Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nový pc - zdroj

Dobrý den rád bych synovi dokoupil k Vánocům do počítače nový procesor (AMD Athlon 64 X2 5000+ EE), novou zákl. desku (MicroStar K9AGM3-FIH - AMD 690G) a paměti (Geil DIMM 2048MB DDR II 800MHz Kit). V PC již je graf. karta Radeon X700, HDD 7200rpm., přídavný větrák na boku PC, mechanika DVD-RW/DVD+RW, 5 USB portů.

Problém je v tom, že se naprosto vůbec nevyznám ve zdrojích, na tom našem je napsáno tohle:
220-240V, 4A, 50Hz, 350W
+3,3V 22.0A(ORG),+5V 21.0A(RED),+12V1 18.0A(YEL)
+12V2 16.0A(YEL/BLACK),+5Vsb 2.0A(PURP),-12V 0.3A(BLUE)
P.G SIGNAL (GRAY), GROUND (BLACK)
(+3.3V &+5V=130W Max) (+12V1 & +12V2=300W Max)

Doufám že se v tom Vy vyznáte, poradili by jste mi, prosím, jestli to ten zdroj utahne, případně jaký bych měl koupit?
Mockrát děkuji

Trošku odbočím... předpokládám, že to synovi kupujete, aby si mohl zahrát nějakou tu hru. Podle toho, jak silné železo jste vybral, soudím, že by na tom měly šlapat i nejnovější hry. To vás ale s grafickou kartou X700 čeká nepěkné zklamání (a není náhodou ještě AGP???) a rozhodně zvažte, jestli nekoupit i grafickou kartu (např. Radeon 2600XT), i třeba za cenu snížení kapacity RAM na polovic a o něco slabšího CPU.
Základní deska co jste vybral má sice integrovanou grafiku, ale ta je ještě horší než X700 (v podstatě je to taková docela osekaná X700).

No, momentálně je v tom počítači procesor Intel Celeron D 2,66GHz, 1GB RAM DDR1, a nevím jaká základní deska :) Myslíte že by v počítačových hrách byl vyšší výkon kdyby jsme koupili graf. kartu? (Předpokládám že i k ní by byl potřeba lepší zdroj)

Samozrejme ze zobrazovane efekty a vykon (pocet zobrazenych snimkov za sekundu) v hrach zavisi hlavne od vykonu grafickej karty. A urcitu hranicu (pri vypocitavani sceny) vytvara aj vykon CPU. Takze dobre by bolo lepsi CPU kedze celeron co tam mas nie je uz nic moc (k tomu asi aj dosku ale netreba ti dosku s integrovanou grafikou) a hlavne lepsiu grafiku do PCIexpress zbernice.
Ten zdroj co mas je sice slusny (ma dve vykonne 12V vetvy) ale ak budes mat velmi vykonny CPU a grafiku radsej by som tam dal nejaky slusny 450W aby neboli problemy pri hrani narocnych hier (ked je najvacsia spotreba komponentov), nejaky napr. fortron alebo enermax apod s jednym 12cm vetrakom.

Nejake porovnanie grafik mas tu graphics_2007.html
vsimnat si presne oznacenia kariet (ako vidno z tych tabuliek dost zavisi aj na tych pismenach za ciselnym oznacenim). X700 tam ani nie je, predpokladam ze keby tam bola tak by bola uplne naspodku.

no, nyní bych koupil tu desku, procesor a paměti (poddotaz: stačila by tahle deska? product.jsp ) na Vánoce, a na narozeniny (za půl roku) nějakou dobrou grafiku. Peníze si netisknu a kdybych kupoval jak to co chci koupit, tak grafiku, tak by to byl myslím celkem nedobrý kompromis. Zdroj bych bral asi tenhle: product.jsp

Tak ale moment, v prvom rade si treba ujasnit ci ta grafika ktoru mas je do AGP alebo PCIe zbernice. Kedze to mas v starej doske tak tipujem AGP a to do novej dosky nestrcis. Aku mas teraz zakl.dosku?
Takze skor by som volil ten kompromis - upgrade CPU, dosky aj grafiky (+RAM), ono to bude na hry podla mna lepsie aj ked to nebude tak vykonne ako najdrahsie typy. U najdrahsich typov totiz narast vykonu nikdy nezodpoveda narastu ceny (narast ceny je vysoky a narast vykonu nie je nic moc), neoplati sa kupovat najvykonnejsie veci (tie su predrazene).

