Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebok a WIn Vista

Chci si koupit notebok,ale skoro na vsech je jiz nainstalovany OS WIN VISTA.
Chtel jsem se zeptat zda je lepsi tento OS Vista nahradit legalnim Windows XP(vim ze to jsou penize navic)ale jde mi predevsim o kompatibilitu
Na natu vetsinou ctu ze vetsina programu pod Vista nebezi ze musim bud zakoupit novejsi verzi nebo cekat az nejaka novejsi verze vyjde.
Jaky je Vas nazor.Vim ze je to nekonecne tema,ale urcite mi Vase nazory pomohou
Dekujhi

Byl bych opatrný a dobře vybíral. Především si zjistil, zda výrobce starší OS podporuje. Třeba HP u svých nových NTB XPčka nepodporuje a opravdu je tam nacpat nejdou. Pokud jde o downgrade, bezplatné používání staršího OS, tak je dobré si předem ověřit, zda ona verze Visty umožňuje licenčně downgrade.
Možná by pomohlo, kdybyste uvedl, o který notebook máte zájem.

Myslím si, že pokud skutečně nepotřebuješ provést downgrade, tak je kupovat XP zbytečné - pokud máš v NTB alespoň 1 GB RAM (lépe 2 GB), tak šlapou svižně. Se software je problém minimální - osobně jsem zatím na žádný nenarazil (a to používám i hodně staré prográmky), programy které jsou stále ve vývoji jsem instaloval automaticky nejnovější verze, takže těžko posoudit, zda se staršími by problém byl či nebyl.
Ale spousta NB již skutečně ovladače pro XP nemá, či je jejich fungování problematické - ale to je třeba si vždy dopředu zjistit před koupí toho konkrétního přístroje...

Ovladače pro XP se zatím vždy podařilo nějaké sehnat i pro NTB, ale je možné že si koupíte něco k čemu prostě nebudou nebo na tom něco nepojede /čtečka karret, bluetooth kamera a podobně/. Pokud chcete downgradovat je podle mě lepší koupit si ntb s vistou busines tam to jde legálně - než kupovat xp k ntb s vistou home.

Opravdu je to problém. Chcete-li XP, je lepší vybrat nějaký typ, který se prodává bez OS a dokoupit je k tomu zvlášť (např. je dost typů od firmy ASUS). Dost nových NB XP záměrně nepodporuje díky SATA řadiči, který nelze v BIOSu přepnout do módu, který XP potřebují (někdy vydá výrobce upravený BIOS, ale ne vždy, např. Acer). Celkově si myslím, že Visty podporují většinu běžného SW a neměl by nastat nějaký větší problém. Odstranily se už i některé chyby (např. kratší výdrž na baterky). Není-li problém v penězích, kupte si NB s 2 GB RAM a Visty, jinak asi něco slabšího s XP (netuším v jaké cenové hladině se rozhodujete).