Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC sa nevypina

Dobry den,
mam problem s PC. Mam WinXP SP2 + zaplaty, vcera formatovany. Avsak mi nejde klasickym sposobom vypnut (teda Start > Turn Off Computer > Turn off). Takisto ani prikazom shutdown. Ked sa ho pokusim vypnut, zacne sa vypinat, nabehne modre pozadie s napisom: "Windows is shuting down", daco cukne v bedni (zda sa mi, ze je to akoby sa vypol HDD) a uz sa nic nestane, tato obrazovka zostane vysiet a PC sa nevypne.

poprezeral som tu na poradni rady, teda co som uz skusil:
1. vypnut z command line-u prikazom shutdown (+ parametre)
2. vypnut automaticke hladanie okolitych pc a tlaciarni (v Control Panel > Folder options)
3. v Safe mode - ide vypnut normalne.
4. v msconfig som vypol vsetky nepotrebne polozky zo Startup-u
5. takisto som prebehol PC so Spybot + Ad-aware SE personal

moja zostava:
CPU: Intel Core 2 Duo e4400 2.0GHz, 2MB cache
MB: ASRock 4Core1333 HullHD (+ onboard GK Ati Radeon X1250 512MB shared)
RAM: Apacer 2x1GB 800MHz Golden Kit dualchannel
zdroj: Fortron 400W Blue Storm II

dakujem za tipy. :-)

1. spravne ovladace k doske/chipsetu a vsetkemu ostatnemu HW su nainstalene?
2. V BIOSe load defaults urobene?
3. Nie je novsi BIOS na tu dosku? (to ale asi nebude tvoj problem, neverim ze by vyrobca distribuoval verziu BIOSu ktora by robila problem s vypnutim)
4. skus len tak preistotu zakazat sietovu kartu (v spravcovi zariadeni alebo v ovl.panely - siete)

Zkoušeli jste se někdo podívat z té druhé stránky??? na 70% může být šptná deska, pokud se to nevyřeší naformátováním a opětovným instalováním systému. Máš pravdu HDD se vypne (tuknutí v bedně, ale pc...větráčky pořád jedou na plný výkon.Pokud se nepletu tak potom ti zbývá možnost vypnout PC na zdroji. Jak se ti spustí PC potom?Hned jak zapneš zdroj, nebo až po zmačknutí Power?

no dufam, ze to nebude vadnou doskou.

naformatoval som hdd, pri kazdom instale ovladacov som skusil vypnut PC, vsetko islo super, uz som mal nainstalovane vsetky ovladace, avsak po aktualizacii jedneho SW sa mi uz PC znova odmietal vypnut.

spravil som novy format, znova ten isty postup, avsak uz pri instalovani ovladacov MB sa mi PC znova odmietol vypnut. vzdy sa vypne HDD a vetraky bezia naplno dalej. potom mi nezostava ine, ako ho restartnut gombikom, alebo takisto vypnut podrzanim gombika na vypnutie. po opatovnom zapnuty sa normalne zapne a bezi OK az do dalsieho vypnutia...

este dovolte malu uvahu:

skusal som hibernate a ten funguje. ulozia sa nastavenia na HDD a PC sa vypne. nevysle OS ten isty signal pre MB, ze sa ma vypnut (po ulozeni nastaveni) ako pri obycajnom vypnuti? chili ze s MB je vsetko v poriadku a zlyhava to niekde v OS?

je to len laicka uvaha, tak ma pripadne vyvedte z omylu.

uz som zufaly, ale tusim spejem k vysledku:

zasiel som do biosu, vypol som vsetko, co sa dalo, USB support, PCI, Lan, audio, proste co sa dalo, ale problem zostal.

skusil som nabootovat do Ubuntu 7.04, podarilo sa, avsak ani z neho neviem PC vypnut. sprava sa uplne rovnako, az na to, ze ked ma Ubuntu vyzve, aby som vybral CD a stlacil Enter, zostane to visiet na tejto obrazovke. s vypnutym hdd a zapnutymi vetracikmi.

je z toho mozne odvodit, ze je vadna doska (ci zdroj?)? mam to ist reklamovat? a ktory komponent?

