Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jaký HDD do Texas Instruments TravelMate 4000M

Zdravím,
šel kolem mne rozbitej TI TravelMate 4000M, za pár stovek. Dokoupil jsem zdroj, pojede bez baterie, jen na pokusy. Nemá už HDD.

Pohledal jsem dokumentaci a drivery, viz:
http://www.acersupport.com/notebook/html/tm4000_dl. html
http://autourdupc.com/index.php?sImp=&sType=HRD&sOS =&sOSver=&sRub=&sSvce=&sNoFrm=&sPage=Materiel/TM400 0M/TM4000M.htm

a manuál píše:
Hard Disk 1 & 2 Do not change. Page 1 Cannot change.
Use disk- or ROM-based Setup Disk Drive Parameters 1-8

Podle čeho poznám, jak velkej HDD můžu použít? Možná se mi někde válí jeden kolem 10GB, dal by se použít? Že bych ho třeba předem rozdělil?

Děkuji za rady.

velikost disku můžeš odhadnout podle stáří biosu. tvůj 10gb by měly znát krámy z r.1999 - jak se dívám do user's guide (4mb ram, stáří dokumentace), bude to nad síly toho krámu. rozdělení disku nepomůže, bios nepochopí jeho geometrii a stejně s ním nebude spolupracovat.
pokud bys to měl jen pro dos/win3.1, možná by šlo disk zformátovat utilitou tuším ezdrive(?) nebo tak nějak, ta se postará o zpřístupnění velkého disku starým biosům. nevýhoda je pokles výkonu (v dosu nikoho netrápí), ale hlavně ten disk pak nejde přečíst v jiném pc nebo při nabootování z diskety. tzn. pokud bude pc nakažen boot virem - přijdeš o všechna data.

můžeš tam sice koupit moderní ssd disk 1-2gb, třeba: www.dxt.cz - ale tyto věci potřebují redukci na ntb konektor, je to na nic.

Obnovuji:

koupil jsem další, ale mrtvej TravelMate 4000M. Vyměnil jsem FDD a klávesnici, ještě mě čeká trackpoint. A jestli se všechno povede, tak výměna baterie z desky, pájkou :-(

Teď zpátky k HDD.
Je to Seagate Marathon 810SL ST9810AG.
Z www.seagate.com: Kapacita 811,3MB Cylinders 1572 Heads 16 Sectors 63. Landing Zone 1571 a Precomp 0 zjištěno BIOSem cizího PC 486 :-)
Fdisk hlásí NON-DOS 773MB a TOTAL 504MB, tím je vyřešeno, jakou velikost disku zvládá TM4000m.

Po zapnutí načte "Dynamic Drive Overlay V7.11" od Seagate Technology a dlouho natahuje W95. Pak jde do scandisku, v něm se dlouho trápí na 0% a dost, nejde na něj zapisovat. Heslo to nikde nechce.
Testovací utility pro TM4000M umí zformátovat HDD, ale tento ne, nelze zapsat.
SeaTools for DOS v1.10 od Seagatu na cizím PC486 neuměly formátovat, nelze zapsat.

Dynamic Drive Overlay V7.11 jsem marně googlil, protože na stránkách seagatu už je novější DiscWizard, který zase není pro DOS.

1) Kde stáhnout Dynamic Drive Overlay V7.11? A pomůže mi to nějak?
2) Jak zformátovat HDD, když nejde zápis?
3) Jiná rada?

Děkuji

Zrovna TIčka z této doby mají zcela nechutný řadič disků. Co do nich strčíš a naformátuješ, to jinde nepřečteš. A obráceně - jinde naformátovaný disk v tom počítači nejel. Jednalo se o nějaký model se 133MHz Pentiem.

IMHO jsou tyto "stroje" vhodné tak už jen do sběrného dvora, pokud chceš starý a zachovalý notes, doporučuju Toshiba Satellite 4000CDS - ty se dají použít ještě dnes, IMHO na nich pojedou i Win2k/XP (samozřejmě pomalu, a za předpokladu, že v tom booku bude aspoň 256MB RAM)

Ty dvě TIčka byly stejný, oba TM4000M. Lišily se procesorem a pamětí. Že měly tyto problémy je fajn vědět, díky za info, ale rád bych ten disk naformátoval a používal jen v jednom stroji.
Navíc nechci starej notes za tisíce a k němu OS za tisíce. Já bych chtěl rozchodit něco ze zběrného dvora a hurá na net pod DOSem bez virů. ]:)