Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno LCD panel - jaký dnes? (značka, obnovovací frekvence, kontrast, jas, úhel, odezva)

Dobrý den,

předem se omlouvám, vím, že už to tu zaznělo tisíckrát, ale pořád jsem tu nenašel vše co bych potřeboval.

Chci si co nejdřív koupit LCD panel, protože mám klasický monitor 15" Philips s obnovovací frekvencí 60Hz a poslední týden mi to nedělá dobře na oči.
Co jsem slyšel, dobré displaye má Samsung, asi nejvíc se mi tato značka zamlouvá.
Co říkáte na tuto značku? Co byste doporučili? (celkově, nejen od této značky)

Většinu času si hraju s grafikou (web), občas padne nějaká hra.
Je u LCD důležitá obnovovací frekvence? Jde mi hlavně o to, aby co nejméně zatěžoval oči.
Nějak nevím, jestli se mám dost ohlížet na kontrast a jas, k čemu jsou tyhle parametry důležité?
Taky mi jde o to, abych na panelu neviděl místo světle modré třeba světle šedou atd., ale to je spíš asi u starších typů.

Díky moc za rady

Samsung je obecne dobra volba. Jestli si hrajes s grafikou, tak bez do nejake "vyspelejsi" technologie (PVA, MVA, IPS). Dalo by se i neco doporucit, ale neznam tvuj cenovy strop. Osobne mam LG Flatron L2000C (to je dvacitka S-IPS, 1600x1200) a je to super kousek.

No protože je to tak narychlo, můžu jít max. na 5000-6000 kč, čekat taky nemůžu, protože na kompu pracovat musím.

Teď co jsem se díval, zamlouval se mi Samsung 203B - http://lcd.nej-ceny.cz/26641/20-lcd-samsung-203b-8m s-dvi-pivot-otoc-silver.html - co na něj říkáš?

Další věc je, že to nebudu kupovat přes eshop, ale přímo si proto radši zajdu do prodejny, kde na to můžu mrknout. Když kupuju LCD, je prý vhodné omrknout obraz, jestli nemá vadné body, že prý to na reklamaci neberou.

A ještě dotaz - mám se u LCD ohlížet po obnovovací frekvenci? LCD přece nic nevyzařují a neblikají, takže ty nízké hodnoty by nemusely být moc důležité, nebo ne?

Dík

Urcite chces wide monitor? Mel's to treba na zkousku doma a vyhovuje ti to? Ja jsem vuci temto modnim zalezitostem docela v opozici - nelames-li text ci nesledujes-li na PC sirokouhle video (coz na TN monclu ani moc nedoporucuju ;-)), jsou tyhle 16:10 kousky ouplne k hovnu. V teto cenove kategorii ale zadny skvost nehledej a /pokud jsou tve preference sirokouhle/ klidne do nej bez.

20" LCD za 5-6 litru bude drek, at vyberes co vyberes. Jeste tak ten Samsung bude drekem nejmensim. Pro rozumny monitor zvys castku na dvojnasobek a vybirej pokrocile technologie, jak napsano vyse.
Ale zase na druhou stranu cokoliv je stokrat lepsi nez CRT na 60Hz. To se ani nehodi komentovat. :-)
Cimz odpovidam i druhou cast otazky - ano, LCD muze mit 60Hz (a to i je obvykla hodnota vsech LCD) a je ergonomicke.

To teď nevím, v *.inf souboru rozlišení 1400x1050 samozřejmě není, ale myslím si, že by tohle neměl být problém - přidat si vlastní rozlišení v registru Windows. Dokonce si dělám starosti, jestli ta karta utáhne něco takového, 32MB není moc, ale hry v podstatě ani nehraju, tak to neřeším.

Právo Spotřebitele odstoupit od smlouvy

Pokud je kupní smlouva uzavřena pomocí prostředků komunikace na dálku (v internetovém obchodě), má Kupující spotřebitel v souladu s § 53 odst. 7 občanského zákoníku právo odstoupit od smlouvy do 14 dní od převzetí zboží. V takovém případě Spotřebitel kontaktuje prodávajícího a nejlépe písemně uvede, že odstupuje od smlouvy s uvedením čísla objednávky, data nákupu a čísla účtu pro vrácení peněz. Pozn.: Peníze je možné vrátit též v hotovosti v sídle společnost. Odstoupení od smlouvy musí být doručeno nejpozději poslední den 14ti denní lhůty.