HURA. problem som vyriesil. cela finta spocivala v nastaveni BIOS-u.

v BIOS-e v Advance polozke som prestavil nastavenie Resotre on AC/Power Loss z nespravnej Power ON na spravnu Power off a uz sa PC vypina v poriadku.

dakujem kazdemu za snahu a pomoc. pekny vecer

je tu ista sanca, ze som nastavil aj nieco ine v tom BIOS-e. a ci suvisi, ci nie, odkedy som to nastavil, PC sa normalne vypina. tak neviem, ci to mam dalej riesit.

ale pozriem na moju MB novy BIOS. aj ked som este neupgradoval BIOS a nerad by som poslal do haja novy MB.

Neflashoval tam uz niekto (nespravny) BIOS?

MB je cisto novy, teda nie.

tak skus tu polozku nastavit nazad ci budes mat zas problem.

prestavil som spat a skutocne, PC sa vypina aj tak. takze to nie je tym nastavenim :.( ale snad to bude fungovat a prestavil som aj daco ine, co to ovplyvnilo. co som prestavil a pamatam si to, tak to boli Ramky, defaultne boli DDRII 533 a prestavil som na DRRII 800. ale to zrejme nebude ono...

k teplotam...CPU 39-40°C, MB 35°C. temer vzdy rovnako. tesne po zapnuti a aj po hodine hrania...

bohuzial, iny zdroj nemam moznost vyskusat. ak mi to bude fungovat spolahlivo tyzden, tak aj tak to mam reklamovat? alebo ako mam postupovat dalej?

dakujem za radu. :-)

edit: verzia BIOS-u je 1.30. na strankach vyrobcu je uz len o jednu verziu vyssia, konkretne verzia 1.40, ktora vsak riesi pre mna nepodstatne veci okolo SATA:

Update SATA code and SATA-ROM for Pioneer blue-ray SATA ODD.

Ja som nemal na mysli teplotu CPU, ale teplotu vseobecne, teplotna roztaznost + studeny spoj (alebo blby kontakt) na doske = nefunguje ked je studeny alebo naopak.

BIOS mozes skusit novsi a uvidis, ak to nejde s BIOS defaultami tak je tam niekde HW problem. Skus to este vsetko porozoberat a zlozit (nechsa trochu precistia konektory). Skus preistotu aj test RAM pomocou goldmemory (www.goldmemory.cz)

Ked to pojde ok, tak nereklamuj, ked to bude blbnut tak by som isiel s tym nazad do obchodu. Inac ASrock su extremne lacne co cakas od toho.

s tym studenym, prehriatim spojom to moze byt.

dnes mi raz zas nesiel vypnut a odvtedy ano, tak neviem. asi to vezmem spat do obchodu, nech s tym daco spravia.

hm, ASRock, extremne lacne? tak aku MB by ste mi odporucil, ak pojde na reklamaciu? znacku aj typ do 3.000,- Skk na paticu LGA775 s min. 1xATA a integrovanou GK (napr. aj Ati Radeon Xpress 1250)?

Dakujem

pane boze, ziaden test nie je spolahlivy. Testy, a hlavne ked ich robia nejaki novinari, su totalne hovadiny.
Teraz uz nemozes robit nic, ak to das na reklamaciu a ak ti ju uznaju tak dostanes taky isty board.

Tazko povedat v com je tam problem, skus novy BIOS ak nepomoze tak to rozlozit(konektory povytahovat) a zlozit, skontrolovat ci nemas pod doskou dist.stlpiky na nespravnych miestach, ak nic nepomoze sa porozpravat s predajcom ze to nahodne nevypina, ze co on na to.

ak by som si predsa vedel vybavit iny board, po akej znacke MB sa mam obzriet? co som nasiel s rovnakou onboard VGA, to je Abit F-190HD. avsak problem je ten, ze lokalny predajca, kde to kupujem objednava z agem.sk a este od bgslevi.sk. takze by to mali byt MB z tychto obchodov. pokusal som sa dopatrat na nete nejakej spolahlivej znacky. nic konkretne som nenasiel. na ageme su same Asus a MSI, tak neviem. mohli by ste poradit?

