Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Správné rozložení kláves na klávesnici

Zdar lidi, kámoš ve škole mi říkal, že když se vymýšlely klávesnice, udělalo se optimální rozložení kláves, tak aby se mohlo psat atd co nejrychlejc. Ale tehdejší počítače na to byly moc pomalý tak se udělalo rozložení takový jaký známe dneska, aby jsme nemohli psat tak rychle a počítače to zvládaly. Tak by mě zajímalo, jak vypadalo to rozložení kláves tehdy když to vymysleli aby se dalo psat atd co nejrychleji. (Jestli je toto ovšem celý vůbec pravda)

Rozložení písmen současných klávesnic je zastaralé. Toto rozložení bylo uděláno na zpomalení psaní, aby se nezasekávaly staré mechanické psací stroje. Toto rozložení přetrvalo dodnes, i když byly snahy o změny, ale bylo tak zažité, že to zůstalo.

hlasuju pro qwerty
nám 1-2prsťákům je vcelku jedno jak jsou ty klapky rozházené, my si to za ty roky stejně nepamatujem. ale z a y nepřehazovat!
jinak je to tak že rozložení klávesnice bylo navrženo jak na rychlost, tak zároveň optimalizováno aby se jejich typy nekřížily a nezasekávaly, jak bylo řečeno výš.

Ano ale vetu "tehdejší počítače na to byly moc pomalý" musis zmenit na "tehdejší psací stroje na to byly moc pomalý". Akykolvek pocitac (aj uplne prvy cpu 4040 ci kolko to bolo) je schopny spracovavat klavesy rychlejsie ako clovek je schopny pisat. Islo o mechanicke pisacie stroje (v nich boli aj prve klavesnice samozrejme)

Ale vraťme se k původní otázce. Rozložení kláves skutečně souvisí s rychlostí psaní na psacím stroji, ale trošku jinak. Je voleno tak, aby se v co nejmenším počtu případů zvíhaly sousední typové páky, protože měly tendenci se zaplést do sebe. Proto musela písařka nechávat určitý čas na návrat páky do výchozí polohy. Když ale se nezdvíhaly těsně po sobě sousední typové páky, tak se ten čas nemusel nechávat a psaní se podstatně urychlilo.