Toto ustanovení zákona však nelze chápat jako možnost bezplatného zapůjčení zboží. Kupující spotřebitel v případě využití práva na odstoupení od smlouvy do 14 dní od převzetí plnění, musí dodavateli vydat vše, co na základě kupní smlouvy získal. Pokud to již není dobře možné (např. v mezidobí bylo Zboží zničeno nebo spotřebováno), musí Kupující spotřebitel poskytnout peněžitou náhradu jako protihodnotu toho, co již nemůže být vydáno. Pokud je vrácené Zboží poškozeno jen částečně, může Prodávající uplatnit na spotřebiteli právo na náhradu škody a započíst svůj nárok na vrácenou kupní cenu. Prodávající je v takovém případě povinen vzniklou škodu prokázat. Prodávající Kupujícímu spotřebiteli v takovém případě vrací jen takto sníženou kupní cenu.

Na kupní cenu, která má být Kupujícímu vrácena, může Prodávající navíc započíst své skutečně vynaložené náklady spojené s vrácením Zboží (náklady na přepravu).

Právo na odstoupení od smlouvy ale Kupující nemá, pokud to je výslovně sjednáno mezi smluvními stranami, a dále v případě smluv:
na poskytování Služeb, jestliže s jejich plněním bylo s jeho souhlasem započato před uplynutím lhůty 14 dnů od převzetí plnění,
na dodávku Zboží nebo Služeb, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu nezávisle na vůli Prodávajícího,
na dodávku Zboží upraveného podle přání Kupujícího nebo pro jeho osobu, jakož i zboží, které podléhá rychlé zkáze, opotřebení nebo zastarání,
na dodávku audio a video nahrávek a počítačových programů, porušil-li Kupující jejich originální obal,
na dodávku novin, periodik a časopisů, spočívajících ve hře nebo loterii.

moc tomu nerozumím, proč dosud zíráš na viditelně blikající 60hz monitor - i před 12 lety jsme digitální 15" nastavovali 72hz a výš. jasně, záleží na použitém rozlišení tj. dostupném refresh, nanejvýš to chce mít ve vlastnostech grafiky vybraný svůj monitor místo plug and play, nebo prostě podobný typ.
ostatně už tak 2 roky se dají za směšné bazarové ceny koupit nechtěné crt 17" i 19" s řádově lepšími parametry, proto tvoji touhu ničit si zrak na viditelně blikající nimravé poštovní známce nemůžu pochopit.

ať už si vybereš jakýkoli model lcd, koupí samsungu nic nezkazíš. dvi připojení by mělo poskytovat vyšší ostrost a není potřeba doštelovávat synchronizaci (phase/clock), i když není bezpodmínečně nutné.

A ty Hoste bys doporučil co za LCD / značku LCD (ať už se jedná o TN nebo S-IPS) za přijatelnou cenu? (vyjma Eizo a podobných, které jsou sice kvalitní, ale cenově o dost výše)

Jeden prodejce tvrdil, že např. LG je první značka, která začala dost kecat ohledně parametrů a začala uvádět jiné trošku čísla, ostatní výrobci se museli přizpůsobit, aby je neubila konkurence.

Lowend nesleduju, ale kdybych měl vybírat, tak asi něco od Samsungu, jak už tady zaznělo nebo určitě se dá vybrat i u LG, Dell, snad i HP. Každá značka má lepší a horší modely, takže to chce se vždy zaměřit na konkrétní kus, přečíst si recenze a diskuze uživatelů.

Oči mám jenom jedny (a mám je docela rád), proto mám Eizo. Radši pomalejší procesor, horší grafiku, méně paměti, ale na monitoru nešetřím.

Ok, Eizo je ale docela drahé, a na to zrovna teď nemám. Zkusím teda najít nějaké recenze.
Jinak teď jsem si všiml, že když na monitoru nastavím 800x600, tak jedu na 85Hz, ale to fakt nedávám, nevidím tu nic:-) A kdoví, jestli to je opravdu těch 85Hz, jak je v nastavení obrazovky Win...

na to zrovna teď nemám

A kdy bys na něj měl? Neříkám, že jediné a nejlepší je pouze Eizo, záleží, jak často s počítačem pracuješ a co na něm děláš. Jiné nároky má občasný hráč a jiné nějaký grafik. Ale uvědom si, že monitor nekupuješ na měsíc nebo půl roku. Sice jde vývoj ry\chle dopředu, ale kvalitní monitor ti bude sloužit dost dlouho, rozhodně déle než třeba procesor nebo grafika.

