Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdieľanie v sieti

Mám 3 počítače v sieti.
1. vidí zdieľané dokumenty 2. a 3.
2 a 3 si vidia tiež zdieľané medzi sebou , ale nevidia zdieľané 1. počítača - vypisuje že nemá dostatočné oprávnenie na prístup a že treba overiť oprávnenie.
nevie niekto poradiť ako to overiť prípadne to inač vyriešiť? Predtým to šlo v pohode - neviem čím sa to stalo.

Na 1.PC najprv skontrolovat nastavenie windows firewallu (napr. sietovka - vlastnosti - posledna karta, rozsirene nastavenia, vynimky, tam ma byt zaskrtnute zdielanie suborov a tlaciarni). Ak mas nejaky iny FW tak to povolit v nom.

P.S. a nepises aky OS je na 1.PC, ci mas vobec nieco nazdielane, a ak nemas nastavene zjednodusene zdielanie tak ze pre koho (meno/heslo) je to nazdielane.

A co čekáš, že to začne fungovat samo od sebe nebo že snad někde zaškrtneš checkbox "funguj" ? Práva ve Windows sítích mají nějaký princip a podle toho se řídí. Buď to máš nastavené dobře a funguje to, nebo ne.

Když to po tobě nechce heslo, tak to je v tom článku popsané taky. CHápu že se s ním asi nechceš obtěžovat ale něco pro to aby to fungovalo budeš muset udělat, bohužel...

:)) To je právě potřeba zjistit. Teďka večer mi to absolutně nemyslí, jsem na šrot.

Možná je tam nezapnuté jednoduché sdílení nebo sdílení obecně.
Možná má PC nastavenu jinou skupinu a ty se díváš pouze v rámci skupiny.
Co já vím. V každém případě testovat ping nemá smysl, to funguje.

a to je špatně
jakmile ho zrušíš, dáš restart, pak normální sdílení. vypadá například takto - a poslouchá jako hodiny:

net use x: \\pc1\disk1 heslo_na_pc1 /user:jméno_na_pc1 /persistent:no
více viz net help use

a nepotřebuješ ani povolovat nežádoucí účet ghost. nebo si to podobně naklikáš někde v průzkumáku pod ikonou "připojit sdílený disk".

netřeba, i když nechápu žádný rozumný důvod.
pokud ti nejde sdílení v síti, vytažením a zasunutím síťového konektoru, ani změnou ip adres nebo nastavením dhcp se nic nezmění.

- zkus jestli ti jde ping na ostatní pc
- zkontroluj že je na všech pc verze xp profi
- že kromě tcp/ip nepoužíváš jiný protokol
- že je na firewallech všech pc povoleno sdílení v místní síti
- že je všude vypnuto zjednodušené sdílení
- že sdílené disky/adresáře mají rozumná přístupová práva
- že pro připojení disku vzdáleného pc nepoužíváš svoje jméno a heslo, ale toho vzdáleného pc

Kde a ako zkúsim ping na ostatné PC ?

start
spustit
cmd
do okna napsat
ping ip adresa jineho pc v siti
priklad
ping 192.168.0.5

kde presne zistím,že okrem tcp/ip nepoužívám iný protokol ??

ovladaci panely
sitova pripojeni
tve pripojeni
vlastnosti
v okne se ti zobrazi protokoly

Ale jaku radu chces doteraz si tu nepodal ziadne poriadne informacie o tom co a ako tam je zosietovane. Mas staticke IP adresy a ziadnu domenu(len workgroup), alebo tam nedajboze je aj domenovy server? Mas na vsetkych PC nastavene jednoduche zdielanie alebo nie, ak nie tak si treba pozriet pre koho je to co chces zdielat nazdielane (tusim pravy klik - zabezpecenie), atd. Je tam firewall prip. antivir nejaky nainstaleny? Nemas tam prazdne admin heslo? Siete su zlozita zalezitost, ked sa ta opytam pomoc neviem soferovat poradte co mam robit tak co odpovies? Odpovies: "navstiv autoskolu"
P.S. viz aj odpoved od 'ledni brtnik' vyssie

P.S.2. odpoved "všetko som skúsil , nejde to stále." na to co pisal ledni brtnik je fakt na zabitie. Za prve to co pisal brtnik nie je zazracne zariekavadlo po ktorom ti to bude fungovat, ale veci ktore je nutne skontrolovat a overit ze su spravne nastavene resp ze funguju. Ping funguje? atd. Ak nevies ani skontrolovat ping tak daj od toho rychlo ruky prec a zavolaj k tomu toho kto tu siet robil a nastavoval.

Tu sieť som robil ja a to tak , že som na všetkých Pc dal nastavit síť pro domácnost nebo malou kancelář a odklikal som to a nabehlo všetko v pohode .
Až teraz som zistil , že PC 1 vidia 2. a 3., ale vypísuje , že nemajú prístup...
Pred cca mesiacom to fungovalo v pohode , dačo sa muselo iba prepnúť.

