Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto V podstatě nefunkční zdroj- elktrikáři pomozte.

Potřeboval jsem k jedné starší sestavě zdroj a tak jsem koupil nějaký nic-moc s názvem rexpower. Prodávající se vychloubal jak ho vyčistil. Patrně ho čistil až moc protože když ten zdroj připojím nerozjede se ani větrák, ale signalizační dioda na základní desce svítí. Vypadá to jako by tam nějaký proud šel ale buď je příliš malý nebo tam zafungoval nějaká ochrana která zdroj dokáže vypnout. Zkusím to ještě rozebrat a zapojit jen tak s deskou a větrákem jestli to něco neudělá. Děkuji za případnou pomoc, ale do nějakých složitějších věcí bych se nerad pouštěl, jednak tomu příliš nerozumím (pojistky vyměnit dokážu!!!) ale tak to stálo jen pár korun. Takže ty rady které mi budou doporučovat ten zdroj vyhodit a koupit něco lepšího docela budu respektovat - na fortona ale asi mít nebudu.

sežeň si zapojení konektoru atx zdroje, já ti to googlit nebudu. jak je zapojen v desce, píchni proti zemi do vývodů voltmetr (špendlíkem v červené svorce). zjisti která větev nejede, pak to prodejci omlať o hlavu.

taky zkontroluj zda je tvůj board nastaven pro zapínání tlačítkem nebo vypínačem (v manuálu něco jako "atx power switch")

nové zdroje začínají od 400, staré šroty nemá cenu opravovat

Tak ono to trochu zavisi aj co to je presne za zdroj a do akej presne dosky si to strcil. Stlacas zapinacie tlacitko (pripojene k doske)? Nie je niekde skrat na kejs? (montoval si to do kejsu? ak ano tak dosku vybrat na stol, odpojit vsetko nepotrebne).

Do zdroja sa nevrtaj, podla toho ako pises otazku tak nie je v nom nic co by si zvladol opravit, a vrtat sa v nom podla vyhlasky ani nesmies (a moze ta to zabit aj ked to nie je zrovna zastrcene v 230V).

No, příliš málo informací...
Jedná se pravděpodobně o zdroj ATX, který se v podstatě skládá ze dvou
zdrojů. Jeden (malého výkonu) jede pořád a umožňuje přes obvody MB
zapnout celý zdroj.Tento malý zdroj je zřejmě zdrojem napětí pro LED
svítící na MB. Pokud je k MB připojen na příslušný konektor vypínač
(tlačítko) POWER a nejde tímto tlačítkem zdroj zapnout, může být buď :
vadné tlačítko POWER (změřit ohmmetrem), nebo vadný MB(pokud sestava
předtím s jiným zdrojem fungovala, tak to není pravděpodobné)- pak
tedy zbývá vadný zdroj. Před hozením některé z komponent do koše ještě
zkontroluj, že VŠECHNY napájecí konektory ze zdroje jsou připojené
k MB tam kam mají. Poslední možnost je vyzkoušet daný MB s jiným
zdrojem a tento zdroj s jiným MB. S opravou elektroniky zdroje bych
tě asi nezatěžoval. :-)

Hodně zdaru ... AL

zkus zkratnout na zdroji zelený drát (je tam jen jeden, čtvrtý kontakt od levého horního okraje, když držíš konektor kontaktama k sobě a pojistkou nahoru) proti libovolnému černému. Pokud se zdroj rozběhne, tak je pravděpodobně závada v +5VSB, bývají nafouklý kondy i vevnitř ve zdroji.

jsem zaskočen a překvapen - tolik reakcí, nápadů a znalostí jsem nečekal. Některé rady jsou opravdu zajímavé a já se docela těším až se do toho zítra pustím. Jinak deskou a zapojením k desce to určitě nebude - jiný a ještě starší zdroj tam v pohodě jede. Je to prostě velmi levný zdroj z bedny od KME

Tak jsem nevydržel a zkusil jsem se na to podívat ještě dnes - v televizi jako tradičně nic není, tak mám aspoň co dělat.
Zdroj jsem rozdělal a zapojil k desce a zkoušel zapnout zkratování propojek pwr šroubovákem. Zjistil jsem.
1. Ta signalizační dioda na desce se dáovládat tlačítkem na zdroji - chyba v tom tlačítku asi nebude.
2. Zkusil jsem měřit napětí jak radil lední brtník a nic pouze na pomocném 4pinovém zdroji se to hnulo.
3. pod deskou zdroje jsem nalezl šroubek který se tam prodejci zatoulal při úklidu- pokud s tím měl něco společnýho tak svou práci vykonal už na začátku
4. Na různých místech zdroje hlavně u pojistky - kterou jsem odletoval a vyzkoušel že je vodivá je taková divná tmavě hnědá asfaltovitá sračka - je to jako připečeny.
5. Zkusil jsem měřit napětí na dvou velkých kondenzátorech- ten první měl něco kolem 138V a ten druhý jen pár desetin - dole byl nějaký malinko splasklý jako by zrezavělý. Asi elektrolyt. Zkusím ho vyměnit (jestli něco podobnýho seženu)
6. A málem bych zapoměl na zajímavou radu co měl mia - to zkratování zeleného a černého nepomohlo
Asi jsem koupil zfroj který byl dávno mrtvý, jediný co můžu je vynadat prodejci na aukru a dát mu negativní hodnocení.