máš 15" 56khz typ. kdysi těch 800x600 stačilo, do tehdejších ram se stejně vlezla tak 1-2 aplikace. než si dotáhneš lcd, zkus jestli se nazasynchronizuješ na 70hz, v nastavení grafiky - upřesnění výrobce - se dá někdy vyždímat víc než umí základní nastavení windows.

pokud tu padla v komentářích i značka hp, vyhni se jim. je to předražený oem čínský šmejd, s čínskou kvalitou nastavení a jako obvykle bez výstupní kontroly.
S-IPS nebo PVA, ber co bude, hlavně ať ti to dovezou co nejdřív. DVI vstup se hodí. integrované repráky jsou blbost, usb rozbočovač není důležitý.

u crt monitorů platí přes 10 let limity pro vyzařování, z toho neměj obavy. ale nejspíš nevratně škodlivé na zrak a bolení hlavy je mihotání/blikání dané tvým nízkým refreshem, 60hz je zločinné nastavení.

mám svinstvo ze stejné řady: hp lp1965, horší než tn displej.
jakmile mě výrobce jednou za mých 8.000 nasere, nemůže čekat ža na něj budu pět chválu a ještě někdy od něj něco koupím. (ten lcd byla od hp poslední kapka)

proto jsem spíš pro zlaté korejské ručičky, než anonymní čínské šmejdy.

ad původní tazatel: lcd člověk nekupuje každý půlrok, čili nemám přehled v současné nabídce. lepší typ je samozřejmě mírně dražší, technologie lcd bývá uvedená v parametrech nebo v popisu, třeba na czechcomputer.

LP1965 je sice možná číslováním stejná "řada" jako LP2465, ale jiná technologie. V LP1965 máš asi Prem.MVA od AUO, což možná opravdu nebude o moc lepší než TN - záleží na kusu (i když údajně existují i varianty LP1965 s PVA).
LP2465 má ale tentýž Samsungácký displej jako SyncMaster 244T. Není mu co vytknout, snad jenom ten input lag.

Napadá mě ještě něco, co mě u LCD vadí:
rozlišení 1280x1024 je v poměru 5:4, je to standard? Mělo by snad být 1280x960 ne?
Navíc když toto rozlišení změním, už LCD nejede jak má, některé hry třeba chcou 1024x768 a to už může být obraz při tomhle rozlišení dost rozostřený, je to opravdu tak znatelné to rozostření?
Další věc: Jsou ty barvy u TN monitorů tak špatné? Když chci třeba dělat párkrát za měsíc několik hodin ve Photoshopu, bude to vadit?

Dík

To uváděné rozlišemí je prostě standard, nemá cenu to řešit.
Barvy u některých TN tak špatné nejsou. Třeba nové Samsungy jsou kvalitní, konkrétně typ 932B se dá zkalibrovat sondou, v nouzi i okometricky překvapivě dobře. Ten jejich software MagicTune bych ke kalibraci raději ani nezkoušel.

Panel je podsviceny (nebudu se tu rozepisovat cim a jak). Dobra homogenita znamena, ze ve vsech oblastech plochy a rozich "prosvita" stejnou intenzitou. Spatne pak je, kdyz to napr. v rozich sviti vic (ci min) nez v jinych castech obrazovky. Pri bezne praci je to zanedbatelne, pri sledovani filmu (nebo hrani tmavejsich her) je to dost videt.

Ja bych ti doporucil ten co mam sam ;-), ale to uz je asi hrube nad tve cenove ocekavani. Klidne bez do toho Samce s PVA displejem, i kdyz homogenita podsvitu neni tak ouplne super. Kvalita barev ti to vynahradi. Mrkni se jeste na FS (Fujitsu-Siemens) a HP panely, ale tady jsem zaslechl spatne zpravy o input lagu (ted se zeptas, co je input lag... ]:) - gugluj)...

No to se radši ptát nebudu...prostě Samsung s těch přijatelných cen a hotovo:-)

Zítra ve škole se poptám, co si kdo myslí o těch TN, zda jsou ty barvy fakt tak strašné atd., omrknu pár panelů TN aj.
Plno lidí říká, že ceny LCD půjdou dolů, ať si teď koupím šmejda, za pár let prodám a koupím lepší za nižší cenu atd... ale to je asi blbost ne?

Klidne se zeptej nezavislych "recenzentu". Pravda je ovsem strasliva - barvy a gamut na TN panelech jsou opravdu tristni. Pises, ze mas priority na grafiku a obcas hry. Kdybys to napsal opacne, sam bych ti doporucil TN panel. Grafiku ovsem na TNku nelamej - nedostanes adekvatni obrazek (fotka) vzhledem k technologickemu vystupu (tiskarna). To je smutny fakt. Kup toho PVA Samce a budes spokojen.