Najradšej by som to urobil znova , ale neviem ako odstrániť sieťové pripojenia?

OMG. Za toto by mali Billa Gatesa verejne zastrelit.
A co si robil s tym PC pred mesiacom? Mas tam nainstaleny nejaky FW?????!!! Kerio alebo ZoneAlarm alebo hocaky software o ktorom pisu ze je strasne bezpecny tak to sa vola firewall, ak tam nieco take mas tak to na chvilu vypni (pravy klik na ikonku vpravo dole a vypnut) a skus sa potom pripojit na iny PC.
Ake mas IP adresy a masky siete? (ipconfig -all)
Funguje z toho PC ping na IP adresu ineho PC a naopak?
Mas na vsetkych PC vypnute (alebo zapnute) zjednodusene zdielanie?
Co presne vidis v okolitej sieti ci jak to MS nazyva (vidis tam nejake pracovne skupiny alebo len tie dalsie 2PC ?) a co to presne pise ked sa chces pripojit k inemu PC?

Alebo nie, spust tam toho microsoft sprievodcu znova, nemusis odstranovat ziadne "pripojenia". Mas potom 50% sancu ze to nastavi zas spravne a ze to bude chvilu fungovat kym sa zas "samo od seba nieco neprestavi", ze. A o bezpecnosti radsej ani nezacinam pisat...

Na všetkých pc mám zapnuté zjednodušené zdieľanie.
v sieti vidím pracovnú skupinu Doma a v nej všetky 3 Pc a to na každom Pc. V pc 2.a 3. vidím aj 1. pc , 2, a 3, sa vidia aj zdieľané súbory, ale 1. pc otvoriť nemôžu lebo vypiše že nemá dostatočné oprávnenie na prístup a že treba overiť oprávnenie.
Microsoft sprievodcu som už spúšťal na všetkych pc, ale nepomohlo to.

Okej tak od začátku. Průvodce připojení vytvoří síť, která je založená na zjednodušeném sdílení. Pokud se někde nějaká konfigurace změní, sám to opravit nedovede.

Připojení odstraňovat nemůžeš nebo lépe řečeno neměl bys, myslím že půjde spustit ten průvodce prostě znovu, za zkoušku to stojí. Já ho nikdy nepouštěl bál bych se takové věci jako čert kříže :-)

Pokud všechno selže, bude muset přijít člověk znalý microsoftích sítí, zjednodušené sdílení vypnout a nakonfigurovat to ručně. Buď se jím pomocí studia staneš ty, nebo ho budeš muset někde odchytit a přivést do bytu. Takhle přes poradnu to krok za krokem od úplných základů IMHO nepůjde.

takze na PC1 mas kerio? Mal si ho aj pred mesiacom? Nemenil si v nom nieco? Nie som si isty ci ho staci len vypnut alebo ci je nutne odinstalovat (a aj to myslim niekedy robi problem). Nemas tam aj nejaky antivir? Tiez vypni. Prip. potom ako si vypol kerio tak skontroluj aj windows firewall ako som pisal uplne v prvej odpovedi, prip. windows firewall na chvilu uplne vypni (ale predtym odpoj celu siet od internetu) a skus pristupit na PC1.
Nemas vo Win v obnoveni systemu bod obnovenia systemu zpred mesiaca? Ak ano tak pouzi bod obnovenia...

Nehral si sa so spustenymi sluzbami Windows? (nie som si isty ktora sluzba ma na starosti zdielanie). Nepouzival si na PC1 nejake cleanery alebo podobne nezmyselne SW?

Tak ked mas zasvinene Win spyware a este aj rozdrbane cleanerom tak najlepsie urobis ak tam nainstalujes Win komplet nanovo. A daj si tam aj SP2 a najlepsie aj antivirak a antispyware (adware apod). Kerio tam necpi ptz ho aj tak potom nevies nastavit z coho vyplyva ze a) z hladiska ochrany nebude mat vyznam b) sposobi ti viac problemov ako uzitku.

ja neviem co si tam s tym robil, ale uz to ze si to mal vtedy zasvinene ze nesli otvorit ani ovl.panely ci co, nasvedcuje ze tie Win su uplne rozdrbane. Ak mas vo Win bod obnovenia spred mesiaca tak to mozes skusit (ak nevies co to je bod obnovenia tak citaj cs), ak nemas tak nainstaluj Win nanovo (alebo obnov systemovy oddiel zo zalohy, ak si si zalohu niekedy vytvoril, samozrejme).

P.S. mozno by to slo aj bez novej instalacie ale takto na dialku na to zabudni (po tejto celej diskusii uz mam dost).

