Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RAM

Poradte, mam DDR 400. Jedna 1024,druha 512 a vse je ok. Jak ale osadim treti nebo ctvrty slot dalsi RAM tak PC vubec nejde ani do biosu,jen piska ??? Deska MSI K8N neo4. CPU Ath.3500+Dik za radu;-)

Manual mas na webe vyrobcu dosky.
V BIOSe sa to bude asi volat nieco s dualchannel, sak si prejdi vsetky podmenu zas tolko ich tam neni. Bude to asi niekde u RAM alebo v advanced.

P.S. a nie je mi vobec jasne preco tam nedas parovane RAM moduly aby to slo v dualchanneli. Mal by si potom 2x vyssou priepustnost RAM zbernice. Ake mas tie "dalsi RAM"? Pis presne oznacenia modulov ktore mas, najlepsie podla nalepky, aj to dlhe cislo/pismena ak na RAM module nejake take oznacenie je.

Mel jsem 2x512 Zeppelin a dokoupil A Data 1024. Vyndal jsem 512ku a osadil na misto ni 1024,vse bylo ok.Problem nastal kdyz jsem dal do dalsiho slotu 512ku. Vim ze dual je lepsi ale na druhou 1024ku bude az po vanocich. Jak to rozchodit??

Ak je strcene len po jednej RAM v parovanych slotoch tak jasne ze to nemoze byt dualchannel. Ak tam ale strcis tretiu tak aspon jeden slot bude parovany a kedze RAM moduly parovane nemas tak to musis vypnut manualne v BIOSe.
Ak to stale nechapes tak ja to uz jasnejsie povedat nedokazem, odnes to niekde kde su schopny chapat pisany text.

Ak chces vidiet dualchannel tak tam strc len tie dve 512ky, do parovanych slotov (vid v navode k doske ze kam sa strkaju RAM moduly ked maju ist v dualchanneli). Potom ten dulachannel v BIOSe vypni, a mozes si potom strkat RAM ako chces (najlepsie ale poporadi od najnizsieho slotu po najvyssi).

Tak ked sa to v BIOSe neda vypnut tak mas smolu. Pisal som ti aj skus strcit tie dve 512ky do slotov k sebe (slot 1 a 2) a malo by to nabehnut v dualchanneli. Az potom si pozri BIOS ci to nejde prepnut na single channel. Aj ked nejde, skus potom do slotu "slot 3" strcit tu 1024. Ak to nenabehne tak mas smolu, kupuj tam parovane RAM moduly.
Este mozes strcit tu 1024ku strcit do prveho a dve 512ky do druheho a tretieho slotu.

P.S. a pri kazdej manipulacii s RAM treba mat PC vypnute z 230V.
Este by teoreticky situaciu mohlo zlepsit upgrade BIOSu, ale to radsej nerob, hlavne ak nevies anglicky.

No jasně něco bios do procesoru určitě posílá ale problémy s více ks pamětí amd na s939 měli a nemyslím že by to někdy vyřešil bios. Napřiklad to zpomalení pamětí u sck 939 při osazení 4ks z 400mhz na 333,problémy s podporou 4pamětí u starších jader s939.

Ale to spomalenie urobil BIOS, lebo vyvojar BIOSu po tom ako sa zistilo ze ten a ten CPU ma s 4x400MHz problem tak musel vyvojar BIOSu naprogramovat nieco ako

if(ten_a_ten_CPU && freq==400MHz)
 nastav_freq(333MHz);

BIOS tiez robi nieco ako
if(slot1_osadeny && slot2_osadeny)
nastav_dualchannel()
else
nastav_singlechannel()

apod. Ak to robi zle a neda sa to ovplyvnit v nastaveniach tak smola, mozno pomoze novy BIOS, alebo tam treba cpat pamate do parov lebo je nahouby BIOS. Samozrejme ze aj radic RAM ma nejake obmedzenia BIOS tam nemoze nastavit co ho napadne, ale single channel sa da nastavit vzdy, ked to BIOS nevie tak je blby BIOS a nie radic.