Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s pracovní frekfencí CPU.

Ahoj mám desku MSI KT6V-LSR (MS-7021), Verze BIOSu dle Everest 07.00T dle původního majitele poslední vydaný, v ní procesor AthlonXP 2400+ Thoroughbred B0 (0.13u) 133MHz FSB. Problém je v tom, že CPU jede pouze na 100MHz, při zvýšení na 133MHz se ani nespustí. PC jede tedy pouze podtaktované na frekfenci 1500Mhz, ale stabilně a bez jakýchkoliv problémů. Otázka zní jak dostat CPU na správnou FSB a přitom PC neusmrtit? Díky.

Tak bud mas slaby zdroj alebo mas nastavene nespravne napatie pre CPU alebo je doska v haji (napr. kondenzatory).
Skontrolovat vsetky pripadne jumpery na doske podla navodu k doske, vsetko dat na default, clear CMOS, prehodit FSB na 133 (jumprom alebo v BIOSe), ak to potom nenabehne, a ani s inym zdrojom (najlepsie aspon 350W) tak dosku vyhodit.
Este su zaujimave aj RAM, co tam mas za RAM moduly?

P.S. a neviem co ti to tam naflashoval za BIOS, posledna verzia je 2.0 ! Si to pozri pri starte na vypisoch BIOSu (zastav klavesou Pause, pokracuj klavesou <-, ak mas na obrazovke pri starte graficku hovadinu tak ju prepni na text klavesou Esc).
http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloaddet ail&type=bios&maincat_no=1&prod_no=567

Ramky jsou A-Data 1x512MB a 1x256MB testované memtestem bez problému. Bios je verze 1.9. Napětí jsem prozatím neřešil. Jinak vodítko k problému by mohlo být to (jediný problém), že s jakou koliv vypalovačkou DVD testoval jsem 2 se sekají začátky filmů většinou orig. ale i některé kopie.
Sekání je nepravidelné někdy vůbec někdy se film zastaví. Jinak WinXP SP2 je příkladně nainstalován a funguje. Zdroj jsem též neřešil pač VGA je MX 440 32MB. S tímto problémem už jede pc asi rok.

Pleties piate cez deviate

1.) zaujimalo ma presne ake RAM (resp. na aku frekvenciu su)
2.) sekanie filmov je vec Win (napr. nenainstalovane ovladace zakl.dosky, grafickej karty, vykon CPU apod) a pouziteho prehravaca a grafickej karty.
3.) Zdroj by si riesit mal, ptz thoroughbred 2400+ zere dost (je to jeden z najvyssich thoroughbredov).

4.) Mal by si napisat ci to PC niekedy islo aj s FSB 133, alebo co, si menil CPU? Alebo co si menil? Lebo nejako nechapem ze to PC jede rok, jede rok tak ako je a s FSB100? A co to ma spolocne so zdrojom ze to uz jede rok s FSB100? Ak to jede rok s FSB100 a nejede to rok s FSB133 tak to moze byt aj zdrojom, ktory je slaby, a bol slaby aj pred rokom.

P.S. ak to nie je zdrojom ani RAMkami a ak je na doske vsetko nastavene na default (vid navod k zakl.doske) tak je pravdepodobne doska v haji (napr. kondenzatory).

P.S.2. a skontroluj si tu verziu BIOSu, ci tam nejaky expert nenaflashoval BIOS pre inu dosku. ... aha uz si skontroloval, som si nevsimol. Ak mas 1.9 tak OK, najnovsia verzia je 2.0, mozes skusit (ale tvoj problem IMHO neriesi)

PC jede témeř rok na FSB 100. Paměti jsou DDR400 PC3200 a v biosu je nastaveno AUTO detekce. PC je deně v provozu a msí být v provozu takže pokud se do toho hardwaru budu hrabat musím to dát zpět do kupy. Píšu proto abych se vyvaroval experimentování.

Tahle deska má problémy s asynchronním provozem frekvence pamětí vůči frekvenci FSB.
Je klidně možné, že v režimu auto nastaví paměti na těch 200(400)MHz a k tomu poloviční frekvenci FSB.
Zkusil bych ručně nastavit FSB na 133MHz, násobič (multiplikator) na 15 a frekvenci pamětí taky na 133(266)MHz. Na těch 200(400)Mhz s procesorem na FSB 133 to nepojede na 100%, na FSB133 a paměti 166(333) to bude nestabilní.