P.S.2. este mozes porovnat beziace sluzby systemu s tymi PC ktore funguju (sluzby systemu mas kdesi v ovl.panely - sprava PC). Ak to nepomoze tak to je nieco rozdrbane v registroch, to je potom problem - v tom pripade reinstall Win.

tip som dopisal ako "P.S.2." Dalsie tipy nepoznam, problem vtedy nebol ten mscleaner ale nim si riesil problem ktory si mal predtym, kto/co ten problem sposobil a rozdrbal Win vies len ty :) V takomto pripade aky si mal vtedy (ze neslo nic otvorit) je obnova zo zalohy jedine spravnme riesenie, ptz nevies co vsetko je v systeme rozdrbane a budes do konca zivota riesit ciastkove problemy s rozdrbanymi Win :-)

ok. tak si na všech pc vypiš jejich konfigurace a porovnej:
start - spustit - cmd.exe [enter] - ipconfig -all

můžeš to i myšem označit a kopírovat přes schránku sem

- už jsi konečně povypínal na všech pc zjednodušená sdílení?
- viděl jsi na vlastní oči, že všechny firewally mají povolenou výjimku pro sdílení souborů, a pro ICMP pakety?

jarko jeste hod ipconfig trojky
----
brtnik jeste chtel

- viděl jsi na vlastní oči, že všechny firewally mají povolenou výjimku pro sdílení souborů, a pro ICMP pakety?

kontrolu povoleni na vsech pc na ping coz by melo stacit
to se kouknes do nastaveni win firewallu (pokud mas jiny povolit tam)
[pingrb3.png]

a na karte vyjimky povoleno sdileni souboru a tiskaren

PC 3.:

Adaptér siete Ethernet Local Area Connection:

Prípona DNS špecifická pre pripojenie . :
Adresa IP. . . . . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.116
Maska podsiete . . . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Predvolená brána . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.254

(upřesnění:
1. platí pro verzi xp professional sp2,
2. předpokládám že prosíťované pc jsou zároveň připojeny k netu přes jeden domácí router,
3. já už tu nějaká připojení mám, snad se mi zobrazují správná okna

s ms průvodcem jsi to kamsi nastavil a nejde se sítí hnout. já ty věci klikám skoro poslepu, proto se mi nevybaví co přesně děláš. čili až se objeví se průvodce vytvoření síťového připojení (nebo se dá spustit z ovl.panelů - doporučuju opravit nebo zrušit staré):
- ovládací panely - vlastnosti složky: zrušit zjednodušené sdílení (projeví se po restartu, bude stačit až po nastavení celé sítě)
ovládací panely - změnit/vytvořit nové připojení:
- typ připojení: připojit k internetu (v jiné verzi win tu možná bude síť pro domácnost)
- příprava: nastavit připojení ručně
- způsob připojení k internetu: pomocí širokopásmového připojení, vždy zapnuto = LAN
měla by se vytvořit ikona síťového připojení, ve vlastnostech bude: klient ms sítě, sdílení souborů a tiskáren, protokol tcp/ip. (protokol ipv6 a nejspíš ani qos nebudeš potřebovat, pokud jsou v seznamu vypni je.)
- výjimku pro sdílení souborů nastavit ve vlastnostech firewallu
- vlastnosti tcp/ip: zvolit si zda domácí router bude přidělovat adresy počítačům automaticky (DHCP režim), nebo budou mít pc pevné adresy.
DHCP se hodí pro wifi-router nebo když připojuju automaticky konfigurovatelné krámy do sítě (ip webkamery, síťové tiskárny).
teď je možné průvodce ukončit, restart pc ať se projeví všechny změny, zatím připojit síťový kabel ať se dynamická ip adresa může načíst z routeru. aktuální konfigurace se zjistí v příkazovém řádku pomocí <i>ipconfig -all</i>
pomocí programu z instalačního cd nebo zadáním ip adresy routeru (je v manuálu výrobce) do adresního řádku prohlížeče je možné se dostat do nastavení routeru a nastavit konkrétní adresy:
- dns adresy od providera a jeho gateway pro wan stranu routeru,
- případné klonování MAC adresy pc do routeru, pokud má provider připojení registrované na fyzickou adresu,
- nakonec výběr zda nechat na lan straně dynamické adresy od dhcp v routeru, nebo statické, tj. pevně nastavené na jednotlivých pc.
pro domluvu pc s dynamickými adresami budou windows potřebovat povolit i netbeui protokol.
myslím že pro pouhé 3 pc je lepší ruční nastavení adres pro lepší přehled. to znamená nastavit správné ip adresy, příslušné masky, a ip adresu routeru do vlastností tcp/ip jako to máš teď + dns podle hodnot od providera.

ověříš:
- že jde ping = povolené icmp na firewallu
- že jde na všech pc internet = je správně nastavený tcp/ip a hodnoty dns, v ie nezůstalo vyplněno připojení přes žádnou proxy
- že je ve vlastnostech složky zrušeno zjednodušené sdílení (pokud tam taková položka chybí, jde o xp home!)
- že znáš jméno a heslo účtu na vzdáleném pc, který má k disku/adresáři který chceš sdílet nastavena nějaké práva. pokud to není administrátorský účet, nemáš práva ke sdílenému celému disku c$, d$...