Ony ty priority nejsou zas tak úplně jak jsem psal, většinu času brouzdám po netu nebo hledím do PSPadu či DevCpp. Ale tak jednou za měsíc prostě potřebuju udělat solidní design na web - proto ta grafika...takže možná opravdu opačně, ten TN by snad stačil.
Přesto se budu snažit jít po tom SM 970P, protože to vypadá na pořádný LCD. Všiml jsem si, že 940FN má odezvu 25ms, což je fakt hodně. Proto pokud nesložím prachy na PVA, půjdu do TN, později se dá zase koupit něco lepšího.
Jinak jak tady padl dole ještě jeden příspěvek, projdu prodejny a omrknu a otestuju LCD a to mě taky nějak pomůže.

Ve skole asi moc rozumne nazory neposbiras, protoze vetsina, podle myho, bude mit prave ty levne veci a bude ti tvrdit jak jsou perfektni, ale jen proto, ze nevideli nic lepsi. Ver hostovi i mifovi.
No a k tomu jak ti radi kupovat smejda, ze za par let koupis novy ti muzu rict jen to, ze to klidne tak muzes delat, ale taky se za par let uz na to nemusis mit cim divat, protoze budes mit bryle jak skla od pullitru a to fakt neni sranda. Takovou strategii muzes zvolit treba u CPU a grafiky atd., ale oci mas jen jedny.

Ok, díky moc za odpověď, já jsem zrovna pro ty Samsungy, protože displaye mají dobré i u mobilů...teda nejlepší.
Co to znamená zkalibrovat? Jak se to dělá?
Na ten typ mrknu.
Ohledně rozlišení: Ok kašlu na to. U 20" je zas 1400x1050, což je sice 4:3, ale jinak zas to grafiky moc neberou (alespoň ta moje GeForce2 MX :-).

Většině těch značek, co jsou zde uváděny, právě panely dodává právě Samsung...To je jedna věc a ta druhá je, jak ty firmy si s tím panelem sladěj tu "svou" (většinou taky není jejich) elektroniku.
Takže dneska se už ani nemusíš dívat na parametry typu kontrast, jas apd. Zajdi do nějakýho krámu, kde jich maj hafo puštěnejch nebo je tam možnost si některý pustit a koukej v reálu, jak zde bylo řečeno, svítivost po celé ploše pokud možno na stejno, pak si pust RGB bez tapety na ploše, tím budeš mít jistotu, že nepřehlédneš "hluchý bod" a nakonec bych si otevřel ve Windows nějakej dost hodně popsanej textovej soubor v maximalizovaném zobrazení a na něm poznáš kvalitu zobrazení nejvíc, pokud písmo bude ve všech částech souboru stejně velké a zaostřené (nebudou mapy s jinou ostrostí písma), tak věř, že ten monitor bude ok. A takové najdeš i v té částce 6000Kč bez DPH, co jsi psal...Nechce to uspěchat a projít těch krámů třeba i víc, pokud je možnost...Já například upřednostňuju HP, jsou sice o něco dražší, ale žádná zrada...Každopádně s nejčastějším doporučením se budeš setkávat s těmito značkami: LG, Samsung, NEC apd...Dej si bacha na záruční podmínky, co se týče těch "hluchejch bodů", na to je zas dobrej Philips, jinak reklamace se berou až od tří chybnejch bodů, takže velkej důraz dávej na možnost si to prohlídnout za běhu, na to už spousty lidí dojelo...Jo a bacha na jedno, při zapojení DVI kabelu a VGA analogového kabelu se to chová taky úplně jinak :-)

Aha, tak teď rozumím, jeden prodejce mi říkal něco podobného, prostě, že třeba v LG monitoru může být Samsung display. Jeden učitel na škole říkal, že Samsung mí dobré, ale na pytel elektroniku.

Přes týden vletím do prodejen, přiberu testy monitorů, omrknu to a uvidím.
Jinak taky dám u toho i na tvé rady s tím postupem co omrknout.

Dík

S tím jsi mi právě teď rozšířil obrory. Jeden prodejce říkal, že schválně odtypli, který Acer je se Sam displayem a prý jasný rozdíl - změna k lepšímu. Jinak prý Acer na nic. Jinak jsem dneska sehnal testovací utilitku od Eiza pro LCD. Asi víš o čem mluvím že? Eizo monitortest