Na prvních kondech (obvykle bývají 330-820uF na 200V) by mělo být na každém kolem 157V, dohromady cca 315V stejnosměrných. Možná jsi blbě měřil, ale ty kondy jsou spojený do série, takže jsou buď momentálně rozpojený (což by neměly být) anebo je na tišťáku nějaké nevodivé svinstvo a chce to oškrábat, aby měl měřák kontakt. To jakoby zrezavělé bývá nějaká sračka, kterou to výrobce zalepí, aby se to na tišťáku nehýbalo. Těch 138V je málo, to vypadá, že ten kond je v <|>, když si vezmeš jmenovitý napětí v síti 230V, usměrníš a vyfiltruješ, tak by to mělo být 230*odmocnina ze 2-úbytek na diodovým můstku, což je 230*1,41-1,4=cca 324V, podělíš dvěma, páč jsou kondy v sérii a napětí se rozděluje = 162V na kondík. V ideálním případě, v praxi tam bývá tak kolem těch 155-157V.
Pokud se rozsvítí dioda na desce, znamená to, že +5VSB je jaxtax v pořádku, zkus změřit fialový proti černému (spodní řada, druhý kontakt zleva), mělo by tam být cca 4,9-5,1V. Pokud bude menší, tak jsou v prdeli i kondy v téhle větvi. Ovšem pokud bude v pořádku, tak se ještě koukni na toho velkýho brouka (KA7500), obyčejně bývá znatelně vypálenej a to znamená smrt fašismu :-)

Tvé zanalosti a ochota je prezentovat ve mě vyvolávají hluboké uznání. Měřil jsem tak, že jsem propojil vršek kondenzátoru se zeměním. Teď si nejsem jistý jaká byla ta hodnota na prvním kndenzátoru, mě tehdy spíš zarazilo, že na druhým jsem nenaměřil téměř nic. Tak jsem to zkusil znovu a omlouvám se - je to 156-157V. Vypadá to že je ztracený ten druhý. Je tam napsáno 200V 560uF. Koukal jsem se na KA7500 a našel jsem jen jednoho označenýho SG6105D a vedle těch kondezátorů je taky něco - připojeny k desce čtyřmi silnými dráty a na konci se dá přečíst jen KBL06.
Zkusil jsem změřit napětí mezi tím fialovým a černým a je tam něco málo přes 3V.

COŽE???? Ty jsi měřil mezi pouzdrem kondenzátoru a vývodem? Honem toho nechej, nebo zabiješ sebe či někoho jiného!
Já vím, že každý nějak začínal, právo na omyly a podobně, ale začínající horolezec nepůjde na svůj první výstup do Himaláje, napřed se to naučí na něčem snažším a méně nebezpečném. A ty se svými (ne)znalostmi také nemůžeš lézt do zdroje a měřit v síťové části!
Jenom tak, pro informaci: Ten KA7500 je řídící integrovaný obvod, resp. jedno z možných označení, který je na úplně druhém konci desky, než jsi nalezl blok usměrňovacích diod KBL06. Už chápeš? Prostě: tvé znalosti jsou na takové úrovni, že ani za přímého dohledu se nemůžeš hrabat ve zdroji, natož pak s dálkovým naváděním.
Nic ve zlém, není to prostě tvoje parketa, jenomže by jsi měl být natolik soudný, že by jsi do toho neměl lézt.
Aktivní blbec horší třídního nepřítele ...
Ještě dodatečně dodávám, že samozřejmě měření mezi pouzdrem kondenzátoru atd. nebylo samo o sobě nebezpečné, ale prozrazovalo míru tvých neznalostí, proto moje úsilovná snaha odradit tě od dalších nebezpečných experimentů.

potrebujem poradit
zdroj (SEASONIC zdroj 400W SS400ET, 12cm fan, PFC, 80plus,T3, (Energy Knight), OEM stary 15mesiacov) je v nom nafuknuty,vyteceny kondenzator a na nom (270µF 400VDC HP3 85°C )
v obchode nemaju takyto kondik majuskoro taky isty lem miesto 400vdc maju s 250 a 400 myslite ze by zdroj po vymene za jeden s tychto fungoval ok ???