mám, alebo bude lepšie to čo píšeš na záver - skryť najskôr tú prvú partíciu.

XOSL by bolo pre mňa riešenie len, keby som ho vedel komplet používať externe. Z toho spomínaného USB Flash disku.

Ešte raz vďaka.

Jak externe? Na co ti je USB stick? Sak ti vybehne menu a vyberes si ze chces bootovat A alebo B.
XOSL by sa malo dat predpokladam nainstalit aj na ten USB stick, a napr. bez USB sticku si poskryvas particie tak aby stali nabiehali jedne Win, s USB stickom ti nabehne potom XOSL menu.
Alebo ak ti ide o oddelene Win pre deti tak tusim ze v XOSL sa da zadefinovat aj heslo (nie som si isty), ale vseobecne bootloadery heslo zvyknu umoznovat.

P.S. ... ak ti ide o ochranu pred nejakou SW kontrolou tak predpokladam ze v pripade problemu nie su tak blbi aby si ten chybajuci pol disku nevsimli a neodkryli :)

Skúste sa vžiť do situácie, že jednoducho s primárnou oblasťou tak ako aj s MBR nemôžete nič urobiť. Jednoducho tie MUSIA ostať nedotknuté tak ako sú. Preto používam na bootovanie ten USB stick. Teda akékoľvek debaty o nahrádzaní MBR inými externými bootloadermi mi nepomôžu, pokiaľ tieto nebudem vedieť spúšťať z toho USB sticku.

Ide mi už len o jediné a teda, že Win na druhej partícii ani nenapadne niečo potrebovať pri spúšťaní z primárnej partície C.

Pre zjednodušenie ma napadá príklad, aj keď si ním nie som celkom istý (O linuxe veľa neviem):

Disk: primárna oblasť, rozšírená oblasť a v nej logická. V primárnej by mohol byť linux. V logickej Windows.
V MBR je Grub. (Abstrahujme od toho, že GRUB vie spustiť WIN) Teda Win by som mohol spúšťať pomocou toho USB Sticku, čo už mám a keďže Linux je dajme tomu na EXT3, čo Win nevie čítať, malo by byť isté, že z primárnej nič potrebovať nebude.

Fungovalo by to tak? Alebo by musela byť aj druhá partícia nie rozšírená a v nej logická, ale primárna? Či dokonca by musela byť aktívna!!?

Hm, to s tými aktívnymi oblasťami treba vyskúšať, lebo pokiaľ viem, ak vytvoríš na disku dve primárne oblasti a jedna z nich je aktívna, potom prvá aktívna je C a druhá je D. Ak by som pri inštalácii druhého WIN zmenil druhú partíciu na aktívnu, bola by tá C (pre druhý Win C) a nie D ako teraz. Potom by bola zasa prvá D a nijako by podľa mňa nešlo spustiť Win z prvej, ak by bola stále aktívna druhá. A opačne.

naco ti je Flash disk? ntldr moze predsa nabootovat obidva systemy, v tomto pripade sa mi zda aj XOSL zbytocny

okrem toho ak chces aby bol ten druhy OS uplne nezavisly, musis skonvertovat particiu na primarnu aby si mohol z nej priamo bootovat, cim zabezpecis funkcnost bez ohladu na to ci bude prva particia existovat alebo nie, s tym Flash diskom je to predsa uplne zvrateny postup, to si uz mohol pouzit rovno disketu

samozrejme, ze takto to nepojde, Windows nedovoli odobrat ani boot volume ani system volume
najprv urob druhu particiu primarnu aktivnu, nakopiruj na nu ntldr, ntdetect.com a boot.ini a uprav boot.ini ako potrebujes

pre objasnenie:

Boot Volume (zavádzací zväzok)
Je to zväzok, ktorý obsahuje systém Windows a jeho podporné súbory. Zavádzací a systémový zväzok môžu byť rovnaké zväzky.

System Volume (systémový zväzok)
Zväzok, ktorý obsahuje súbory(ntldr,ntdetect,boot.ini) špecificky hardvérové, ktoré sú potrebné na zavedenie systému Windows na počítačoch x86 so základným vstupno/výstupným systémom (BIOS). Systémový a zavádzací zväzok môžu byť rovnaké zväzky.

Ani pak to nikdy nebude úplně nezávislé, protože i další primary oblast je řetězena z partition table, která, jak známo, je na HDD pouze jednou stejně tak, jako je tam pouze jednou MBR (C=0, H=0, S=1). "Absolutní" nezávislost dvou OS získáš pouze tak, že každý z nich naistaluješ na vlastní FYZICKÝ HDD.

I to je samozřejmě pravda. Ale je také pravda na tu "neprvní" se dostaneš pouze prostřednictvím odkazu z té "první". Nechci to dále rozšiřovat, víme oba o co jde, a akademická debata nemá smysl. Ahoj

Vyriešené nasledovným spôsobom:

Jeden HDD rozdelený na dve primárne partície C a C (Každá partícia je vo svojom Windowse C).

1. Nainštalovaný Windows XP do prvej partície.
2. Prvá particia skryta pred začatim inštalacie Windows XP do druhej primárnej partície
3. Nainštalovaný Windowx XP do druhej partície.

Prvá primárna partícia bola kompletne zakryptovaná a MBR bol nahradený. Preto bola požiadavka spúšťať Druhý WinXP cez USB Flash disk a požiadavka bola aj, aby bola inštalácia na druhej partícii úplne nezávislá od prvej.

Zhrniem: prvá partícia zakryptovaná, neexistuje MBR použiteľný pre druhý WinXP na nezakryptovanej partícii. Na bootovanie do druhého WinXP sa používa USB Flash disk.

jsem líný to celé číst
bootmanager 3. strany by ti něco takového dovolil automaticky: skrývání oddílů, každý os má svůj vlastní=bootovací oddíl nezávislý na ostatních.

tvé zdůvodnění že mbr byl nahrazen nechápu - to bylo úmyslně? omylem? je to vydáváno za zabezpečení? nejspíš stačí nabootovat z instalačního cd windows xp a spustit fixmbr.
pokud jde o to dostat se k "nepřístupným" instalacím, možností je více, i když nevidím smysl kryptování (aby se oddíl tvářil neviditelný)?
ale to jsou jen řečnické otázky, pokud nutně potřebuješ k bootování windows flashku, doporučil bych to raději toto:

včera vyšlo v novinách dvd jára cimrman ležící, spící. (mistr byl také průkopníkem slepých uliček)

Ak prepíšem MBR prvej partície, môžem zabudnúť na jej obsah - ako som napísal, celá je zakryptovaná. V tom MBR je nejaký program alebo niečo - čo to sa ma nepýtajte - čo umožnuje prístup do tejto partície.
Aký boot manager 3 strany? Kde by som ho ako mal nainštalovať? On by mi pri inštalácii poškodil ten "špeciálny" MBR, a data prvej partície by som už nikdy nevidel.
(Nikdy nevidel je myslené samozrejme nie doslovne, ale dalo by to poriadnu námahu sa k nim dostať.)