P.S. ked nebudes kupovat najvykonnejsie komponenty tak by to mohol este ako-tak utiahnut aj ten tvoj terajsi zdroj. Skus aj napisat kolko do toho chces dat (doska, CPU, grafika, 2G RAM, prip. zdroj) a nieco sa mozme pokusit skombinovat.
Dosky od gigabyte su ok (ja osobne uprednostnujem dosky aj grafiky od nich), akurat ten nVidia chipset neviem ci je najlepsia volba, ale fungovat by to malo bez problemov.

Zdroj má podle popisku co uvádíte dvě větve 12voltů a patří tedy k těm novějším. Myslím že výměna zdroje není nutná /pokud je v pořádku a v dobré kondici spolehlivě sestavu utáhne/.

Výměna zdroje by byla vhodná při dokoupení více harddisků nebo high-end grafické karty.

Ve vaší sestavě je slabý cpu (protože jde o celeron- plné pentium by možná doteď stačilo)a grafická karta. Pravděpodobně je v provedení AGP čili nepůjde strčit do nové základní desky. Doporučuji koupit co nejlepší aspoň 8600GS lépe GT. Ve hrách rozhoduje grafika a je skoro úplně jedno jestli koupíte procesor amd 4200+ nebo 5000+ - hry na slabé grafice pojednou mizerně. Raději "slabší" cpu než slabší grafiku.

syn říká že jediný problém který v jeho hrách má jsou efekty a stíny, že velké množství a detailnost objektů tolik problematická není. Co se převážně stará o věci jako stíny, světla, efekty a podobně? Grafická karta?

Ano grafická karta. Kdyby to syn mohl porovnat s něčím novějším poznal by rozdíl. X700 jsem měl v době uvedení t.j. asi před 3mi roky a GF 6600 tehdy byla výkonnější a lepší volba.

Dám tedy na Vaše rady :) Jakou grafiku by jste mi doporučili? Moc se v nich nevyznám a už vůbec ne ve výrobcích celých karet (aneb najde se radeon x1950 512 MB o tisíc dražší než ten samý čip od jiného výrobce celé karty (i na stené frekvenci)). Jen že mi naprosto vůbec nezáleži na DirectX 9/10. Kdybych měl tu kartu vybírat sám tak bych na 100% koupil špatně protože u graf. karet se moc neorientuji v cena/výkon. Zdroj stejně koupím, pro jistotu, a do budoucna.

Já bych doporučil, jak už ostatně zde zaznělo:

- "snížit" výkon CPU (podle mě je dneska nejvhodnější CPU AMD BE-2350 - výkon o pár procent dolů, ale jen 45W ztrátového tepla - tichý PC)
- zákl. deska je naprosto OK, rozhodně nedoporučuju cokoliv od nVidie, kvůli spolehlivosti a nekvalitním driverům, i přesto, že nevyužiješ integrovanou grafiku
- POKUD zvolíš VGA X1950, je nutnost alespoň 400W ZNAČKOVÉHO zdroje (tj. např. Fortron, Chieftec)
- další alternativa je X2600Pro DDR3 OC, která má dnes už prakticky srovnatelný výkon s X1950, navíc nižší spotřebu, je tišší a má podporu pro HD video.

BTW, pokud to postavíš takto, zbyde ti prakticky celé staré PC (vyjma kejsu, HDD, atp.), které se dá po dokoupení disku a kejsu buď použít jako druhý PC v domácnosti na inet apod., případně prodat (buď jako základ PC nebo kompletní PC)

S těmi 400W jako nutností nesouhlasím. Důležité je že to má dimenzované dvě 12V větve čili to není starší zdroj kde se se zatížením 12V větve nepočítalo. X1950 je bývalý highend ale maximálně celý počítač sežere na 250W.

Ono ty požadované výkony se podle mě schválně přehánějí aby užiovatele měnili starší zdroje které nevyhovují novým požadavkům. Protože málo lidí ví něco o verzích ATX ale každý umí přečíst kolik má wattů. 6 roků starý 350W zdroj s jednou 12V o max. výkonu 16-18A /typický údaj pro takové staré zdroje/ to samozřejmě neutáhne respektive ne s rezervou.

http://www.zive.cz/Titulni-strana/Stava-pro-vase-po citace-dvanact-zdroju-v-testu/Jak-vykonny-zdroj-pot rebujete/sc-21-sr-1-a-137010-ch-55332/default.aspx

Chtěl bych Vám všem mockrát poděkovat za Váš čas a rady.
Zdroj koupím lepší (minimálně do budoucna, pravděpodobně product.jsp ). Jinak zatím koupím jen tu grafiku x1950 od Saphiru a Později (narozeniny syna) nějaké slušné paměti, cpu a desku.
Ještě jednou díky že jste mi takhle pomohli