Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno LCD panel - jaký dnes? (značka, obnovovací frekvence, kontrast, jas, úhel, odezva)

Dobrý den,

předem se omlouvám, vím, že už to tu zaznělo tisíckrát, ale pořád jsem tu nenašel vše co bych potřeboval.

Chci si co nejdřív koupit LCD panel, protože mám klasický monitor 15" Philips s obnovovací frekvencí 60Hz a poslední týden mi to nedělá dobře na oči.
Co jsem slyšel, dobré displaye má Samsung, asi nejvíc se mi tato značka zamlouvá.
Co říkáte na tuto značku? Co byste doporučili? (celkově, nejen od této značky)

Většinu času si hraju s grafikou (web), občas padne nějaká hra.
Je u LCD důležitá obnovovací frekvence? Jde mi hlavně o to, aby co nejméně zatěžoval oči.
Nějak nevím, jestli se mám dost ohlížet na kontrast a jas, k čemu jsou tyhle parametry důležité?
Taky mi jde o to, abych na panelu neviděl místo světle modré třeba světle šedou atd., ale to je spíš asi u starších typů.

Díky moc za rady

Napadá mě ještě něco, co mě u LCD vadí:
rozlišení 1280x1024 je v poměru 5:4, je to standard? Mělo by snad být 1280x960 ne?
Navíc když toto rozlišení změním, už LCD nejede jak má, některé hry třeba chcou 1024x768 a to už může být obraz při tomhle rozlišení dost rozostřený, je to opravdu tak znatelné to rozostření?
Další věc: Jsou ty barvy u TN monitorů tak špatné? Když chci třeba dělat párkrát za měsíc několik hodin ve Photoshopu, bude to vadit?

Dík

To uváděné rozlišemí je prostě standard, nemá cenu to řešit.
Barvy u některých TN tak špatné nejsou. Třeba nové Samsungy jsou kvalitní, konkrétně typ 932B se dá zkalibrovat sondou, v nouzi i okometricky překvapivě dobře. Ten jejich software MagicTune bych ke kalibraci raději ani nezkoušel.

Ok, díky moc za odpověď, já jsem zrovna pro ty Samsungy, protože displaye mají dobré i u mobilů...teda nejlepší.
Co to znamená zkalibrovat? Jak se to dělá?
Na ten typ mrknu.
Ohledně rozlišení: Ok kašlu na to. U 20" je zas 1400x1050, což je sice 4:3, ale jinak zas to grafiky moc neberou (alespoň ta moje GeForce2 MX :-).

Většině těch značek, co jsou zde uváděny, právě panely dodává právě Samsung...To je jedna věc a ta druhá je, jak ty firmy si s tím panelem sladěj tu "svou" (většinou taky není jejich) elektroniku.
Takže dneska se už ani nemusíš dívat na parametry typu kontrast, jas apd. Zajdi do nějakýho krámu, kde jich maj hafo puštěnejch nebo je tam možnost si některý pustit a koukej v reálu, jak zde bylo řečeno, svítivost po celé ploše pokud možno na stejno, pak si pust RGB bez tapety na ploše, tím budeš mít jistotu, že nepřehlédneš "hluchý bod" a nakonec bych si otevřel ve Windows nějakej dost hodně popsanej textovej soubor v maximalizovaném zobrazení a na něm poznáš kvalitu zobrazení nejvíc, pokud písmo bude ve všech částech souboru stejně velké a zaostřené (nebudou mapy s jinou ostrostí písma), tak věř, že ten monitor bude ok. A takové najdeš i v té částce 6000Kč bez DPH, co jsi psal...Nechce to uspěchat a projít těch krámů třeba i víc, pokud je možnost...Já například upřednostňuju HP, jsou sice o něco dražší, ale žádná zrada...Každopádně s nejčastějším doporučením se budeš setkávat s těmito značkami: LG, Samsung, NEC apd...Dej si bacha na záruční podmínky, co se týče těch "hluchejch bodů", na to je zas dobrej Philips, jinak reklamace se berou až od tří chybnejch bodů, takže velkej důraz dávej na možnost si to prohlídnout za běhu, na to už spousty lidí dojelo...Jo a bacha na jedno, při zapojení DVI kabelu a VGA analogového kabelu se to chová taky úplně jinak :-)

Aha, tak teď rozumím, jeden prodejce mi říkal něco podobného, prostě, že třeba v LG monitoru může být Samsung display. Jeden učitel na škole říkal, že Samsung mí dobré, ale na pytel elektroniku.

Přes týden vletím do prodejen, přiberu testy monitorů, omrknu to a uvidím.
Jinak taky dám u toho i na tvé rady s tím postupem co omrknout.

Dík