Nekupuj onboard vga. Ak to chces pre intel cpu kup si nejaku gigabyte s intel chipsetom a strc tam hocaku pcie grafiku, hoc aj najlacnejsiu za 800kc.
Ak nechces hrat hry tak staci aj integrovana intel grafika.

P.S. mozes kludne aj asus alebo msi. Asrock je totalny lowend. Ale aj tak by mal normalne fungovat takze mozno bude stacit vymenit kus za kus. 3000Kc by som ale za asrock nedal ani keby som mal v sebe 20x:beer:

hry hrat nechcem. ale zapacil sa mi vykon tej X1250-ky. nepotrebujem ziadnu vykonnu (a drahu) VGA do PCIe slotu, preto kupujem MB s onboard VGA. cena za MB bez onboard VGA + lacna PCIe sa mi sotva vyrovna tej MB s onboard VGA.

povodne som chcel kupit Gigabyte. ako som pisal vyssie, nemam velmi na vyber. zrejme ste nepozreli do tych shopov. NEmaju tam ziaden Gigabyte :.(

Tak naco ti je vykon grafickej karty ked nechces hrat hry? To je akokeby si si kupil trabant-turbo namiesto obycajneho trabantu, a hovoril ze aj tak chces chodit peso :-)
Vseobecne ne-intel chipsety su problemove (nvidia aj ati). Na intel cpu by som kupoval vyhradne intel chipset. Ak nemaju gigabyte tak asus alebo msi.

A uz si skusal riesit tvoj problem s tou doskou co mas? Nahral si uz novy BIOS? Poodpajal a znovazapojil? Mas tam nejake dodatocne PCI karty (TV apod)? Ak ano povytahovat vsetko.
Pozakazovat vsetky sietovky a povytahovat z nich sietove kable, este ma napadlo - povytahovat vsetko z USB portov, stale je problem s vypinanim?

Nahral si uz novy BIOS?

BIOS nahram. je to mozne aj z Win-ov. tak sa nabootujem do Safe mode-u (tam by to mohlo byt bezpecne, nie?) a nahram novsi. uvidi sa.

Mas tam nejake dodatocne PCI karty (TV apod)?

ano, mam tam zapichnutu jednu (povestne skvelu :-D) ManLi TV kartu.

Ak ano povytahovat vsetko.

toto som planoval spravit, len sa mi medzicasom zdanlivo problem opravil. potom sa vsak znova objavil. je to dost nahodne. a teraz preto aj zlozite na testovanie, pretoze predtym sa mi nevypol z 5 pokusov ani raz, teraz sa mi za poslednych 10 vypnuti nevypol len 1.

edit: vecer necham par hodin memtest, pre istotu. ak sa problem objavi znovu, skusim vsetko odpojit...

Nie, BIOS nenahravaj z windowsov. Ani v safe mode.
Manli vyber. A aj vsetko ostatne z USB apod, sietovky, modemy, vsetko odpojit.
Hlavne skus povytahovat vsetky konektory (zo zdroja, kejsu, atd) a znova zastrcit. Vybrat aj dosku z kejsu a pozriet sa pod nu ci to nemoze chytat skrat na kejst cez nespravny distancny stlpik.

Nie, BIOS nenahravaj z windowsov. Ani v safe mode.

toto neznelo moc optimisticky. akurat sa chystam spravit ten BIOS flash, tak len straste :-D na dalsiy novy MB nemam $$. teda to mam robit z tej floppy, ze? ach jo. zacina sa mi to nepacit. co najhorsie sa moze stat? po neuspesnom BIOS-e je s MB nadobro amen?

Tak ked si bledy tak to uz mozes robit aj z Win, vtedy treba byt bledy :) Radsej z normalnych Win. Ale povypinaj antivirak, kerio a podobne veci predtym. A odpoj to od LAN/internetu preistotu nech Win nerobi popritom nejake blbosti.

Este ma napadlo k tomu nevypinaniu, v BIOSe potom pozakazovat vsetky Wake On, Wake On LAN, Wake On PCI PME, apod. Je mozne ze niektory signal je nahodne aktivny a kedze sa ma prebudit tak to ani nevypne.

pozakazovat vsetky Wake On, Wake On LAN, Wake On PCI PME

to bolo prve, co som spravil, povypinal vsetko, to nemalo ucinok.

upgrade BIOS-u

preklinat budem odteraz kazde jedno flashovanie BIOS-u. to co som ja nervy na nom ponicil! robil som ho z Win-ov. najprv s safe mode, tu vsak vypisal error, ze nevie nacitat ovladac, ktory tam bol. stuhla krv, srdce sa zastavilo -> restart a PC nastastie nabehol, skusil som Safe Mode with Promt command line, zas ten isty problem. potom som sa nabootoval do normal Win-ov, vypol antivir, comodo, a vsetky nepotrebne procesy...bios prebehol uspesne, potvrdil som restartovanie PC. restartne sa, vypne monitor, ale vetraky bezia dalej ::) to som mal uz v gatiach pol kila ;-) nechal som PC 5 minut tak v polovypnutom stave a siel som si o 2m dalej buchat hlavu o stenu, ze som to dosral. po 5 minutach ma zacala boliet hlava skusal som restart. nic. ani nepipol. asi 3x restart zabral a nabehol BIOS, uz nova verzia P1.40. hned Load defaults, boot Win-ov a Shutdown. nic. zas sa nevypol a ja som starsi o 15 rokov od tych nervov.

odpojenie Manli PCI, siete a USB

v konecnom hneve som vytrhol Manli kartu a ostatne kable, cuduj sa svete, win sa vypol normalne. postupne zapajam USBcka a uz vrham skarede oko na Manli, ktora nakoniec bola na vine...zda sa...nezakriknem to, ale bez nej sa uz vypina.

dalej ma napadlo, ake zbytocne bolo sem vypisovat 2 dni, pretoze som sa zabudol zmienit o tom, ze s nou boli uz problemy. konkretne, ze mi PCI kartu zdetekoval az po 2 dnoch a ani tak som ju nevedel nainstalovat. potom som na problem zabudol a sustredil sa na to vypinanie. ach jo. panenka maria.

tak zatial (uz po 3x vyhlasujem thread za VYRIESENY) a moja vecna vdaka patri MM.., vdaka.

OMG :-) hlavu si nemal buchat ale vypnut PC uplne, a clear CMOS :-) Po 3restartoch to pravdepodobne nacitalo defaulty alebo co (to maju niektore dosky ako featuru - 3x restart pocas bootu = je problem v nastaveni frekvencii apod a loaduje to defaulty :)

Ak to sposobovala ta karta tak sustredil by som sa na nastavenie "Wake on PME" alebo Wake on PCI a dat na disabled, ale ManLi by som fakt radsej vyhodil.

P.S. Ak PCI kartu Win ani nezdetekoval tak bud je na nej studenak alebo bola blbo zastrcena alebo ma spinave kontakty apod...

s kartou som sa rozlucil, zrejme nadobro.

avsak s vybratim suvisi dalsi problem. ako odstranit uz existujuce drivre zo systemu? SW od Manli som odstranil. avsak po restarte mi nezdetekuje onboard zvukovku, Sound and Audio Devices neviem nastavit nic. skusil som znova nainstalovat zvukovku (zvlastne, ze v ponuke autorun aplikacie od vyrobcu boli uz len 4 driver, audio chybalo...) a ani to nepomohlo. co s tym?